عوارض جانبی روغن ماهی

0
511

روغن ماهی فواید زیادی برای سلامتی دارد و بسیار شناخته شده است. این روغن سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است که برای سلامت قلب مفید می باشند و به کاهش تری گلیسیرید خون، برطرف کردن التهاب و حتی علائم رماتیسم مفاصل نیز کمک می کنند. با این وجود مصرف زیاد روغن ماهی بیش از آن که برای سلامتی مفید باشد، مضر است. در ادامه به عوارض جانبی روغن ماهی یا اسیدهای چرب امگا 3 می پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

عوارض جانبی روغن ماهی

افزایش قند خون

برخی تحقیقات صورت گرفته نشان می دهند که تکمیل کردن رژیم غذایی با مصرف مقدار زیاد اسیدهای چرب امگا 3 موجب افزایش میزان قند خون در افراد مبتلا به دیابت می شود.

برای مثال، یافته های یک بررسی حاکی از این بود که مصرف روزانه 8 گرم از اسیدهای چرب امگا 3 به مدت هشت هفته باعث افزایش 22 درصدی میزان قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع دو می شود، زیرا مصرف زیاد امگا 3 منجر به افزایش گلوکوز می گردد که با افزایش میزان قند خون در طولانی مدت در ارتباط است.

با این وجود نتایج یک تحقیق دیگر با بررسی های پیشین متناقض بوده و بیانگر این بود که تنها مصرف بیش از اندازه اسیدهای چرب امگا 3 بر قند خون تاثیر می گذارد.

در واقع محققان با تحلیل 20 مطالعه انجام شده پی بردند که مصرف روزانه بیش از 3.9 گرم EPA و 3.7 گرم DHA دو نوع اصلی اسیدهای چرب امگا 3، بر میزان قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع دو تاثیری ندارد.

خونریزی

خون ریزی لثه و خون دماغ شدن دو نشانه از عوارض جانبی روغن ماهی و مصرف بیش از حد آن به شمار می آیند.

طبق نتایج به دست آمده از 22 مطالعه روغن ماهی می تواند مانع از لخته شدن خون که یکی از عوامل خون ریزی می باشد در افراد بزرگسال سالم شود.

یک بررسی صورت گرفته بر روی 56 نفر نتایج مشابهی را به همراه داشت و بیانگر این بود که تکمیل کردن رژیم غذایی با مصرف روزانه 640 میلی گرم روغن ماهی به مدت چهار هفته موجب کاهش خطر لخته شدن خون در افراد بزرگسال سالم می شود.

به علاوه یک بررسی جدید حاکی از این بود که مصرف روغن ماهی می تواند باعث افزایش خطر خون ریزی از بینی شود. 72 درصد از جوانانی که روزانه 5 تا 1 گرم روغن ماهی مصرف می کنند خون دماغ شدن را به عنوان یکی از عوارض جانبی روغن ماهی تجربه می کنند.

به همین دلیل اغلب توصیه می شود که افراد قبل از عمل جراحی از مصرف روغن ماهی خودداری کنند و قبل از مصرف روغن ماهی در صورتی که از داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین استفاده می کنند با پزشک خود مشورت کنند.

کاهش فشار خون

تاثیر روغن ماهی در کاهش فشار خون کاملا اثبات شده است.

یک بررسی صورت گرفته بر روی 90 بیمار کلیوی که دیالیز می شدند حاکی از این بود که مصرف روزانه اسیدهای چرب امگا 3 به میزان 3 گرم در مقایسه با یک دارونما نقش بسیار مهمی را در کاهش هر دو فشار خون بالا و پایین ایفا می کند.

به علاوه محققان با تحلیل 21 مطالعه پی بردند که مصرف روغن ماهی کمک شایانی به کاهش فشار خون بخصوص در افرادی که به فشار خون و چربی خون بالا دچار هستند می کند.

عوارض جانبی روغن ماهی

اگرچه این تاثیرات برای افراد مبتلا به فشار خون بالا مفید هستند اما برای افرادی که به فشار خون پایین دچار هستند می توانند مشکل ساز باشند.

همچنین روغن ماهی ممکن است با داروهای پایین آورنده فشار خون تداخل داشته باشد. بنابراین بهتر است در صورتی که برای فشار خون تحت مداوا هستید، دربارۀ عوارض جانبی روغن ماهی با پزشک خود مشورت کنید.

اسهال

اسهال یکی از رایج ترین عوارض جانبی روغن ماهی و مصرف زیاد آن می باشد. در واقع یک بررسی صورت گرفته حاکی از این بود که اسهال یکی از شایع ترین عوارض منفی مصرف روغن ماهی بوده که می تواند همراه با سایر علائم گوارشی مانند نفخ شکم رخ دهد.

علاوه بر روغن ماهی انواع دیگر مکمل های امگا 3 نیز می توانند باعث اسهال شوند.

برای مثال روغن دانه کتان یکی از جایگزین های گیاهی  معروف برای روغن ماهی است اما بررسی ها نشان می دهند که این روغن ملین بوده و می تواند باعث اسهال شود.

اگر پس از مصرف اسیدهای چرب امگا 3 دچار اسهال شدید مطمئن شوید که مکمل خود را همراه با وعده های غذایی مصرف می کنید همچنین می توانید برای این که پی ببرید که آیا علائمی مانند اسهال دوام خواهند داشت یا خیر میزان مصرف امگا 3 خود را کاهش دهید.

رفلاکس اسید معده

اگرچه روغن ماهی نقش مهمی را در سلامت قلب ایفا می کند اما بسیاری از افراد می گویند پس از مصرف مکمل های روغن ماهی در ناحیه معده احساس سوزش می کنند.

از آن جایی که روغن ماهی سرشار از چربی می باشد سایر علائم رفلاکس اسید معده مانند آروغ زدن، تهوع و ناراحتی معده از جمله عوارض جانبی بسیار شایع مصرف روغن ماهی به شمار می آیند. در چندین مطالعه صورت گرفته اثبات شده است که چربی موجب افزایش سوء هاضمه می شود.

مصرف متعادل روغن ماهی همچنین مصرف مکمل ها همراه با وعده های غذایی تاثیر بسیاری در کاهش رفلاکس اسید معده و بهبود علائم ناشی از آن دارند.

به علاوه مصرف روغن ماهی در چند نوبت در عوض مصرف یک جای آن موجب کاهش سوء هاضمه می شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید