عوارض جانبی بیوتین

0
592

وجود بیوتین زیاد در بدن می‌تواند باعث بروز آکنه کیستی بر روی چانه و خطِ فک شود. این ویتامین تولید سبوم در پوست را افزایش می‌دهد و محیط را برای تجمع کثیفی فراهم می‌کند. مشاهده شده است که بعد از قطع مصرف بیوتین، اثرات آکنه نیز بعد از چند هفته ناپدید می‌شود. بهتر است که روزانه کمتر از 2500 میکروگرم بیوتین مصرف کنید و با مکمل آن مقدار زیادی آب بنوشید تا احتمال بروز آکنه کاهش یابد. در ادامه به بررسی سایر عوارض جانبی بیوتین می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

عوارض جانبی بیوتین

واکنش‌های آلرژیک

برخی از مردم ممکن است با مصرف مکمل‌های بیوتین، برخی از حساسیت‌ها را تجربه کنند. واکنش‌های آلرژیک چندان شایع نیستند، اما امکان بروز آنها وجود دارد. واکنش آلرژیک می‌تواند باعث احساس حالت تهوع، ورم گلو و صورت، ایجاد راش‌های خارش‌دار، تنگی یا درد سینه شود.

اگر بعد از مصرف بیوتین این موارد را تجربه کردید، حتما با پزشک مشورت کنید.

بارداری

یکی از جدی‌ترین عوارض جانبی بیوتین مربوط به دوران بارداری است. زنان باردار باید از مصرف مقادیر زیاد بیوتین پرهیز کنند. این ویتامین می‌تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. اگرچه هنوز آزمایشی در این رابطه بر روی انسان‌ها انجام نشده است، اما توصیه می‌شود که برای مصرف بیوتین در بارداری، حتما با پزشک‌تان مشورت کنید.

تکرر ادرار

گزارش‌های بی‌اساسی وجود دارند که نشان می‌دهند مصرف زیاد بیوتین می‌تواند باعث افزایش دفعات ادرار شود. همچنین تعریق به میزان غیرعادی در اثر مصرف زیاد بیوتین ممکن است.

اسهال

افرادی که مقادیر زیادی از مکمل بیوتین را مصرف می‌کنند، ممکن است به گرفتگی‌های معده و اسهال دچار شوند. با تجربۀ چنین عوارضی، بهترین کار این است که مصرف بیوتین را متوقف کنید.

حالت تهوع

بسیاری از کسانی که مکمل‌های بیوتین مصرف می‌کنند، از حالت تهوع خفیف در مراحل اولیه می‌گویند. معمولا با گذشت زمان این عارضه برطرف می‌شود.

افزایش قند خون

مطالعه‌ای نشان می‌دهد که مصرف مکمل بیوتین به کسانی که به دیابت مبتلا هستند توصیه نمی‌شود، زیرا این ویتامین باعث افزایش تولید گلوکز و اسیدهای چرب در بدن می‌شود.

برای مصرف این مکمل بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

بیوتین اثری منفی بر روی داروهای ضد تشنج و پایین آورندۀ کلسترول دارد. مصرف زیاد مکمل‌های بیوتین می‌تواند اثر این داروها در بدن را کاهش دهد. بیوتین همچنین می‌تواند بر روی علائم دیابت اثر بگذارد.

مشکلات تنفسی حاد

در برخی از مردم، مصرف زیاد بیوتین می‌تواند باعث بروز مشکلات تنفسی حاد یا آنافیلاکسی شود. در چنین مواردی بسیار مهم است که پزشک را در جریان بگذارید.

نظر شما دربارۀ عوارض جانبی بیوتین چیست؟ کمی پایین‌تر نظرتان را به اشتراک بگذارید.

منبعstylecraze.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید