عوارض بیماری کلیه پلی کیستیک

0
426

بیماری کلیه پلی کیستیک چندان شایع نیست، اما این دلیل نمی‌شود که از آن غافل شوید. این عارضه بسیار خطرناک و جدی بوده و حتی می‌تواند در مواردی باعث مرگ بیمار شود. کلیه پلی کیستیک وضعیتی است که در آن کیست‌هایی درون کلیه رشد کرده و با گذشت زمان بزرگتر می‌شوند. این کیست‌ها به مرور عملکرد مطلوب کلیه را با مشکل و اختلال مواجه کرده و در صورت عدم درمان، کیست‌ها ممکن است به سایر اندام‌های بدن نیز راه پیدا کنند. در این مطلب شما را با عوارض این بیماری آشنا می‌کنیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

کلیه پلی کیستیک

افزایش فشار خون

ابتلا به بیماری کلیه پلی کیستیک می تواند به صورت مستقیم موجب افزایش فشار خون بیمار شود. فشار خون بالا نیز می تواند به تشدید آسیب کلیوی و همچنین ظهور عوارض جانبی جدی دیگر، از جمله بیماری قلبی و سکته مغزی منجر شود.

در اصل، بیماری کلیه پلی‌کیستیک بیمار را با انواع مختلفی از چالش های سلامت چشمگیر مواجه می سازد. در کنار هم، این چالش ها بهزیستی جسمانی و روانی بیمار را در معرض تهدید قرار می دهند. افرادی که ابتلا به این بیماری در آنها تشخیص داده شده است باید به طور منظم فشار خون خود را زیر نظر داشته باشند.

اختلال در عملکرد کلیه

یکی از بارزترین عوارض جانبی بیماری کلیه پلی کیستیک کاهش چشمگیر عملکرد کلیه است. اثر این افت عملکرد با توجه به سن بیمار می تواند متغیر باشد.

در صورت بروز نارسایی کلیوی، بیمار تا زمانی که کلیه ای جدید برای پیوند در اختیار وی قرار بگیرد نیازمند انجام دیالیز خواهد بود. این می تواند انتظاری طولانی و استرس‌زا باشد.

اورمی

اورمی (Uremia) زمانی رخ می دهد که میزان سموم در بدن یک فرد به سطوح تهدید کننده جان وی افزایش می یابد. این شرایط به طور معمول در نتیجه آسیب های کلیوی که موجب افت عملکرد آنها می شوند، شکل می گیرد. در اصل، آغاز بیماری کلیه پلی‌کیستیک می تواند به نارسایی کلیوی منجر شود، که بدن را از دفع سمومی که زندگی بیمار را تهدید می کنند، ناتوان می سازد.

اورمی یک نشانه قوی از عملکرد نامناسب کلیه ها و این که ممکن است به زودی ناتوان از کار باشند، محسوب می شود. در صورت از کار افتادن کلیه ها بیمار باید دوره های دیالیز را پشت سر بگذارد تا کلیه ای جدید برای پیوند در اختیار وی قرار بگیرد.

درد مزمن

درد شدید، به ویژه در قسمت پایینی پهلوها یا پایین کمر، یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی بیماری کلیه پلی کیستیک است. افرادی که با دردهای ناشی از عفونت های دستگاه ادراری یا سنگ های کلیه آشنا هستند، نوع این درد را نیز بهتر درک می کنند. در حقیقت، بسیاری از افراد ممکن است بیماری کلیه پلی‌کیستیک را با یکی از این شرایط اشتباه بگیرند.

اگر سابقه ابتلا به بیماری کلیه پلی‌کیستیک در خانواده شما وجود دارد و در قسمت هایی که به آنها اشاره شد با درد شدید مواجه شده اید، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط اهمیت دارد.

پدیدار شدن کیست‌ها در کبد

بیماری کلیه پلی‌کیستیک شامل رشد کیست های غیر سرطانی حاوی مایع در و اطراف کلیه ها می شود، که افت عملکرد این اندام را به همراه داشته و حتی می تواند به طور کامل آن را از کار بیندازد.

با این وجود، مواجهه بلند مدت با بیماری کلیه پلی‌کیستیک ممکن است به رشد کیست ها در اندام های مهم دیگر به ویژه کبد منجر شود. احتمال شکل گیری این شرایط در بیماران پیر مبتلا به بیماری کلیه پلی‌کیستیک  بیشتر است. در هر صورت، عدم درمان مناسب بیماری کلیه پلی‌کیستیک نه تنها می تواند به نارسایی کلیوی منجر شود، بلکه می تواند شرایطی مشابه را برای کبد رقم بزند.

آنوریسم مغزی

یکی از ترسناک‌ترین عوارض جانبی بیماری کلیه پلی‌کیستیک خطر افزایش یافته آنوریسم مغزی است، که شامل شکل گیری یک برآمدگی بزرگ در یک رگ خونی مغز می شود. پارگی این بخش متورم رگ می تواند به خونریزی شدید در اطراف مغز منجر شود، که می تواند به کما رفتن بیمار یا حتی مرگ را در پی داشته باشد.

مشکلات بارداری

بیماری کلیه پلی‌کیستیک می تواند تهدیدهای سلامت جدی برای بانوان باردار و جنین آنها به همراه داشته باشد. ابتلا به بیماری کلیه پلی‌کیستیک  طی دوران بارداری می تواند به یک بیماری جدی و تهدیدکننده زندگی به نام پره‌اکلامپسی منجر شود. در صورت عدم درمان مناسب و سریع، پره‌اکلامپسی می تواند به مرگ بیمار منجر شود.

عصرایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید