علل ترشح ادرار در بارداری

0
739

ترشح ادرار یک مشکل معمول برای بسیاری از زنان باردار است، اگر چه این مشکل برای برخی از زنان به شکلی حاد تر خودش را نشان می دهد. در واقع بی اختیاری و غیر ارادی بودن ادرار گاهی اوقات در بسیاری از زنان اتفاق می افتد. از عوامل شناخته شده بی اختیاری در ترشح ادرار در بارداری میتوان به سن و توده بدنی زنان اشاره کرد. با گیاه یاب همراه باشید.

علل ترشح ادرار در بارداری

چه مشکلات ترشح ادرار را داشته باشید و یا نداشته باشید، در دوره سه ماهگی مقداری ترشح ادرار را تجربه می کنید. این مشکل می تواند ناشی از این موارد باشد:

 • بلند کردن چیزهای سنگین
 • یک تغییر ساده موقعیت
 • خندیدن
 • عطسه کردن
 • سرفه کردن
 • ورزش کردن

رحم شما مانند یک نوزاد رشد می کند. این روند باعث افزایش فشار در برابر سایر اعضای داخلی مانند مثانه می شود. ترشح ادرار در بارداری به عنوان بی اختیاری تنشی نامیده می شود.

حرکات کودک شما، از جمله لگد زدن و کشش، باعث می شود که مثانه نیز در معرض انقباض ترشح ادرار قرار بگیرد. مقاربت جنسی در هنگام بارداری نیز می تواند منجر به ترشح مثانه شود. ترشح ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی هم رخ دهد. برای کسانی که چندین بار باردار شدند، ترشح ادرار ممکن است در دوران بارداریشان زودتر شروع شود. همچنین ممکن است این ترشحات به دلیل جمع شدن عضلات زیر لگن رخ دهند. چندین زایمان طبیعی، پاره شدن و بزرگ بودن جنین، عوامل دیگری هستند که در این مشکل نیز مشارکت دارند.

مثانه ای که بیش از حد فعال است هم می تواند ترشح ادرار در بارداری ایجاد کند. اگر مثانه شما بیش از حد فعال باشد، تمایل به دفع ادرار بیشتر از حد معمول را دارد. این اتفاق به دلیل اسپاسم غیر قابل کنترل عضلات اطراف لوله ادرار (مجاری ادرار) رخ می دهد. نتیجه این است که هر انقباض قوی مثانه باعث می شود میل به ادرار  بیشتر از حد معمول باشد.

مطالعات نشان می دهد که زنانی که از خانواده های با سابقه در بی اختیاری ادرار، کسانی که وزنِ بیش از حد طبیعی در دوران بارداری یا توده بدنی بالا تر از حد طبیعی را دارند و آن کسانی که بعد از سن ۳۵ سالگی باردار می شوند، در معرض خطر بی اختیاری ادرار قرار می گیرند.

آیا باید نگران ترشح ادرار در بارداری بود؟

بی اختیاری ادرار در دوران بارداری طبیعی و معمولا امری موقتی می باشد، اما حتما مطمئن شوید که مشکل تنها ترشح ادرار است. شما می توانید توسط یک آزمایش سریع کوچک اینکار را انجام دهید. در صورتی که مایعات ترشح شده شفاف و بی بو باشند احتمال دارد که مایعات آمنیوتیک از شما ترشح می شوند. در این مواقع بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید. هنگامی که ترشحات ادراری خود را در حین بارداری تایید می کنید، اجازه دهید پزشک، در مورد دفعات بعدی ترشحات، شما را معاینه کند و توصیه هایی به شما بدهد.

پیامدهای جدی

اگر چه ترشح ادرار در بارداری معمولا ناشی از بی اختیاری تنشی است، اما در بعضی موارد ممکن است نشانه ای از عوارض جدی باشد. در صورت ترشح ادرار، شما به طور مداوم تشنگی و تمایلِ رفتن به دستشویی را دارید. این اتفاق می تواند نشانه ای از دیابت حاملگی باشد. لازم است به پزشک خود اطلاع دهید تا موارد لازم را بررسی کند.

در برخی موارد ترشح ادرار می تواند منجر به تشخیص شرایط دیگر، از جمله مسائل مربوط با بارداری باشد. اگر بی اختیاری ادرار در دوران بارداری به موارد زیر مرتبط باشد، باید با پزشک خود نیز تماس بگیرید:

 • احساس تنگ شدن یا سوزش در زمان دفع ادرار
 • پس از خروج از دست شویی، خیلی سریع، خواستار رفتن به دستشویی خواهید بود
 • بوی غیر معمول و قوی ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • رنگ تیره یا رنگ نارنجی در ادرار
 • حس می کنید کیسه آب پاره شده و ترشح ادرار ندارید.
منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید