علل بی حسی پا هنگام دویدن

0
528

آیا از طرفدارن پر و پا قرص دویدن هستید؟ یا اینکه تازه شروع به اینکار کرده اید؟ به هرحال ممکن است بی حسی پا هنگام دویدن را تجربه کرده باشید. معمولا این احساس کرخی توام با مورمور شدن پاهایتان، و درد در ناحیه ساق پا، درد ماهیچه، تاول و… بروز می کند. نگران بی حسی پا هنگام دویدن نباشید زیرا معمولا این مشکل، به آسانی درمان می شود. با گیاه یاب همراه باشید.

بی حسی پا هنگام دویدن

چرا پاها در هنگام  دویدن بی حس می‌شوند؟

احساس بی حسی در پاها، معمولا نتیجه تراکم و فشرده شدن عصب است. گاهی این عصب ها بین استخوان و بافت نرم گیرمی افتند، در نتیجه در عصب فشردگی ایجاد می شود. این بی حسی و گزگز کردن به دلیل عدم عملکرد درست عصب ها است. این حس بیشتر در انگشتان پا احساس می شود اما ممکن است کل پا نیز به بی حسی دچار شود.

چه چیزی سبب تراکم عصب ها می شود؟

آسیب و ضربه دیدن پا و بافت ها، استخوان بندی ضعیف پا، انعطاف پذیری بیش ازحد و داشتن کف پای صاف می تواند دلایل دیگری باشد که موجب فشرده شدن عصب می شوند.

کفش های غیر استاندارد

کفش های سایز کوچک و تنگ می توانند منجر به تراکم عصب شوند حتی بستن محکم بند کفش و پوشیدن جوراب های کلفت نیز می تواند این درد را تشدید کند.

ایجاد محل التیام زخم

ایجاد محل التیام زخم، بیشتر با عنوان ورم عصب شناخته شده است. رایج ترین نوع آن ورم مورتون است و شایع ترین محل آن عصبی است که بین انگشتان سوم و چهارم ما قراردارد.

طریقه نا مناسب حرکت به هنگام دویدن نیز می تواند موجب بی حسی پاهایتان شود. دلایل دیگری از جمله پرونیشن بیش از حد و غلتیدن مچ پا به داخل هم می تواند این درد را تشدید کند. شما می توانید ضررهای استفاده از کفش نامناسب را نیز از کسانی که اطلاع کافی و درست دراین باره دارند بپرسید.

اگر در هنگام دویدن  پاهایمان بی حس شد چه کنیم؟

اگر بی حسی پا هنگام دویدن برای مدت زمان زیادی ادامه داشت، حتما به پزشک مراجعه کنید تا با یک معاینه ی عمومی راه درمان آن را به شما توضیح دهد. این کار به بهبود بی حسی و درد کمک می کند. برخی دیگر از روش هایی را که می توانید به کمک آن بی حسی را کنترل کنید در این قسمت برای شما توضیح داده ایم.

کفش نو بخرید

پوشیدن کفش مناسب در هنگام دویدن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر کفش های قدیمی مدام به پاهایتان فشار وارد می کند آن ها را دور بیندازید و یک کفش جدید جایگزین آن ها کنید. برای خرید کفش جدید بهتر است با دکتر متخصص پا مشورت کنید، او  شما را راهنمایی می کند که چه نوع کفشی مناسب پای شما است. معمولا کفش هایی که برای دویدن مناسب هستند باید نیم سایز بزرگ تر از کفش های معمولی شما باشند.

کفی کفش بگیرید

کفی کفش می تواند در مواردی بی حسی پاهایتان را رفع کند. کفی کفش ها دارای لایه هایی است که می تواند از پاهایتان در برابر فشار های شدید، به هنگام دویدن محافظت کند.

آیا پای خود را محکم به زمین می کوبید؟

اگر هنگام دویدن پای خود را محکم به زمین می کوبید، دیگراین کار را تکرار نکنید. ضربه زدن با پا بر روی سطح باعث می شود تا فشار مضاعفی به پای شما وارد شود. سعی کنید پای خود را نرم بالا بیاورید و نرم به زمین بکوبید. در این زمینه می توانید با پزشک مشورت کنید و یا از مربیان ورزشی طریقه ی درست راه رفتن را بیاموزید

از پرونیشن بیش از حد جلوگیری کنید

این مشکل به راحتی درمان نمی شود. کسانی که دچار پرونیشن بیش از حد می شوند، می توانند از کفش هایی که برای اینگونه افراد وجود دارند استفاده کنند زیرا فشار موجود در پاها را به هنگام دویدن کاهش می دهد و ممکن است به کلی، مشکلتان را حل کند. در برخی موارد نیز می توانید از کمک کننده ها یا محافظ ها استفاده کنید تا بدین سبب ،از پیشرفت آن جلوگیری نمایید.

تنظیم برنامه ای برای دویدن

برای اینکه پاهایتان در وضعیت بهتری باشند، می توانید، در ورزش خود پیاده روی را نیز با دویدن ترکیب کنید. به این صورت که به ازای هر۳_۵ دقیقه دویدن ، ۱ دقیقه راه بروید و تأثیر آن را در کم شدن بی حسیتان به چشم ببینید.اما بیش از حد ندوید زیرا شدت بی حسی بیشتر می شود.

به دنبال درمان دارویی باشید

اگر اختلالات دارویی باعث بی حسی پا هنگام دویدن می شود، به دنبال کمک هایی تخصصی برای معالجه باشید و بهترین نوع درمان را انتخاب کنید. چنانچه مشکلتان ورم مورتون باشد: باید استراحت مطلق داشته باشید، پاهایتان را ماساژ بدهید و حتی لازم است که کفش هایی با پاشنه کوتاه تر بپوشید. اگر دردتان شدید است نیز می توانید از مسکن استفاده کنید اما اگر تسکین نیافتید راه حل رایج دیگر انجام عمل جراحی برای ساکن کردن عصب می باشد.

منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید