علل ایجاد تاول پوستی

0
309

تاول چیست

تاول (به انگلیسی: blister)  به نوعی از ضایعه پوستی گفته میشود که به شکل کیسه ای کوچک حاوی مایع آبی (سرم) و گاه خون یا چرک در داخل یا زیر پوست است . تاول  یک منطقه دردناک و متورم پوست است که در آن مایع در زیر لایه بیرونی پوست جمع شده است.

taval

علل ایجاد تاول پوستی

– بالا رفتن دمای پوست در سوختگی موجب گشادی رگ های ناحیه شده و ادامه این روند موجب شروع واکنش های التهابی در پوست می شود. بنابراین مقدار زیادی مایعات و سرم مورد نیاز بدن همراه با تعداد زیادی از سلول های التهابی، به ناحیه آسیب دیده رفته و در درون تاول های سوختگی جمع می شوند.

– تـاول ناشی از مالش پوست هنگامی رخ می‌دهد که پوست در معرض اصطکاک قرار می‌گیرد و در نتیجه توده حساسی که درون آن پر از مایع است روی پوست تشکیل می‌شود. این تاول ها اغلب روی دست و پا در نتیجه پوشیدن کفش‌های تنگ یا کار کردن با یک ابزار جدید به وجود می‌آیند.

– واکنش به داروهایی مثل برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، مدرها و مسکن‌ها ممکن است به‌صورت پیدایش تـاول در هر جای بدن باشد.

– عفونت‌های زیادی باعث ایجاد تـاول می‌شوند، از عفونت پای ورزشکار و تبخال گرفته تا زونا (آبله مرغان در بزرگسالان).

– اگر برای ‌مدت زیاد در معرض نور آفتاب قرار بگیرید، آفتاب سوختگی همراه با بروز تـاول ممکن است دیده شود.

– تماس نزدیک با موادی که به آن حساسیت دارید؛ مثلا پیچک سمی می‌تواند باعث پیدایش تاول‌های خارش‌دار شود.

جدا از ترکاندن تاول‌های پوستی خودداری کنید، اما اگر اندازه تـاول زیاد بزرگ بود یا موجب بروز درد و ناراحتی می‌شود، می‌توانید تحت نظر پزشک آن را تخلیه کنید

راه های بهبود تاول پوستی

 

– تـاول را دستکاری نکنید. جدا از ترکاندن تاول‌های پوستی خودداری کنید، اما اگر اندازه تاول زیاد بزرگ بود یا موجب بروز درد و ناراحتی می‌شود، می‌توانید تحت نظر پزشک آن را تخلیه کنید. پزشک این کار را با کشیدن مایع درون تاول به‌وسیله یک سرنگ استریل انجام می‌دهد.

– اگر چیزی پوست روی تاول را پاره کرد، پوست را بر روی آن برگردانید تا از زخم آن محافظت کند. سپس کمی پماد ضدعفونی کننده بر روی آن بمالید و آن را با پارچه (تمیز)، نه با مواد نایلونی یا پلاستیکی، باندپیچی کنید. وسایل مخصوص باندپیچی تاول‌ها را می‌توانید از داروخانه تهیه کنید.

– محل تـاول را خشک و تمیز نگه دارید.

– هرگز روی تـاول را نپوشانید، مگر در صورتی که در معرض سایش با چیزی مثل کفش باشد. در این صورت می‌توانید با بانداژ شل روی آن را ببندید که البته باید بانداژ را مرتبا تعویض کنید.

تاول

تاول انگشت پا

– بهترین شیوه برای جلوگیری از تاول پا، پوشیدن جوراب‌های ضخیم و کفش‌های راحت و اندازه است.

– کفش هایی را که منطقه تاول را تحریک می کنند نپوشید.

– با عوض کردن مرتب کفش‌هایتان و در نتیجه آزادکردن نقاط تحت فشار، به پاهایتان استراحت دهید.

– برای محافظت از دست هایتان بهتر است هنگامی که با ابزار یا وسیله‌ای کار می‌کنید که ممکن است تـاول ایجاد کند، دستکش ضخیم بپوشید.

– تا حد امکان از کارهایی که باعث بروز تاول می‌شوند پرهیز کنید. همیشه قبل از دست زدن به تـاول دستهایتان را خوب با آب و صابون بشویید.

برای پیشگیری از عفونت در محل تـاول می‌توانید از پمادهای آنتی بیوتیک تحت نظر پزشک استفاده کنید

– روی تاول را فشار ندهید. بهترین کار برای دور کردن فشار از روی تاول‌های پا، گذاشتن بالشتک نمدی یا اسفنجی به دور آن است. ناحیه تـاول را باندپیچی کرده و برای جلوگیری از مالش آن، کفش‌ها را عوض کنید. مراقب باشید که بالشتک را کمی دورتر از تاول بگذارید تا لبه آن با تاول برخورد نکند.

– مراقب تـاول‌های کوچک باشید. تاول‌های کوچک پاره شده را با چیزی غیر چسبناک، مثل گاز وازلین، بپوشانید و سپس آن را با گاز استریل باندپیچی کنید.

– علت ایجاد تـاول را بیابید. تاول‌های ناشی از داروها یا عفونت‌ها را به پزشک نشان دهید (بهتر است هر تـاولی را که ظرف یک هفته خوب نمی‌شود به پزشک نشان دهید) . ممکن است با تغییر دارو یا تجویز آنتی‌بیوتیک برای عفونت، تاول بهبود یابد.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

– اگر اخیرا شروع به خوردن داروی تازه‌ای کرده‌اید (حتی اگر قبلا این دارو را بدون ناراحتی مصرف کرده‌اید) و تـاول زده اید.

– اگر سنتان بالاست، یا دیابت دارید و ناگهان تاول‌هایی بر روی پا و قوزک تان پیدا شده‌‌اند.

– تاول‌ها بعد از یکی دو روز بهبود نمی یابند، یا چرکی، قرمز، داغ یا دردناک می‌شوند.

– تاول‌هایی با قطر بزرگ‌تر از پنج‌ سانتی‌متر پیدا شده‌اند.

– تاول‌های دردناکی به دور دهان ظاهر شده‌اند.

– علت پیدایش تاول‌ها را نمی‌‌دانید.


گردآوری شده توسط گیاه یاب

منبع: tebyan.net

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید