علت کم خوابی شما چیست؟

0
232

‌کیفیت خواب نقش مهمی را در سلامتی ایفا می‌کند، همچنین فعالیت جسمی، تامین آب بدن، استرس کم و عادت‌های غذایی سالم می‌توانند از دیگر عوامل یک زندگی سالم باشند. اگر با مشکل کم خوابی و یا وقفه در خوابیدن مواجه هستید، ممکن است علت کم خوابی و ریشه‌ی مشکل‌تان در مواد غذایی که مصرف می‌کنید باشد. در ادامه غذاهایی را که تاثیر منفی بر روند خواب دارند و علت کم خوابی هستند را معرفی خواهیم کرد.

علت کم خوابی

الکل

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» مصرف نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند خواب شما را با اختلال مواجه کند. مطالعات نشان می‌دهند که الکل مدت و کیفیت خواب عمیق (REM) را کاهش می‌دهد. خواب عمیق مهمترین بخش از روند خواب شبانه است که تاثیر مستقیمی بر قدرت تمرکز و عملکرد شما در روز بعدی دارد. اگر احساس بی‌حالی و گیج بودن می‌کنید، بهتر است دست از مصرف الکل بردارید.

کرفس

باورتان بشود یا نه، مقادیر زیاد آب در کرفس و میوه‌هایی مانند خیار و هندوانه می‌تواند به پُر شدن مثانه در شب منجر شود. ایجاد وقفه در خواب شبانه می‌تواند کیفیت خواب را کاهش داده و منجر به کم خوابی گردد. از این جهت سعی کنید قبل از خواب شبانه مواد غذایی آب‌دار مثل کرفس مصرف نکنید.

غذاهای چرب و سرخ‌شده

این غذاها معده را مغشوش کرده و زمان زیادی برای هضم آنها در بدن لازم است که خود می‌تواند منجر به درد شکم گردد. اگر معده درد دارید و خوابیدن برایتان دشوار است، بهتر است دور غذاهای چرب و سرخ‌شده را خطر قرمز بکشید. اگر قادر به انجام اینکار نیستید، غذاهای چرب را حداقل سه ساعت قبل از رفتن به رختخواب مصرف کنید.

شکلات یا کاکائو داغ

اگر به کافئین حساس باشید، مقدار کم کافئین موجود در شکلات هم می‌تواند باعث اختلالات خوابی شود. همچنین شکر موجود در اغلب شکلات‌ها باعث افزایش ناگهانی قندخون می‌گردد. قرار گرفتن قندخون در چنین وضعیتی می‌تواند به بی‌قراری و اختلال خواب منجر شود. سعی کنید کاکائو داغ را چندین ساعت قبل از خوابیدن میل کنید و یا آن را با چای‌های گیاهی جایگزین کنید.

گوشت

بدن انسان برای هضم کردن گوشت نیازمند زمان زیادی است، به خصوص غذاهایی مانند استیک که حجم زیادی از گوشت را شامل می‌شوند. اگر قبل از خوابیدن گوشت مصرف کنید، هنگام خواب بدنتان مشغول هضم کردن گوشت خواهد بود که این موضوع سبب می‌شود تا خواب شما هیچ‌وقت وارد مرحله‌ی ترمیمی و عمیق نشود.

نوشابه

باز هم ترکیب پرطرفدار شکر و کافئین! نوشیدن نوشابه قبل از خواب شبانه نیز از عواملی است که باعث بروز اختلالات خوابی می‌شود. شکر باعث افزایش ناگهانی قندخون شده و کافئین نیز فعالیت مغز را تحریک می‌کند.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید