علت چاقی چیست

0
390

علت چاقی چیست ؟ دانشمندان، در مرکز مطالعات درمانی Cedars-Sinai Board of Governors Regenerative به تازگی در پژوهشی جدید از تکنیکی استفاده کرده اند تا نشان دهند وجود مواد شیمیایی در مواد غذایی می تواند منجر به چاقی شود.

علت چاقی چیست

تحقیقات درباره مواد شیمیایی در مواد غذایی: بدون نیاز به تست بر روی حیوانات

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» این اولین تحقیقی نیست که ارتباط مواد غذایی شیمیایی و چاقی را نشان می دهد، اما اولین تحقیقی است که برای نشان دادن این تاثیر از سلول های بنیادی انسان استفاده می کند. دو نکته هیجان انگیز درباره این روش تحقیق جدید وجود دارد:

اول،  استفاده از سلول های بنیادی انسان است که نیاز به آزمایش بر روی حیوانات را از بین می برد.

دوم این که ، این روش  نسبت به آزمایش بر روی حیوانات، دقیق تر و مقرون به صرفه تر است.

این یک پیروزی برای علم و همچنین برای حیوانات است. دکتر کلایو سوندسون، در یک مصاحبه مطبوعاتی، از این کار به عنوان یک تحقیق شاخص یاد کرد که درک ما را از اینکه چگونه مشکلات غدد درون ریز می تواند سیستم هورمونی انسان را به هم بریزد به شکل قابل توجهی بالا برد.

محققان می توانند از این روش (بجای آزمایش بر روی حیوانات) برای درک تاثیر دیگر مواد شیمیایی بر سلامتی ما استفاده کنند.

علت چاقی چیست ؟ تحقیق و نتایج

محققان از انسان های بالغ نمونه خون گرفتند و سلول های آن ها را به سلول های بنیادی تبدیل کردند تا بتوانند بافتهایی از روده و مغز را بازسازی کنند که میزان اشتها و متابولیسم ما را کنترل می کنند. آنها سپس این سلول ها را در معرض سه نوع مواد غذایی شیمیایی قرار می دهند تا ببینند که چه اتفاقی رخ خواهد داد. مواد شیمیایی که آزمایش شدند عبارتند از:

دی‌بوتیلهیدروکسیتولوئن (BHT): یک نوع مواد نگهدارنده که در غلات، شیرینی ها و مواد غذایی بسته بندی شده مورد استفاده قرار می گیرد.

پرفلوئورواکتانوئیکاسید (PFOA):شما احتمالا PFOA را به عنوان یکی از مواد شیمیایی سمی در بسیاری از برندهای ظروف نچسب می شناسید. این ماده، همچنین در مواد غذایی با بسته بندی کاغذی استفاده می شود تا از نشت چربی به بیرون جلوگیری کند.PFOAیک مواد افزودنی نیست، اما از طریق پخت و پز و بسته بندی ها به غذای ما راه پیدا می کند.

علت چاقی چیست

تری‌بوتیل‌تین (TBT): آلاینده ای که در غذاهای دریایی تجمع پیدا می کند. این ماده نیز همچون PFOA به شکل مستقیم به غذاهای دریایی ما افزوده نمی شود. این یک ماده شیمیایی است که در رنگ ها و محصولاتی که قایق ها را تمیز نگه می دارند استفاده می شود. این ماده آب ها و بالطبع ، ماهی ها و دیگر موجودات آبزی که انسان از آن ها تغذیه می کند را آلوده می کند.

این محققان دریافتند که این مواد شیمیایی در کار هورمون هایی که از دستگاه هاضمه به مغز می روند اختلال ایجاد کرده و همچنین بخش هایی از سلول هایی که کلید متابولیسم بدن ما هستند را نیز نابود می کنند. شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد تاثیر مصرف این مواد شیمیایی در زنان باردار، می تواند به جنین نیز منتقل شود و این بدان معناست که مواد غذایی که شامل این گونه مواد شیمیایی باشند بر متابولیسم کودک نیز تاثیر می گذارند.

چرا این روش اهمیت دارد؟

روش آزمایش مواد غذایی شیمیایی با تکنیک سلول های بنیادی نسبت به روش های پیشین، ارزانتر و اخلاقی تر است. محققان امیدوارند این روش، تصویر دقیق تری از تاثیر مواد شیمیایی بر سلامت ما ترسیم کند. دورا سارین، یکی از همکاران این پژوهش، گفت: با آزمایش این مواد بر روی بافت های انسان واقعی در آزمایشگاه، می توانیم این ارزیابی ها را به شکل آسان تر و مقرون به صرفه تری انجام دهیم.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید