علت پرخوری شما چیست؟

0
448

پرخوری کردن باعث بروز احساس گناه و پشیمانی می‌شود؛ بعلاوه وقتی غذای زیادی می‌خورید، وزن کم کردن تقریبا غیرممکن است. تکیه کردن بر اراده و عزم برای متوقف کردن پرخوری کافی نیست؛ باید با عادت‌هایی که علت پرخوری هستند آشنا شوید و آنها را ترک کنید. در ادامه به بررسی ۶ مورد از این عادت‌ها می‌پردازیم.

علت پرخوری

دستکم گرفتن کالری‌ها

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» مطالعات نشان می‌دهند که اغلب مردم میزان کالری‌های دریافتی را دستکم می‌گیرند. برای جلوگیری از این مشکل، نیازی نیست حتما تمام کالری‌های دریافتی‌تان را بشمارید. یک برگه کاغذ و یک خودکار پیدا کنید و میزان کالری‌ غذاهایی که بیشتر اوقات مصرف می‌کنید را بر روی آن بنویسید. بعد از مدت کوتاهی تنها با یک نگاه به این برگه می‌توانید میزان کالری دریافتی‌تان در هر وعده را حساب کنید.

رژیم‌های سخت و محدودکننده

رژیم‌های محدودکننده منجر به یک رابطه‌ی ناسالم با مواد غذایی می‌شوند. این رژیم‌ها باعث می‌شوند تا هروقت هنگام خوردن یک غذای ناسالم، احساس گناه کنید و ناراحت شوید. همین احساس‌ها باعث می‌شوند که به پرخوری روی آورید. جالب است بدانید که مطالعات نشان می‌دهند دنبال کردن رژیم‌های سخت و محدودکننده باعث افزایش هوس‌های غذایی ناسالم در افراد می‌گردد.

خودتان را برای مصرف هیچ غذایی محدود نکنید، مگر آنکه به آن غذا اعتیاد داشته باشید. هرچندوقت یکبار خوردن غذاهای نه‌چندان سالم مشکلی به وجود نمی‌آورد.

غذا خوردن هنگام تماشای تلویزیون

این عادت به همراه غذا خوردن هنگام کار کردن با تلفن همراه، اصطلاحا «بدون فکر غذا خوردن» نامیده می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که این عادات می‌توانند علت پرخوری در بسیاری از افراد باشند. هنگام غذا خوردن از انجام فعالیت‌های دیگر خودداری کنید و بر روی غذا خوردن تمرکز داشته باشید، همچنین سعی کنید غذا را آرام‌آرام میل کنید.

سریع غذا خوردن

تمام کردن یک وعده‌ی غذایی برای شما چقدر زمانبر است؟ اگر پاسخ این سوال کمتر از ۱۰ دقیقه می‌باشد، حتما باید فکری برای این عادت ناسالم کنید. مطالعات نشان می‌دهند که بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه برای هورمون‌های بدن زمان لازم است تا سیگنال‌هایی را به مغز ارسال کنند که خبر از سیر شدن می‌دهند.

خوب جویدن غذا و استفاده کردن از دست غیرغالب برای خوردن غذا می‌توانند به شما در آهسته غذا خوردن کمک کنند.

اشتباه گرفتن گرسنگی با تشنگی

اغلب مردم این دو احساس را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. به همین دلیل است که همیشه پیشنهاد می‌شود هنگام گرسنگی، ابتدا کمی آب بنوشید. همچنین خوردن غذاهای آبدار به شما کمک می‌کند تا همواره هیدراته بوده و از پرخوری جلوگیری کنید.

خواب ناکافی

مطالعات نشان می‌دهند که کم‌خوابی نیز می‌تواند علت پرخوری در افراد باشد. در مطالعه‌ای که در این زمینه انجام شد، مشخص گردید شرکت‌کنندگانی که از کم‌خوابی رنج می‌برند، نسبت به سایر افراد، ۲۰ درصد بیشتر کالری دریافت می‌کنند. این بدین معناست که اگر رژیم غذایی شما در طول روز ۲۰۰۰ کالری را شامل شود، کم خوابی باعث می‌شود تا ۴۰۰ کالری به این عدد اضافه گردد.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید