علت مدفوع سبز رنگ

0
575

ممکن است مدفوع‌تان هر چند وقت یکبار تغییر رنگ دهد که در اغلب موارد این تغییر رنگ به دلیل غذایی است که می‌خورید. طبیعی است که هنگام مواجه شدن با مدفوع سبز رنگ کمی نگران شوید؛ اما این نگرانی در اغلب موارد بی‌مورد است و مدفوع‌تان با گذشت چند روز دوباره به رنگ عادی خود باز می‌گردد.

مدفوع سبز رنگ

علت مدفوع سبز رنگ

به گزارش گیاه یاب به نقل از «نیوهلث‌ادوایزر» همانطور که اشاره کردیم، در اغلب موارد غذایی که خورده‌اید باعث تغییر رنگ مدفوع‌تان می‌شود، اما گاهی اوقات ممکن است قضیه به این سادگی نباشد. در ادامه به بررسی دلایل سبز شدن رنگ مدفوع می‌پردازیم.

رنگدانه صفرا

سبز شدن مدفوع می‌تواند بعلت عدم موفقیت بدن در تجزیۀ صفرای پنهان شده در کبد و ذخیره شده در کیسۀ صفرا باشد. این مایع سبز و زرد رنگ با غذایی که می‌خورید ترکیب شده و به بدن شما کمک می‌کند تا چربی‌ها را به طور موثرتری تجزیه کند. بدن زمانی صفرا را تجزیه می‌کند که در حال عبور در میان روده‌هاست، اما برخی از مشکلات گوارشی می‌توانند باعث بروز اختلال در این فرآیند شوند که نتیجۀ این اختلال، سبز شدن رنگ مدفوع می‌باشد.

آنتی‌بیوتیک‌ و سایر داروها

اگر به تازگی شروع به مصرف آنتی‌بیوتیک تجویز‌شدۀ تازه‌ای کرده‌اید، و پس از آن مدفوع‌تان سبز شده است، حتما با پزشک‌تان این موضوع را در میان بگذارید. آنتی‌بیوتیک‌ها، به خصوص آنهایی که برای عفونت‌های اصلی تجویز می‌شوند، می‌توانند باکتری‌های مفید موجود در روده را از بین ببرند و رنگ مدفوع را تغییر دهند. داروهای دیگری نیز وجود دارند که ممکن است تاثیر مشابه داشته باشند: مکمل‌های آهن، داروهای ضد التهاب بدون استروئید و یک داروی ضد بارداری به نام Depo-Provera.

مشکلات گوارشی

مشکلات گوارشی نظیر بیماری کرون می‌توانند علت مدفوع سبز رنگ باشند. در چنین شرایطی صفرا زمان کمتری را برای گذر از میان روده‌ها سپری کرده و این باعث می‌شود تا رنگ مدفوع تغییر کند. بیماری سلیاک نیز از مشکلاتی است که می‌تواند منجر به تغییر رنگ مدفوع شود. این عارضه همچنین می‌تواند با مشکلاتی نظیر اسهال، نفخ، باد و درد معده همراه باشد. کولیت زخمی، سندرم روده تحریک‌پذیر و مصرف زیاد ملین‌ها نیز از مواردی هستند که می‌توانند رنگ مدفوع را به سبز تغییر دهند.

ویروس‌ها، انگل‌ها و باکتری‌ها

عفونت‌های ویروسی، انگلی و باکتریایی می‌توانند باعث سبز شدن مدفوع شوند. بدن ما انسان‌ها حاوی میلیاردها باکتری است که نقش مهمی را در حفظ سلامتی ما ایفا می‌کنند. اما مهاجمان می‌توانند این سلامت را به خطر اندازند.  انگل giardia در آب، باکتری salmonella و نورو ویروس می‌توانند باعث عبور سریع غذا در روده‌ها شده و منجر به سبز شدن مدفوع گردند.

بارداری

در اوایل بارداری ممکن است با مدفوع سبز مواجه شوید. حتی برخی اوقات ممکن است قبل از انجام تست بارداری، تغییر رنگ مدفوع را تجربه کنید. همچنین گاهی اوقات احتمال دارد تغییر رنگ مدفوع در اثر مصرف ویتامین‌ها قبل از زایمان یا مکمل‌های آهن در باردای باشد. برخی از زنان سبز شدن رنگ مدفوع را در سه ماهه سوم بارداری تجربه می‌کنند، زیرا در این دوران غذا سریعتر از میان روده‌ها عبور می‌کند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید