علت لاغر شدن بدون هیچ تلاشی چیست؟

0
375

تغییر کردن وزن در طول سال و فصل‌های مختلف امری طبیعی است و چند کیلو کم یا زیاد شدن وزن جایی برای نگرانی ندارد. اما اگر ۵درصد از وزن خود را در مدت شش ماه یا کمتر از دست دهید و علت لاغر شدن مشخص نباشد، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و تغییرات وزن‌تان را با او به اشتراک بگذارید.

علت لاغر شدن

به گزارش گیاه یاب به نقل از «پریونشن» اگر در حال از دست دادن وزن هستید و علت لاغر شدن مشخص نیست و تغییر در رژیم غذایی و ورزش هم تاثیری در این کاهش وزن ندارند، بهتر است کمی حواستان را جمع کنید. در ادامه ۷ علت لاغر شدن که باید به آنها توجه ویژه‌ای شود را بررسی می‌کنیم.

مشکلات تیروئید

کاهش وزن یکی از شایع‌ترین علائم پُرکاری تیروئید یا تیروئید بیش از حد فعال است. همچنین از دیگر نشانه‌های این عارضه می‌توان به مشکلات خواب و احساس گرما اشاره کرد.

بیماری‌های روده

بیماری سلیاک یک عارضه‌ی خود ایمنی است که با گلوتن ارتباط دارد. این بیماری می‌تواند باعث کاهش وزن و لاغری در مدت زمان کوتاه گردد. مشکلات پانکراس نیز که با تولید آنزیم‌های گوارشی در ارتباط می‌باشند نیز ممکن است به کاهش وزن منجر شوند. حواستان به نشانه‌هایی مانند دل درد، تغییر رنگ مدفوع و حالت تهوع بعد از مصرف غذاهای چرب مانند همبرگر باشد.

دیابت

علت لاغر شدن ممکن است ناشی از دیابت باشد. نیاز به دفع ادرار به طور مداوم و احساس تشنگی از دیگر علائم دیابت هستند. بیماری دیابت بدن را مجبور می‌کند تا مواد غذایی مورد نیازش را از عضله‌ها تامین کند که این موضوع خود می‌تواند باعث کاهش وزن گردد.

افسردگی

یکی از علائم شایع در افسردگی بالینی، از دست دادن اشتها است که می‌تواند باعث لاغر شدن شود. در بسیاری از مواقع شخص بعلت فرو رفتن در افسردگی حتی متوجه لاغر شدن خود نمیشود. سایر نشانه‌های شایع افسردگی عبارتند از: تحریک پذیری، مصرف زیاد نوشیدنی‌های الکلی، مشکل در تصمیم گرفتن، اختلال در خواب.

علت لاغر شدن

روماتیسم مفصلی

مشکلات التهابی مانند روماتیسم مفصلی می‌توانند اشتهای بیمار را تحت تاثیر قرار داده و در نهایت منجر به لاغری شوند. چنین بیماری‌هایی همچنین می‌توانند باعث پدیدار شدن التهاب در روده گردند که فرآیند جذب مواد مغذی در بدن را با مشکل مواجه کرده و می‌تواند علت لاغر شدن باشند.

رژیم غذایی نامناسب

با افزایش سن، معده‌ی ما کُندتر شده و دیرتر تخلیه میشود. این پدیده باعث میشود تا زمان بیشتری احساس سیری کنیم. از طرف دیگر برخی سیگنال‌های مغزی که مدیریت اشتها و احساس سیری را بر عهده دارند ضعیف میشوند. تمام این موارد دست به دست هم می‌دهند و باعث میشوند تا بزرگسالان کمتر غذا بخورند. این موضوع منجر می‌شود تا این افراد مواد مغذی و مورد نیاز بدن را کمتر دریافت کرده و در نهایت با کاهش وزن روبه‌رو شوند.

سرطان

برخی از سرطان‌ها، تومورها و زخم‌های معده‌ای – روده‌ای می‌توانند باعث بروز مشکلات التهابی یا سوءجذب شوند. علت لاغر شدن شما ممکن است با چنین مشکلاتی گره خورده باشد. در بسیاری از موارد پزشکان هنگامی که با فردی رو‌به‌رو می‌شوند که از کاهش وزن شاکی است، ابتدا معده و روده‌های او را برای وجود تومور یا التهاب بررسی می‌کنند.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید