علت سرگیجه در بارداری

0
744

اگر از سرگیجه در دوران بارداری رنج می‌برید، دلایل مختلفی می‌توانند علت این مشکل باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا به علت سرگیجه در بارداری و روش‌های پیشگیری از آن بپردازیم.

علت سرگیجه در بارداری

سرگیجه در دوران بارداری

احساس سرگیجه در دوران بارداری شایع است و معمولا علت اصلی آن مربوط به تغییرات زیاد در سیستم قلبی – عروقی و گردش خون در دوران بارداری می‌باشد. در اوایل دوران بارداری، بعلت اینکه بدن در حال تطبیق دادن خود با تغییرات مختلف است، فشار خونتان کاهش پیدا می‌کند. کاهش فشارخون بدلیل وجود پروژسترون است که باعث آرام شدن تنش موجود در رگ‌های خونی می‌شود. این موضوع می‌تواند دلیل سرگیجۀ شما در سه ماهۀ اول بارداری باشد. بروز سرگیجه در اواسط دوران بارداری نیز محتمل است؛ زیرا در این بازه رحم در حال بزرگ‌تر شدن بوده و سرعت جریان خون در قسمت پایینی بدن آهسته‌تر است، که می‌تواند به بروز سرگیجه منجر شود، به خصوص زمانی که به سرعت بلند می‌شوید و می‌ایستید.

سرگیجه‌ها معمولا گذرا بوده و بعد از مدت زمان کوتاهی رفع می‌شوند؛ اما در برخی از موارد سرگیجه ممکن است به برهم خوردن تعادل و حتی بیهوش شدن بی‌انجامد. در چنین وضعیتی سرگیجه خطرناک است، زیرا زمین خوردن و از هوش رفتن در دوران بارداری می‌تواند باعث آسیب دیدن جنین گردد. اگر دریافتید که مستعد سرگیجه در بارداری هستید، ضروری و مهم است که با پزشکتان مشورت کرده و از راه‌حل‌ها و روش‌های درمانی او استفاده کنید.

علت سرگیجه در بارداری

وقتی باردار می‌شوید، بدن‌تان شروع به تولید خون بیشتری می‌کند، ضربان قلب‌تان افزایش یافته و معمولا فشارخونتان بالا می‌رود. تمام تغییرات هورمونی و فیزیکی در بدن‌تان نیازمندِ منابع و اکسیژن لازم در خون هستند. متاسفانه این نیاز می‌تواند سبب شود که جریان خون به مغز با کاهش مواجه شده و به بروز سرگیجه یا حتی احساس غش کردن منجر گردد.

اگرچه وظیفۀ بدن و سیستم عصبی این است که با این تغییرات فیزیولوژیکی روبه‌رو شوند، اما در هر حال ممکن است هر زن بارداری علائم اساسی سرگیجه که شامل حالت تهوع، دوار و ناتوانی در درست راه رفتن است را تجربه کند. احتمال بروز سرگیجه در زنان بارداری که به اندازۀ کافی غذا نمی‌خورند، بیش از حد در معرض گرما هستند، برای مدت زمان زیادی دراز می‌کشند و به سرعت از جایشان بلند شده و می‌ایستند، بسیار بیشتر است. تمامی این موارد می‌توانند بر روی انرژی، فشارخون و میزان تعادل شما، به خصوص در دوران بارداری اثرگذار باشند.

روش‌های پیشگیری از سرگیجه در بارداری

دراز کشیدن به پهلو

اگر به پشت دراز بکشید، خون‌تان ممکن است راکد شده و به خوبی در سراسر بدن‌تان حرکت نکند. این باعث می‌شود تا خطر بروز سرگیجه هنگام برخاستن از جایتان افزایش یابد.

خنک ماندن

اگر دمای بدن‌تان بالا باشد، احتمال بروز سرگیجه افزایش پیدا می‌کند. پایین بودن فشارخون و قند خون نیز در پدیدار شدن سرگیجه موثر هستند. مطمئن شوید که آب خنک بنوشید و در روزهای گرم از تهویه مطبوع بهره‌مند شوید.

ایستادن

ایستادن ناگهانی و سریع باعث می‌شود تا نیروی گرانش یا جاذبه جریان خون را از مغز به سمت خود بکشد، و در این حالت جایگزینی سریعی‌ای برای این خون وجود ندارد. این موضوع باعی می‌شود تا هنگام ایستادن ناگهانی با سرگیجه مواجه شوید. برای جلوگیری از سرگیجه، هنگام ایستادن، آرام از جای خود بلند شوید تا بدن زمانِ کافی برای واکنش نشان دادن به وضعیت ایستادن داشته باشد.

تغذیه

برای تأمین انرژی و نیازهای بدن خودتان و همچنین جنین، ضروری است که در طول روز به اندازۀ کافی غذا میل کنید. گرسنگی یکی از دلایل اصلی بروز سرگیجه در مادران باردار است.

بیشتر بدانید…

اگر سرگیجه‌تان در یک یا دو دقیقه برطرف نشد، یا همواره هنگام ایستادن احساس سرگیجه دارید، حتما با پزشکتان مشورت کنید. همچنین غش کردن و از حال رفتن نیز حتما نیازمندِ مراجعه به پزشک است.

به طور کلی باید بدانید که بروز این علائم شایع است، اما اگر با سردردهای شدید، دید نامناسب، بی‌حسی، احساس سوزن‌سوزن شدن، درد قفسه سینه و تنگی نفس همراه باشند، ممکن است با یک مشکل جدی روبه‌رو باشید که سریعا نیازمند مراقبت‌های پزشکی باشد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید