علت دوبار قاعدگی در یک ماه چیست

0
874

تمام زنان از دوران بلوغ تا یائسگی، سیکل‌های قاعدگی را تجربه می‌کنند. به طور کلی، زنان با تنها یک دوره قاعدگی در ماه مواجه میشوند، که معمولا بین ۳ تا ۷ روز به طول می‌انجامد. اما علت دوبار قاعدگی در یک ماه چیست؟ در ادامه با گیاه یاب همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

دوبار قاعدگی در یک ماه

عواملی که می‌توانند در تجربۀ دوبار قاعدگی در یک ماه نقش داشته باشند از این قرارند:

سیکل قاعدگی طبیعی و منظم

یک دورۀ قاعدگی طبیعی می‌تواند بین ۲۱ تا ۲۵ روز به طول انجامد. یعنی ممکن است که زنی قاعدگی را هر ۳ هفته یکبار تجربه کند. این باعث می‌شود تا او با دوبار قاعدگی در یک ماه مواجه شود. این نوع قاعدگی طبیعی بوده و نیازی به مراقبت پزشکی ندارد.

بلوغ

تجربۀ دوبار قاعدگی در یک ماه برای دخترانی که در دوران بلوغ بوده و یا به تازگی آن را پشت سر گذاشته‌اند کاملا طبیعی است. منظم شدن سیکل‌های دختران نوجوان ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد.

عدم تعادل هورمون‌ها

عدم تعادل هورمون‌ها مانند نقص تیروئید می‌تواند باعث افزایش تکرر قاعدگی در زنان شود. این موضوع به ویژه در زنانی که در دورۀ یائسگی قرار دارند بارزتر است و می‌تواند نشانۀ شروع فرآیند یائسگی در بدن باشد.

هورمون درمانی معمولا روشی موفق و موثر برای تنظیم سیکل طبیعی قاعدگی در زنان می‌باشد.

توده غیرعادی

دوبار قاعدگی در یک ماه می‌تواند ناشی از وجود توده‌های غیرعادی نظیر فیبروئیدها و کیست‌ها در رحم باشد. این توده‌ها می‌توانند باعث بروز ناراحتی و درد شده و همچنین در سیکل قاعدگی عادی زنان اختلال ایجاد کنند.

برای تسکین علائم می‌توان از دارو استفاده کرد، اما جراحی رایج‌ترین روش حذف کردن این توده‌ها است.

ضخیم شدن دیوارۀ رحم

ضخیم شدن غیرعادی دیوارۀ رحم می‌تواند دلیل تجربۀ دوبار قاعدگی در یک ماه باشد. ضخیم شدن این دیواره می‌تواند ناشی از دلایل مختلفی نظیر عدم تعادل هورمون‌ها یا مصرف استروژن باشد.

سایر دلایل

  • تغییر وزن شدید
  • ورزش شدید
  • استرس
  • برخی از بیماری‌ها و داروها
  • نشانۀ برخی از بیماری‌های مقاربتی
  • واکنش به برخی روش‌های پیشگیری از بارداری

زمان مراجعه به پزشک

در موارد خاص، تجربۀ دوبار قاعدگی در یک ماه می‌تواند نشانگر یک مشکل پزشکی جدی باشد. بسیار حیاتی است که بعد از مشاهدۀ تغییرات در سیکل طبیعی قاعدگی، به متخصص مراجعه کرده و با او مشورت کنید.

اگر خونریزی شدید، گرفتگی و درد غیرعادی را تجربه می‌کنید، سریعا باید به پزشک مراجعه کنید.

منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید