علت خواب آلودگی بعد از غذا

0
475

علت خواب آلودگی بعد از غذا چیست؟ آیا شما هم بعد از خوردن غذا پلک‌هایتان سنگین می‌شود؟ آیا تا به حال به علت این پدیده فکر کرده‌اید؟ در این مقاله سعی کرده‌ایم تا دلایل اصلی خواب آلودگی بعد از غذا را بررسی کنیم. با گیاه یاب همراه باشید.

علت خواب آلودگی بعد از غذا

عملکرد طبیعی بدن

برخی از متخصصین و کارشناسان نوع غذای مصرفی را با اثرات بعد از خوردن غذا بر روی انرژی بدن مرتبط می‌دانند. احساس خواب آلودگی بعد از غذا بیشتر با افزایش تمایل طبیعی بدن برای خوابیدن ارتباط دارد. مهمترین عواملی که تحت تاثیر قرار می‌گیرند شامل تمایلات غریزی برای خوابیدن و ساعت زیستی هستند.

دلایل غذایی

مصرف برخی از مواد غذایی می‌تواند باعث افزایش تمایل به خوابیدن شود. به ویژه غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی از کربوهیدرات‌ها یا شکرها هستند. به طور کلی، غذاها از جنبه‌های مختلفی خوابیدن را تحت تاثیر قرار می‌دهند که از این قرارند:

  • قند خون – سلول‌های بدن اغلب انرژی خود را از طریق مولکول‌های گلوکز تامین می‌کنند که از طریق مصرف نشاسته و قند کربوهیدرات‌ها ساخته می‌شوند. اگرچه این دو برای تامین سوخت بدن مهم هستند، اما قند در بدن سریع‌تر از نشاسته متابولیزه شده و به تنهایی به گلوکز تبدیل می‌شود. این گلوکز باعث افزایش سریع قند خون شده و در نتیجه مقادیر زیادی از انسولین در بدن برای بهینه‌سازی گلوکز آزاد می‌شود. سپس قند خون بسیار سریع افت کرده و انرژی بدن کاهش می‌یابد و باعث می‌شود تا احساس خستگی کنید.
  • کربوهیدرات‌ها – هر نوع کربوهیدراتی برای تنزل دادن مولکول‌های بلند به واحدهای کوچک گلوکز، به آنزیم خاصی نیاز دارد. اگر بدن‌تان با کمبود نسبی یا مطلق آنزیم‌های خاص مواجه باشد، سرعت فرآیند تنزل دادن کربوهیدرات‌ها کاهش می‌یابد. همچنین ممکن است با مشکلات گوارشی روبه‌رو شده و احساس خستگی و خواب‌آلودگی را تجربه کنید.
  • تریپتوفان – تریپتوفان یک اسید آمینه است که مسئولیت تخلیۀ انرژی بدن را به عهده دارد. این ماده در بوقلمون وجود دارد. کربوهیدرات‌هایی که در بالاتر به آنها اشاره کردیم، می‌توانند بهره‌برداری از تریپتوفان را برای مغز راحت‌تر کنند. در نتیجه، افزایش سطح تریپتوفان می‌تواند احتمال به خواب رفتن بعد از خوردن غذا را افزایش دهد. به همین دلیل است که غذاهای حاوی پروتئین و کربوهیدرات به‌عنوان بهترین خوراکی‌های قبل از خواب شناخته می‌شوند.

مشکلات پزشکی

اگر تمایل شما برای خوابیدن بعد از غذا همواره در حال شدت‌ یافتن است، باید در این مورد با  پزشک‌تان مشورت کنید. ممکن است مشکل‌تان ناشی از برخی از بیماری‌ها و مشکلات پزشکی باشد. این مشکلات می‌توانند شامل کم‌خونی، دیابت، مشکلات کلیوی، کم‌کاری تیروئید یا یک عفونت باشند. افزایش به خواب رفتن همچنین می‌تواند ناشی از نامتعادل بودن الکترولیت‌ها، واکنش آلرژیک یا کمبود خواب شبانه باشد.

منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید