علت خستگی پاها

0
699

بدن ما در طول خواب شبانه به تعمیر خود می‌پردازد؛ به این معنا که وقتی صبحگاه از خواب بیدار می‌شوید، باید احساس شادابی و تازگی کنید. با این حال، بسیاری از مردم از خسته بودن پاهایشان در صبحگاه گلایه دارند. خستگی پاها در صبح می‌تواند نشانۀ مشکلات مختلفی باشد. ممکن است خواب کافی نداشته باشید، یا شاید این خستگی علامتی باشد از اختلال عاطفی فصلی یا حتی بیماری فیبرومیالژیا. در ادامه به بررسی چند علت خستگی پاها در صبح می‌پردازیم.

علت خستگی پاها

چرا پاهایتان خسته‌اند؟

به گزارش گیاه یاب به نقل از «نیوهلث‌ادوایزر» عوامل مختلفی با احساس خستگی و درد پاها در صبحگاه پیوند خورده‌اند. ممکن است مشکلتان به سادگی ناشی از ایستادن یا نشستن‌های بیش از حد در طول روز باشد. با ما همراه باشید تا چند علت خستگی پاها در صبحگاه را به شما معرفی کنیم.

خواب کافی ندارید

کمبود خواب احتمالا شایع‌ترین علت خستگی پاها در صبح است. نداشتن خواب کافی باعث می‌شود تا بدن‌تان زمانِ کافی برای تعمیر آسیب‌هایی که در طول روز در بافت‌ها و سلول‌ها ایجاد شده‌اند، نداشته باشد.

گردش خون ضعیف

نشستن پشت یک میز برای ساعات طولانی می‌تواند گردش خون در پاها را محدود کند. این باعث می‌شود تا احساس خستگی و درد در پاهایتان داشته باشید. زمانی که گردش خون با خوابیدن بهبود پیدا نکند، دوباره بعد از بیدار شدن از خواب همان احساس خستگی را تجربه خواهید کرد.

واریس سیاهرگ‌ها

این رگ‌ها در واقع آسیب‌دیده هستند و برای انتقال خون از پاها به قلب با مشکل مواجه‌اند. رگ‌های واریسی باید سخت‌تر از سایر رگ‌ها کار کنند، که همین باعث ایجاد سموم و جمع شدن خون در نواحی تحت تاثیر این رگ‌ها می‌شود. نتیجۀ این موارد، بروز خستگی و درد در پاهاست.

وارد کردن فشار زیاد به پاها

اگر در طول روز تمرین‌های ورزشی شدیدی دارید و یا شغل‌تان به گونه‌ای است که نیازمند راه رفتن یا ایستادن برای ساعات طولانی است، به احتمال زیاد فشار زیادی به پاهایتان وارد می‌کنید. این فشار زیاد می‌تواند علت خستگی پاها در صبحگاه باشد.

کمبود اکسیژن دارید

این مشکل می‌تواند ناشی از مشکلات تنفسی نظیر مشکلات سینوسی، حساسیت‌ها، آپنه خواب و عفونت دستگاه تنفسی فوقانی باشد. فقر آهن در بدن نیز می‌تواند به کمبود اکسیژن منجر شود. در واقع فقر آهن ممکن است باعث بروز وضعیتی به نام «سندرم پای بی‌قرار» شود که روند خواب شبانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این وضعیت، علاوه بر بی‌قراری پاها، ممکن است با احساس خارش پاها نیز مواجه شوید. کشش پاها یا راه رفتن برای چند دقیقه ممکن است به طور موقت مشکل‌تان را تسکین دهد.

کمبود ویتامین D

کمبود این ویتامین در بدن می‌تواند باعث ضعیف شدن و بروز احساس خستگی در پاها گردد. علت کمبود این ویتامین در شما ممکن است ناشی از این باشد که به اندازۀ کافی در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرید. برای درمان کمبود ویتامین D می‌توانید از مکمل‌ها و یا منابع غذایی استفاده کنید که شامل شیر، ماهی‌های چرب، غلات و موارد دیگر می‌شود. مهم است که روزانه حداقل ۲۰۰ واحد ویتامین D دریافت کنید. قبل از مصرف هرگونه مکملی، حتما با پزشک مشورت کنید.

پرخوری

احتمال بروز احساس خستگی پاها در صبحگاه در افرادی که پرخوری می‌کنند و چاق هستند بیشتر است. وقتی وزن‌تان بالا می‌رود، طبیعی است که فشار بیشتری به پاها وارد می‌شود و باعث بروز احساس سنگینی می‌گردد. اضافه وزن همچنین می‌تواند باعث بروز تنش در غضروف‌های بین استخوان‌ها شود که در نهایت خطر ابتلا به آرتروز و التهاب مفصل (آرتریت) را افزایش می‌دهد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید