علت تکرر ادرار در مردان

0
352

اگر در طول روز آب زیادی بنوشید، مطمئنا بیشتر هم به توالت مراجعه خواهید کرد. البته این موضوع ممکن است از جهاتی مفید باشد، زیرا باعث می‌شود تا مواد زائد و اضافی موجود در بدن از طریق ادرار خارج شوند. اما چقدر ادرار کردن را تکرر ادرار می‌گویند؟ در ادامه به بررسی این موضوع و علت تکرر ادرار می‌پردازیم.

علت تکرر ادرار

به گزارش گیاه یاب به نقل از «منزهلث» اگر هر ساعت مجبور هستید که برای ادرار به توالت مراجعه کنید، ممکن است مثانه‌تان مشکلی داشته باشد. متخصصین می‌گویند اگر انسان سالمی هستید، اما در طول روز بیش از ۸ بار و در شب بیش از یکبار برای دفع ادرار به توالت مراجعه می‌کنید، این وضعیت غیر عادی است و باید حتما با یک پزشک در این‌باره مشورت کنید. در ادامه چند علت تکرر ادرار را معرفی می‌کنیم.

فعالیت زیاد مثانه

مثانۀ پرکار عارضه‌ای است که حدود ۳۰ درصد از مردان آمریکایی به آن دچار هستند و درمیان مردان بالای ۶۰ سال شایع‌تر است. مردانی که از مشکلات پروستاتی یا بیماری‌های عصبی مانند سکته مغزی و ام‌اس رنج برده‌اند، بیشتر در معرض مثانۀ پرکار می‌باشند.

مثانۀ پرکار وضعیتی است که در آن فرد قادر به کنترل ادرار خود نیست و ممکن است در طول روز با ریزش ناخواستۀ ادرار مواجه گردد. این عارضه می‌تواند علت تکرر ادرار در شما باشد.

عفونت دستگاه ادراری

اگرچه عفونت دستگاه ادراری وضعیتی است که اغلب در زنان پدیدار می‌شود، اما مردان نیز در خطر این عارضه می‌باشند. همچنین این عفونت‌ها می‌توانند با علائمی همچون پرکاری مثانه همراه باشند.

عفونت مثانه در مردان معمولا به دلیل عدم مراجعه کافی به توالت در طول روز است. البته این عفونت‌ها می‌توانند در اثر یبوست، جراحی‌های دستگاه ادراری، سنگ کلیه و رابطۀ جنسی مقعدیِ محافظت‌نشده پدیدار شوند.

سندرم درد مثانه

این عارضه یک وضعیت مزمن است که می‌تواند علت تکرر ادرار باشد و همچنین منجر به بروز فشار و درد در مثانه گردد. در حالی که عفونت‌های دستگاه ادراری به سادگی با آنتی‌بیوتیک‌ها قابل درمان هستند، اما سندرم درد مثانه یک عارضۀ طولانی‌تر بوده و به راحتی درمان نمی‌شود.

افرادی که به این بیماری دچار هستند، احساس فوری برای ادرار کردن داشته و اغلب در هر مرتبه میزان کمی ادرار را دفع می‌کنند. این سندرم در اثر یک واکنش خودایمنی در مثانه پدیدار شده و باعث بروز گرفتگی‌های مثانه‌ای نیز می‌شود.

دیابت

دیابت می‌تواند علت تکرر ادرار باشد؛ زیرا بدن سعی می‌کند تا گلوکز اضافی را از طریق ادرار از بدن خارج کند. از آنجایی که دیابت به تجمع بیش از حد قند در خون منجر می‌شود، کلیه‌ها مجبورند قند را جذب خود کرده و اگر نتوانند این میزان قند را در خود نگهداری کنند، در نهایت مجبور به دفع قند از طریق ادرار می‌شوند. وقتی به تکرر ادرار دچار هستید، بدن‌تان در حال از دست دادن مایعات است، و این باعث می‌شود تا بدن برای تأمین مایعات به بافت‌ها مراجعه کند که خود می‌تواند منجر به کمبود آب بدن گردد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: menshealth.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید