علت بی حسی بدن چیست ؟

0
358

احساس بی حسی در بخشی از بدن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و گاهی شاید تنها بعلت نشستن طولانی مدت چنین حالتی برای شما به وجود آید. اما در برخی از مواقع علت این عارضه فراتر می‌رود و ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری و یا شرایط مزمن باشد. بهترین کار برای مطمئن شدن از علت بی حسی ، مراجعه به پزشک متخصص است تا در صورت مبتلا بودن به یک بیماری هرچه زودتر آن را تشخیص داده و از پیشرفت آن پیشگیری کنید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

بی حسی

اشتباهات سیستم ایمنی بدن

اولین علائم سندرم گیلن باره اغلب ضعف و سوزن سوزن شدن اندام ها است. این احساس می تواند به سرعت گسترش یافته و سرانجام بی حسی تمام بدنتان را در بر بگیرد. این ضعف می تواند موجب سختی راه رفتن، دشواری بلع مواد غذایی و کنترل مثانه و یا روده شود. این بیماری همچنین می تواند باعث تسریع ضربان قلب، تغییر فشار خون و اشکال در تنفس گردد.

پزشکان دقیقا نمی دانند که چه چیزی سبب بروز این بیماری می شود که در آن سیستم ایمنی بدن، اعصاب را مورد حمله قرار می دهد. اما بسیاری از افراد دچار عفونت تنفسی یا آنفلوآنزای معده ( یا التهاب معده که به دلایل باکتریایی، ویروسی و یا مسمومیت ایجاد می شود) دچار آن می شوند.

مبتلا بودن به یک بیماری مزمن

جذام یک بیماری مخوف در تمدن های باستانی بود و امروزه هم آن را می بینیم. نشانه های این بیماری علاوه بر بی حسی بدن شامل: رشد پوست و ضایعات، گرانولومای دستگاه عصبی و درد و ضعف عضلانی است. اگر این عفونت باکتریایی بدون درمان رها شود، آسیب های دائمی را به دنبال دارد.

کمبود ویتامین B12

کمبود ویتامین B12 می تواند با بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست ها و پاها همراه شود. همچنین می تواند با سختی تفکر، از دست دادن حافظه، ضعف و خستگی، کم خونی، ورم زبان، دشواری حفظ تعادل و یا حتی توهم خود را نشان دهد.

بدن ما برای ساخت گلبول های قرمز به این ویتامین نیاز دارد. گیاهخواران در معرض خطر کمبود B12 هستند. اگر آنها حتما باید از مکمل ویتامینB12  استفاده کنند.

جهش های ژنی

بیماری شارکوت ماری توث یک بیماری ارثی است و باعث آسیب های عصبی و همچنین ضعف عضلات می شود. علائم بیماری در ابتدا معمولا خود را در پاها نشان می دهند، اما در نهایت ممکن است دست و بازوها را نیز تحت تاثیر قرار دهند. ناهنجاری های پا مانند  انگشت چکشی پا و قوس بالا نیز رایج است.

افرادی که این بیماری را به ارث می برند، جهش های ژنتیکی دارند که به اعصاب انتهایی و یا لایه های محافظ اطراف عصب ها آسیب می رساند. این شرایط ارتباط مغز با سایر بخش های بدن را دچار مشکل می کند.

این بدان معناست که ممکن است برخی از عضلات پا، پیام مغز جهت انقباض را دریافت نکنند. بنابراین احتمال افتادن و زمین خوردن بالا می رود. همچنین ممکن است مغز پیام های درد را از پاها دریافت نکند، بنابراین به عنوان مثال اگر شما یک تاول در پا داشته باشید، ممکن است بدون این که متوجه آن شوید، چرک کند.

تبیان
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید