علت باقی ماندن مواد غذایی در مدفوع چیست ؟

168

مطمئنا شما هم تا به حال با وجود مواد غذایی مثل ذرت‌ها، دانه‌ها و مغزها در مدفوع خود مواجه شده‌اید و این سوال برایتان پیش آمده که چگونه این مواد در بدن شما هضم نشده‌ و به طور کامل از بدنتان خارج شده‌اند. یکی از علل اصلی هضم نشدن برخی از مواد غذایی در بدن و دفع شدن آنها توسط مدفوع، سخت بودن و پُرفیبر بودن آنهاست. هضم چنین موادی در بدن بسیار دشوارتر از مواد غذایی نرم است. اما این تنها علت پدیدار شدن غذاها در مدفوع نیست. در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

مدفوع

کامل تجزیه نشدن مواد غذایی

باکتری های موجود در بدن باید توانایی تجزیه درست مواد غذایی را داشته باشند، اما گاهی اوقات گوارش برخی مواد غذایی، به ویژه آنهایی که محتوای فیبر بالا دارند، دشوار است. ذرت، هویج، دانه ها، و مغزهای خوراکی از جمله این مواد غذایی هستند که سخت گوارش می شوند. از آنجایی که این مواد غذایی ممکن است تقریبا بدون تغییر از بدن عبور کنند، شما همواره تمامی مواد مغذی را دریافت نمی کنید.

تقریبا تمام مواد غذایی گیاهی حاوی کربوهیدارت های پیچیده هستند که در بدن ما به راحتی تبدیل به کالری نمی شوند. برای حصول اطمینان از جذب مواد مغذی، بهتر است سبزیجات را بخارپز کنید، زیرا این کار به نرم شدن آنها کمک می کند و اجازه می دهد مواد مغذی بیشتری آزاد شوند.

خوب نجویدن غذا

آن چه در مدفوع خود مشاهده می کنید می تواند در نتیجه شیوه جویدن غذا شکل گرفته باشد. فرآیند گوارش از دهان آغاز می شود. اگر مواد غذایی را به خوبی نجوید، شرایط برای آنزیم های گوارشی به منظور تجزیه غذا دشوار می شود و از این رو، ممکن است تکه های غذا دست نخورده از بدن عبور کرده و وارد مدفوع شوند.

خوراکی هایی که پوسته ی سخت دارند

برخی مغزهای خوراکی و دانه ها دارای پوسته های بیرونی سخت هستند که دسترسی به چربی ذخیره شده داخلی را دشوار می سازند. در شرایطی که ذرت این گونه نیست، اما این ماده غذایی نیز گاهی اوقات در مدفوع دیده می شود. اگرچه ذرت دارای پوسته سخت نیست، اما هر دانه آن دارای یک پوشش بیرونی سلولزی است که توسط آنزیم های بدن انسان قابل تجزیه نیست. اگرچه درون دانه گوارش شده است، اما پوشش سلولزی در مدفوع قابل مشاهده است. به رغم این که به نظر می رسد ذرت دست نخورده باقی مانده است، اما به طور معمول مواد مغذی آن جذب شده اند.

همچنین بخوانید :  تمیز کردن خانه با روغن زیتون !

مدفوع

سرعت بالای دستگاه گوارش

به طور معمول، بین ۲۴ ساعت تا ۷۲ ساعت طول می کشد تا غذا از دستگاه گوارش انسان عبور کند. برخی افراد دارای نرخ تحرک بالا هستند و ممکن است متوجه ذرات غذایی در مدفوع شوند، که از زمان کافی برای تجزیه کامل برخوردار نبوده اند.

دستگاه گوارش از چهار قسمت مجزا تشکیل شده است: مری، معده، روده کوچک، و روده بزرگ. هر قسمت دستگاه گوارش وظیفه منحصر به فردی در گوارش دارد، و تحرک می تواند حتی بین هر بخش مختلف روده نیز متفاوت باشد.

سایر مشکلات گوارشی

به طور معمول، مشاهده ذرات مواد غذایی در مدفوع دلیلی برای نگرانی ایجاد نمی کند. با این وجود، اگر این شرایط با اسهال، و/یا کاهش وزن همراه است، می تواند نشانه ای از مشکلات و بیماری های جدی‌تر باشد و باید توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.

هر دو مورد اسهال و کاهش وزن می توانند نشانه ای از سوءجذب مرتبط با بیماری سلیاک، بیماری کرون، یا نارسایی لوزالمعده باشند. توجه داشته باشید که تمام بیماری هایی که موجب سوءجذب می شوند، می توانند موجب مشاهده ذرات گوارش نشده غذا در مدفوع شوند. این یک نشانه خاص از یک بیماری ویژه نیست و از این رو، باید بررسی های لازم توسط یک پزشک صورت بگیرد.

عصرایران
علت باقی ماندن مواد غذایی در مدفوع چیست ؟
به این مطلب امتیاز بدید!
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید