علائم کمبود کروم

0
1160

کروم (Chromium) یک عنصر شیمیایی است که عدد اتمی آن ۲۴ می‌باشد. کروم به شکل غذایی (کروم سه ظرفیتی Chromium III) نیز یافت می‌شود و بدن می‌تواند از آن برای پردازش‌های اصلی استفاده کند. دربارۀ نقش این ماده در سلامتی کلی بدن – به ویژه در افراد سالم – بحث‌هایی وجود دارد، اما اثر آن بر روی کسانی که به دیابت مبتلا هستند کاملا ثابت شده است. کروم سه ظرفیتی اثری مستقیم بر روی سطح و فعالیت انسولین در بدن دارد که برای تنظیم کردن سطح گلوکز ضروری می‌باشد. در ادامه به بررسی علائم کمبود کروم میپردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

با توجه به اینکه در کدام کشور زندگی می‌کنید، میزان توصیه شده برای مصرف کروم می‌تواند متفاوت باشد، اما طیف کلی برای مصرف کروم بین ۲۴ و ۴۵ μg در روز است. فراموش نکنید که تمام شکل‌های کروم مفید نیستند و مسمومیت کروم ممکن است با مصرف برخی از کروم‌ها، مانند کروم VI پدیدار شود. برای مصرف مکمل‌های غذایی کروم باید محتاطانه عمل کنید، زیرا مصرف زیاد این مکمل‌ها می‌تواند با عوارض جانبی ناخواسته همراه باشد.

نشانه‌ها و علائم کمبود کروم

یکی از مشخص‌ترین علائم کمبود کروم در بدن، افزایش سریع اضطراب است که با کاهش شدید سطوح انرژی همراه می‌باشد. ضعف عضلانی یا کاهش نرخ رشد و توسه می‌توانند از علائم اصلی کمبود کروم در جوانان باشند. نبودِ کروم در بدن باعث می‌شود تا نتوانید به طور موثری انسولین تولید کنید و بدن در تنظیم کردن هورمون‌های استرس با مشکل مواجه خواهد شد. نوسانات خلقی نیز از علائم شایع کمبود کروم هستند.

دلایل کمبود کروم

اصلی‌ترین دلایل کمبود این ماده در بدن عبارتند از:

  • کمبود این عنصر در غذاهای مصرفی
  • جذب ضعیف مواد مغذی در بدن

وقتی بخش زیادی از رژیم شما از غذاهای فرآوری شده و به شدت پالایش شده تشکیل می‌شود، مقدار زیادی از کروم موجود در بدن‌تان از بین می‌رود. بنابراین، خوردن غذاهای کامل و دوری از غذاهای پالایش شده می‌تواند روشی مناسب برای برقراری ثبات کروم در بدن باشد.

علاوه بر این موارد، هر چه سن‌تان بالاتر می‌رود، دریافت کروم از غذاهای مصرفی سخت‌تر می‌شود و بیشتر در خطر کمبود کروم قرار می‌گیرید. مصرف برخی از داروها نظیر کورتیکواستروئیدها و ضد اسیدها نیز ممکن است دریافت کروم برای بدن را دشوار‌تر کنند.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید