علائم و روش های درمان سیاتیک

0
540

سیاتیک به درد موضعی پشت کمر اشاره دارد که اغلب ممکن است به یکی از پاها سرایت کرده و یا از طریق باسن گسترش یابد. این احساس کوفتگی ممکن است بارها اتفاق بیفتد و به سرعت از بین برود و یا حتی ممکن است برای هفته ها باقی بماند. در اغلب موارد این درد شدید روی یکی از پاهای شما تاثیرگذار است، و به ندرت پیش می‌آید که هر دو پا را درگیر کند. در ادامه به بررسی علل، علائم و روش های درمان سیاتیک می‌پردازیم.

روش های درمان سیاتیک

علل سیاتیک

گره های عضلانی: اکثر شرایط سیاتیک از گره های عضلانی پشت کمر است که می تواند بر عصب سیاتیک فشار وارد کند. این درد از ورزش زیاد، التهاب عضلانی، خم شدن یا بلند کردن وسایل با شیوه های عجیب و غریب و یا سایر دلایل معمول گرفتگی دردناک ماهیچه یا گرفتگی عضلانی نشأت می گیرد.
مشکلات موضعی: اگر شما به طور منظم قوز می کنید یا در قسمت پشت بدن وضعیت مناسبی ندارید، فشار عضلانی کمتری روی عضلات پشتی خود ایجاد می کنید که می تواند باعث التهاب و ایجاد فشار بر عصب سیاتیک شود.
بارداری: بسیاری از زنان در حین بارداری با درد تیر کشیدن پاها و باسن درگیر می شوند، که همین درد نوعی سیاتیک است. جنین فشار بیش از حدی را در شکم ایجاد می کند به این ترتیب اندام ها و بافت های خاصی در رحم قرار می گیرند. اغلب به فشار عصب پاشنه منجر می شود که در نتیجه ی آن درد و تیر کشیدن در هر دو پا ایجاد می شود.

اسپاسم عضلانی: اسپاسم عضلانی می تواند به علت کمبود مواد مغذی و آسیب های تحریک کننده ایجاد شود، اما این نوع اسپاسم ها غیرمنتظره هستند و می توانند در کمر زخم یا فشار ایجاد کنند. اساسا، اسپاسم عضلانی شکل دیگری از گره ماهیچه ای است که به سیاتیک مرتبط است.
تنگی کانال نخاعی: در این حالت، کانال نخاعی در نزدیکی اندام تحتانی تنگ می شود و باعث می شود که اعصاب نخاعی در اندام تحتانی دچار خارش شوند. این امر باعث تحریک و درد در عصب سیاتیک می شود.

دیسک های لغزنده: اکثر مردم فکر می کنند دلیل اصلی سیاتیک این است، اما درست نیست. هنگامی که یک دیسک بین مهره ای شروع به خارج شدن از محل تعیین شده خود می کند، از طریق برخی از شکاف ها در مهره ها فشرده می شود و می تواند بر روی عصب سیاتیک فشار وارد کند.

علائم سیاتیک چیست

همان طور که در بالا مختصرا ذکر شد، شایع ترین علائم سیاتیک درد و تیر کشیدن در پاها و باسن است. سایر نشانه های شایع: بی حسی در ساعد، ضعف پاها، و خصوصا کمر درد در زمان ایستادن است.
ضعف پا: یکی از شایعترین علائم سیاتیک، ضعف جزئی یا اختلالات عضلانی پا است، به طوری که عضلات عقب ران شما به درستی کار نمی کنند.
درد مفصل ران: اگرچه درد معمولا در بافت ها و پاها وجود دارد، اما می تواند الگوهای راه رفتن غیر معمول را ایجاد کند که باعث التهاب تاندون ها در نزدیکی باسن می شوند. ممکن است زمانی که به آرامی در حال حرکت هستید فهمیدنش دشوار باشد اما درد کمر معمولا یک شاخص خوب است.
ایستادن: اگر مبتلا به سیاتیک هستید، ممکن است برای ایستادن دچار مشکل شوید، چرا که این نوع درد عصب می تواند ضعف های احتمالی پاها را تضعیف کند، بنابراین همان طور که بلند شدن از وضعیت نشسته دردناک است، ایستادن طولانی مدت نیز می تواند دردناک باشد.

کمر درد: درد خفیف پایین کمر نیز می تواند یکی از نشانه های مهم سیاتیک باشد، و ممکن است یکی از اولین نشانه هایی باشد که عصب در معرض آسیب قرار می گیرد، حتی قبل از اینکه درد در نواحی پایین تر، پاها و باسن حس شود.

بی حسی: ممکن است بی حسی در پشت ران، یا سوزش در پا و انگشتان پا داشته باشید.

روش های درمان سیاتیک

روش های درمان سیاتیک

با توجه به شیوع سیاتیک بین مردم، تعدای از گزینه های درمانی برای این عارضه گسترش پیدا کرده‌اند. گرما و سرما درمانی، داروهای ضد درد، تزریق استروئید، طب سوزنی، تجویز سرپایی و ماساژ از این گزینه ها هستند.

مسکن های درد
دستورالعمل های دارویی مشترک برای مسکن های درد کمک می کند تا علائم را پنهان کرده و زندگی را کنترل کنید، اما داروها به طور کامل به حل مشکل اساسی پاسخ نمی دهند.

تزریق استروئید
این تزریق می تواند عضله اطراف را تقویت کند و التهاب را در قسمت پایین کمر کاهش دهد، اما تزریق بیش از حد آن پیشنهاد نمی شود.

طب سوزنی
درمان منظم طب سوزنی می تواند به تغییر مسیر انرژی و ضربه های عصبی کمر به علاوه بر باز کردن گره های عضلانی و از بین بردن بسیاری از علائم شایع سیاتیک کمک کند.

درمان سرپایی
متخصصان اغلب به منظور ریکاوری لغزش دیسک و تنظیم کمر، از درمان سرپایی استفاده می کنند، که می تواند تنش و فشار روی اعصاب مختلف را کاهش دهد، ستون فقرات شما را مستقیم نگه دارد و شما را از درد پا نجات دهد.

ماساژ
محبوب ترین روش برای درمان درد سیاتیک، ماساژ درمان پایین باسن، باسن و پاها است. زیرا این امر باعث تسکین التهاب ماهیچه ها و تسریع بهبودی این ناحیه می شود.

گرما و سرما درمانی
کمپرس سرد و گرم به ترتیب در نقطه ی درد سیاتیک شما می تواند به تنظیم عضلات کمک کند، اعصاب را آرام کند و به طور کلی درد و تورم پشت را کاهش دهد.

روش های درمان سیاتیک در خانه

بسیاری از مردم روش های درمان سیاتیک در خانه را به تزریق ترجیح می دهند. داروها و درمان های رایجی مانند زردچوبه، ریشه والرین، دانه های زنجبیل و پیشگیری از کم خوابی و ترک سیگار.

ریشه والرین
این گیاه شگفت انگیز را می توان در شکل چای مصرف کرد، زیرا آن را با ترکیبات ضد التهابی و ملین بسته بندی می کنند و همچنین برای کاهش درد عصب شناخته شده است.

زردچوبه
خواص ضد التهابی این گیاه، به لطف ماده فعال آن، کورکومین، می تواند به یک خمیر تبدیل شود و به طور مستقیم به قسمت کمر اعمال شود، که می تواند درد ناشی از سیاتیک را کاهش دهد.

کیفیت خواب
خوابیدن روی تشک نامناسب، مانند تشکی که بیش از حد سخت و یا خیلی نرم است می تواند منجر به تنش عضلانی و فشار بر عصب سیاتیک شود.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید