علائم فقر آهن در کودکان

0
537

آهن نقش مهمی در خون ایفا می‌کند. کمبود آهن باعث عوارض زیادی از جمله کم‌خونی می‌شود. کم‌خونی وضعیتی است که در آن تعداد گلبول‌های قرمز که مسئول حمل اکسیژن به سایر نقاط بدن هستند، بسیار اندک می‌باشند. اگر حدس می‌زنید که کودک‌تان به فقر آهن دچار است، باید به پزشک اطفال مراجعه کنید. در صورتی که به موقع اقدام به درمان نکنید، ممکن است منجر به اختلالات فیزیکی یا شناختی شود. در ادامه به بررسی علائم فقر آهن در کودکان میپردازیم.

علائم فقر آهن در کودکان

علائم فقر آهن در کودکان چیست؟

به گزارش گیاه یاب به نقل از «نیوهلث رمدیز» در بسیاری از موارد، فقدان آهن تا زمانی که کم خونی اتفاق نیفتاده، علامت خاصی ندارد. برخی از علائم فقر آهن در کودکان عبارتند از:

-رنگ پریدگی پوست

-ضعف

-زود رنجی

در موارد شدید فقر آهن منجر به علائم کم خونی زیر می شود:

-تورم دست ها و پاها

-افزایش ضربان قلب

-نفس تنگی

نوزادانی که به طور مادر زادی دچار یرقان (زردی پوست) هستند، ممکن است به کم خونی همولیتیک (hemolytic) مبتلا شوند. همچنین کمبود آهن در کودکان باعث بروز رفتاری به نام سندروم پیکا (pica) نیز می شود، که فرد میل به خوردن موادی عجیب چون خاک دارد. اگر کودک شما هم هر یک از علائم بالا را دارد و یا تصور می کنید به کم خونی دچار است به متخصص اطفال مراجعه کنید تا آزمایش و درمان شود.

آیا کمبود آهن برای کودکان خطرناک است؟

ممکن است علائم فقر آهن در کودکان برای والدین ناراحت کننده باشند، اما عوارض بعدی ممکن است شامل اختلالات فیزیکی و شناختی مذکور باشند (که ممکن است غیر قابل برگشت باشند). همچنین باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت و مسمومیت با سرب شود.

آیا کودک شما در معرض کمبود آهن است؟

اگر فرزند شما فاکتورهای خطر زیر را دارد به احتمال زیاد به کمبود آهن مبتلاست. به علامت های غیر طبیعی او دقت کنید و جذب آهن در بدنش را افزایش دهید.

نوزادان نارس و کم وزن

نوزادانی که فول ترم (دوران بارداری را کامل گذرانده اند) به دنیا می آیند به میزان کافی آهن در بدن دارند که این مقدار تا شش ماه آهن مورد نیاز بدنشان را تامین می کند. نوزادانی که نارس به دنیا می آیند و یا وزن کمتری نسبت به نوزادان دیگر دارند، فقط دو ماه دارای ذخایر آهن خواهند بود، که این رویداد موجب می شود بیشتر در معرض کمبود آهن قرار گیرند.

فقط نوشیدن شیر گاو

شیر گاو حاوی مقدار بسیار کمی آهن بوده و می تواند در جذب آهن بدن اختلال ایجاد کند. به علاوه ممکن است باعث سوزش معده ی نوزاد نیز شود. بنابراین باید از دادن شیر گاو به کودکان زیر یک سال اجتناب کنید و با شیر مادر و یا فرمول تخصصی غنی شده با آهن تغذیه شوند.

رژیم های غذایی کم آهن

آهن بدن نیز مانند دیگر مواد مغذی و ویتامین ها از طریق غذایی که مصرف می کنیم جذب می شود. به طور متوسط ، از هر ۱۰  الی ۲۰ میلی گرم آهن مصرفی، حدود ۱ میلی گرم جذب بدن می شود. رژیم غذایی نامتعادل برای نوزادان می تواند زمینه را برای ابتلا به کمبود آهن در آن ها فراهم سازد.

رشد ناگهانی

همانطور که فرزندانتان بزرگ می شوند، نیازشان به آهن، جهت رشد طبیعی و تولید گلبول های قرمز، نیز بیشتر می شود. اگر کودک شما در طول رشد، میزان مصرفی آهن بدنش افزایش نیافته باشد، احتمال دارد به کم خونی مبتلا باشد.

اختلالات دستگاه گوارش

اگر در دستگاه گوارش که عضوی برای جذب آهن است اختلالی رخ دهد مانند اختلال در جذب آهن پس از عمل جراحی گوارشی، ممکن است کودک شما در جذب آهن دچار مشکل شود که همین امر موجب کمبود آهن می شود.

از دست دادن خون

کودک شما ممکن است از راه های مختلفی چون آسیب یا خونریزی گوارشی، خون از دست بدهد. از دست دادن مقدار زیادی خون می تواند منجر به کم خونی شود.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید