علائم سوزاک در زنان

0
576

سوزاک در اثر باکتری نیسریا ایجاد می‌شود. اگر با شخصی که مبتلا به این باکتری است رابطۀ جنسی حفاظت نشده داشته باشید، شما نیز به آن مبتلا خواهید شد. در صورت داشتن این عفونت علائمی همچون درد در ناحیۀ دستگاه تناسلی خواهید داشت. سوزاک علائم دیگری هم دارد که بسیار آزاردهنده هستند و وضعیت را غیرقابل‌تحمل می‌کنند. این بیماری می‌تواند مشکلاتی در گلو، مقعد، مفاصل و چشم نیز ایجاد کند. در ادامه در مورد علائم سوزاک در زنان بیشتر می‌آموزیم.

علائم سوزاک در زنان

علائم سوزاک در زنان

به گزارش گیاه یاب به نقل از «نیوهلث ادوایزر» برخی زنان بعد از گذشت دو یا سه روز از ابتلا به این عفونت برخی علائم را تجربه می کنند. اما معمولا علائم سوزاک در زنان دو تا ده روز بعد از ابتلا خود را نشان می دهند. همچنین ممکن است شخصی مدت ها مبتلا به سوزاک باشد اما هیچ علائم خاصی نداشته باشد. به همین دلیل باید از داشتن رابطه ی جنسی حفاظت نشده با شخصی که از وضعیت سلامتی‌اش بی خبرید خودداری کنید.

علائم معمولا در ابتدا بصورت خفیف ظاهر می شوند. برخی زنان فکر می کنند مبتلا به عفونت باکتریایی یا قارچ مخمری شده اند. علائم شایع سوزاک در اینجا لیست شده اند:

۱- گلو درد

۲- تکرر ادرار

۳- درد هنگام ادرار

۴- ترشح واژینال خامه مانند یا آبکی یا سبز کمرنگ

۵- خونریزی سنگین عادت ماهانه

۶- درد زیر دل

۷ – درد هنگام رابطه ی جنسی

۸- خونریزی نامنظم و غیر عادی عادت ماهانه

۹- خارش و خستگی عمومی

۱۰ – متورم و دردناک شدن غدد اطراف ناحیه ی اندام تناسلی

عوارض عدم درمان سوزاک

اگر به دنبال درمان سوزاک نروید ممکن است با مشکلات متعددی در دستگاه تناسلی خود مواجه شوید.

۱- مبتلا به بیماری التهابی لگن شوید که خطر نازایی را افزایش می دهد

۲- دچار آبسه تخمدان ها یا ناحیه ی اطراف آنها شوید

۳- بارداری خارج از رحمی داشته باشید

۴- دچار درد مزمن لگن شوید

عوارض سوزاک در زنان باردار

اگر باردار هستید و مبتلا به سوزاک شده اید باید هرچه سریعتر درمان شوید. در غیر این صورت با علائم و مشکلاتی روبرو خواهید شد. سوزاک خطر سقط جنین را افزایش می دهد. همچنین می تواند باعث شروع زود هنگام انقباضات زایمانی، جدا شدن پیش از موعد جفت و پرده های جنینی، زایمان زودرس و عفونت کانال زایمان شود.

همچنین اگر سوزاک داشته باشید در هنگام زایمان طبیعی نوزاد خود را نیز مبتلا خواهید کرد. نوزادانی که مبتلا به این عفونت می شوند دچار عوارض طولانی مدت خواهند شد.

چگونگی درمان

برای درمان سوزاک در زنان معمولا آنتی بیوتیک تجویز می شود. اما مشکل اینجاست که برخی گونه های سوزاک به درمان مقاوم هستند. به همین دلیل برای درمان سوزاک باید از آنتی بیوتیک سفتریاکزون استفاده کرد که بصورت تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا با داکسی سایکلین یا ازیترومایسین ترکیب می شود.

برخی تحقیقات نشان داده اند که ترکیب ازیترومایسین خوراکی با جنتامایسین تزریقی یا جمی فلوکساسین خوراکی نتایج بهتری دارد. این درمان معمولا برای افرادی که به سفتریاکزون حساسیت دارند بسیار موثر خواهد بود.

برای درمان قطعی و صحیح سوزاک حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید