علائم سه ماهه اول حاملگی

0
483

سه ماهه اول حاملگی دوره‌ای پنهان اما در عین حال فوق‌العاده است. قبل از اینکه تست‌های بارداری یا بررسی‌های جسمانی بتوانند بارداری را تایید کنند، هورمون‌ها، بدنِ مادر را تحریک می‌کنند تا کا را برای تغذیۀ جنین شروع کند. آشنایی با علائم سه ماهه اول حاملگی و تغییرات جسمانی و عاطفی، به شما کمک می‌کند تا بتوانید با چالش‌های پیش رو مواجه شوید. با گیاه یاب همراه باشید.

علائم سه ماهه اول حاملگی

تغییرات بدن

اگرچه از اولین علائم سه ماهه اول حاملگی می‌توان به متوقف شدن قاعدگی اشاره کرد، اما علائم و نشانه‌های دیگری نیز وجود دارند که باید در نظر داشته باشید:

  • سینه‌های حساس و ورم کرده: بعد از باردار شدن، تغییرات هورمونی ممکن است باعث حساس شدن یا درد گرفتن سینه‌ها شوند. بعد از گذشت چند هفته و عادت کردن بدن به تغییرات هورمونی، ناراحتی سینه‌ها به احتمال زیاد کاهش می‌یابد.
  • حالت تهوع و/یا استفراغ: حالت تهوع حاملگی ممکن است در هر زمانی از روز یا شب پدیدار شود و معمولا یک ماه بعد از باردار شدن شروع می‌شود.
  • افزایش دفعات ادرار: ممکن است با تکرر ادرار مواجه شوید. میزان خون بدن در بارداری افزایش می‌یابد و باعث می‌شود تا کلیه‌ها مایع بیشتری را پردازش کرده و به مثانه ارسال کنند.
  • خستگی: در اوایل حاملگی، سطوح هورمون پروژسترون افزایش می‌یابد که می‌تواند شما را خواب‌آلود کند. تا جایی که می‌توانید استراحت کنید. یک رژیم غذایی سالم به همراه ورزش می‌تواند به افزایش انرژی کمک کند.
  • هوس‌های غذایی: وقتی باردار هستید، ممکن است به برخی بوها حساس شوید و ذائقه‌تان تغییر کند. همانند سایر علائم حاملگی، ذائقه غذایی نیز ممکن است در اثر تغییرات هورمونی دچار تغییر شود.
  • سوزش معده: هورمون‌های حاملگی که دریچه میانِ معده و مری را آرام می‌کنند، ممکن است اجازه دهند تا مقداری از اسید معده به درون مری نشت کند و منجر به سوزش معده شود. برای پیشگیری از این مشکل، وعده‌های کوچکتر اما بیشتری میل کنید، و از غذاهای سرخ‌شده، مرکبات، شکلات و غذاهای تند دوری کنید.
  • یبوست: سطوح بالای هورمون پروژسترون می‌تواند حرکت غذا در دستگاه گوارش را کُند کرده و منجر به یبوست شود. مکمل‌های آهن می‌توانند این مشکل را بدتر کنند. برای تسکین یا جلوگیری از یبوست، فیبر و مایعات بیشتری مصرف کنید، به ویژه آب، آلو یا سایر آبمیوه‌ها. فعالیت جسمانی منظم نیز می‌تواند به درمان یبوست کمک کند.

تغییرات عاطفی

حاملگی می‌تواند باعث خوشحالی، اضطراب، هیجان‌زدگی و خستگی شود. گاهی اوقات تمام این موارد در کنار یکدیگر اتفاق می‌افتند. حتی اگر از بارداری خوشحال و هیجان‌زده باشید، بچه‌دار شدن می‌تواند به بروز استرس عاطفی منجر گردد.

تجربۀ شما از علائم سه ماهه اول حاملگی چیست؟ دیدگاه‌تان را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

منبعmayoclinic.org
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید