علائم زایمان طبیعی چیست

0
1055

هر خانم بارداری پس از ۹ ماه حاملگی، باید در ماه آخر از علائم زایمان به خوبی آگاهی داشته باشد. از آن جایی که در زمان بارداری معمولا مادران به تغییرات بدن‌شان حساس هستند، بسیار مهم و ضروری است که از علائم و نشانه های زمان زایمان نیز آگاهی کامل داشته باشند.

علائم زایمان

علائم زایمان

بطور ایده آل بهتر است که هر زن تمام دوره ی ۹ ماه بارداری را طی کند و یک زایمان راحت و نرمال داشته باشد که دارای علائم و نشانه های مختلفی نیز می باشد.

زایمان پیش از موعد (زودرس)

عموما زایمان پیش از موعد، بجز در مواقعی که از نظر پزشکی، مادر و یا جنین دارای شرایط اورژانسی باشند، به هیچ وجه شرایط ایده آلی محسوب نمی شود؛ اما باید از علائم آن آگاهی داشته باشید تا اگر پیش از موقع تعیین شده چنین علائمی را در خود مشاهده کردید مشکلی پیش نیاید؛ علائم زایمان زودرس شامل خونریزی از واژن، تغییر در کیفیت و کمیت ترشحات واژن، درد قسمت پایین کمر و فشار به ناحیه ی لگن و… هستند. زایمان زودرس به زایمانی گفته می شود که پیش از هفته ۳۷‌ام بارداری اتفاق می افتد.

خونریزی از ناحیه ی واژن

اگر پیش از موقع مقرر، هر گونه لکه و یا خونی مشاهده کنید، باید به پزشک و متخصص مامایی مراجعه کنید تا شما را معاینه کند. اگر مقدار خون کم و نرمال بود احتیاج به نگرانی نیست و الزاما دلیل زایمان زودرس نمی باشد، اما ممکن است در برخی موارد هم نشانه ی زایمان پیش از موعد باشد.

ترشحات واژن

اگر در کیفیت ترشحات واژن تان تغییر قابل توجهی را مشاهده کردید، باید هوشیار باشید؛ زیرا تغییر در پاکی، شفافیت، رنگ، غلظت و یا بافت ترشحات تان می تواند از علائم زایمان زودرس باشد. این مسئله زمانی بیشتر اهمیت دارد که یا رنگ ترشح به صورتی رنگ تبدیل شود و یا خون در آن مشاهده شود.

کمر درد

درد کمر ممکن است دلیل انقباضات ماهیچه های کمر باشد، و زمانی بیشتر می شود که کودک در انتهای دوران بارداری به قسمت پایین لگن مادر می رود. با این که کمر درد نمی تواند نشانه ی دقیقی برای زایمان زودرس باشد، اما اگر درد شدید بود و در طولانی مدت ادامه داشت و یا به مرور شدت یافت باید حواستان را جمع کنید.

فشار آمدن به لگن

در موارد بسیاری از زایمان های پیش از موعد، مادر فشار زیادی را در ناحیه ی لگن خود احساس می کند و مرتبا به دستشویی می رود، اما قادر به ادرار نیست. این علامت یکی از شایع ترین علائم زایمان پیش از موعد است، اما اگر این فشار به راحتی رفع نشود شما باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

زایمان نرمال

اگر دوره ی بارداری شما از ۳۷ هفته بیشتر شود، از نظر تکنیکی  گفته می شد که زایمان نرمالی خواهید داشت. با این که تعیین تاریخ دقیق برای زایمان مشکل است، اما معمولا یک زایمان طبیعی بین ۳۷ الی ۴۲ هفته اتفاق می افتد. برخی از رایج ترین علائم زایمان، اسهال، حالت تهوع، بلغمی شدن ترشحات، بد خوابی، بد خلقی، پاره شدن کیسه ی آب، درد، انقباض ماهیچه ها، لرزش بدن و غیره می باشند.

اسهال

در حوالی روز های آخر بارداری وقتی هورمون ها تغییر می کنند تا بتوانند برای زایمان آماده شوند، مادر ممکن است مرتبا دچار اسهال می شود. این مسئله به دلیل افزایش پروستاگلانین می باشد که شل شدن روده ها را به دنبال دارد. اگر در بدن آلودگی های زیادی وجود داشته باشند ، زایمان را مشکل می سازد ( و خطرناک نیز می باشد)؛ از این رو بدن باید برای خارج کردن کودک تمیز و پاک شود. اسهال از دو هفته پیش از بارداری و یا حتی زودتر شروع می شود و در برخی موارد در حین زایمان هم اتفاق می افتد.

درد و انقباض ماهیچه ها

یکی از مشهور ترین و مهم ترین علائم زایمان، درد و انقباض ماهیچه ها می باشد که در ابتدا از کمر درد شروع می شود و از ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت در تغییر است. این درد ها معمولا به صورت تناوبی و مرتب رخ می دهند و تا وقتی که زایمان انجام نشود شدید تر نیز می شوند.

علائم زایمان

بلغمی شدن ترشحات

در دوران بارداری ، اتفاقی که به آن “نمایش خون” (و یا بلادی شو) گفته می شود معمولا در زایمان های نرمال رخ می دهد. در این زمان، مخاطی که دهانه ی رحم را برای محافظت از جنین بسته نگه داشته است، آزاد می شوند تا راه را برای حرکت کودک در طول کانال تولد، باز کنند. این مخاط سایزهای متفاوتی دارند و لغزنده، چسبناک و ژلاتینی هستند. رنگ این مخاط معمولا سفید، زرد و یا حتی مایل به صورتی می باشد و اگر از واژن خارج شوند با اندکی خون نیز همراه خواهند بود. این یکی از بهترین علامت هایی است که نشان می دهد در چند روز آینده زایمان اتفاق می افتد.

بد خلقی

در دوران بارداری بد خلقی و تغییرات اخلاق و خوی مادر بسیار رایج بوده و وقتی به روز های آخر بارداری نیز نزدیک می شود، این تغییرات به اوج خود می رسند. پس از ۹ ماه بارداری و حمل یک جنین، مادر در انتظار پایان یافتن این دوره ی سخت می باشد و همین انتظار پیش از وقوع زایمان نیز باعث بد خلقی مادر می شود.

پاره شدن کیسه ی آب

یکی از واضح ترین علائم نزدیک شدن زایمان، پاره شدن کیسه ی آب مادر می باشد. در حقیقت این مسئله وقتی اتفاق می افتد که کیسه ی آمنیوتیک پاره شده و آبی که در اطراف جنین وجود داشته، آزاد می شود. این مایع آمنیوتیک می تواند به اندازه ی یک ترشح و یا یک فوران شدید باشد. در هر دو صورت باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید و برای زایمان آماده شوید؛ زیرا زمان زایمان شما بسیار نزدیک می شود.

بد خوابی

مشکل خواب در دوران بارداری برای اکثر خانم ها وجود دارد اما هر چه به زمان زایمان نزدیک تر شوند، این مشکل شدید تر می شود. این مسئله بدین دلیل اتفاق می افتد که بدن مادر برای زایمان آماده می شود، کودک در بدن فعالیت بیشتری می کند و سطح استرس نیز به اوج خود می رسد.

حالت تهوع

اگر فرد دچار حالت تهوع شود، این را نباید به دلیل بیماری و یا حالت تهوع معمول صبحگاهی دانست. این حالت تهوع به دلیل سیل پروستاگلاندین می باشد که به سیستم بدن شما آسیب می رساند و نشان می دهد که زمان زایمان فرا می رسد.

سرما و لرزش بدن

برخی زنان حتی اگر هوا بسیار هم گرم باشد، از سرما و لرزش غیر قابل وصفی درست پیش از زایمان شکایت می کنند. اما بسیاری از افراد دلیل این لرزش ها را نمی دانند؛ این لرزش ها به این دلیل اتفاق می افتند که یا کودک در حال گرم کردن خود است و یا برای تسکین تنش عصبی انجام می شود. این تنش ها و تشویش ها با نزدیک شدن به زمان زایمان ممکن است باعث لرزش بدن شوند که ساعاتی در روز اتفاق می افتند.

موارد احتیاط

هر زمانی که متوجه علائم زایمان شدید باید به پزشک مراجعه کنید. اگر این علائم را پیش از هفته ۳۷‌ام مشاهده کنید، باید بدانید که زمان زایمان فرا می رسد و به سرعت به پزشک مراجعه کنید. بنابراین توصیه می شود هر زمانی که علائمی غیر از حالات عادی بارداری در خود مشاهده کردید هر چه زودتر با پزشک مشورت کنید. علائمی که در این مقاله به شرح آن ها پرداختیم در مواردی ممکن است اشتباه تلقی شوند و تنها حالات عادی بارداری باشند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید