علائم تومور مغزی را بشناسید

0
217

تومور مغزی که در زبان انگلیسی به آن Brain Tumor می‌گویند نوعی توده است که در داخل مغز شکل می‌گیرد. به طور معمول تومور مغزی را به دو نوع خوش خیم و بدخیم دسته بندی می‌کنند. در بسیاری از مواقع تومور خطرناک نیست و تهدیدی محسوب نمیشود، اما در برخی مواقع نیز با توجه به اندازه‌ی تومور، محل قرارگیری و میزان گسترش آن، میتواند سلامت فرد و جان او را تهدید کند. در این مطلب به علائم تومور مغزی خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

علائم تومور مغزی

تومور خوش خیم و بدخیم

تومورهای مغزی به دو نوع خوش خیم و بدخیم تقسیم می‌شوند.

تومورهای خوش‌خیم مغزی دارای سلول‌های سرطانی نیستند. معمولا تومورهای خوش‌خیم قابل برداشتن هستند و به ندرت دوباره رشد می‌کنند. سلول‌های تومورهای خوش‌خیم به ندرت بافت‌های اطراف خود را مورد هجوم قرار می‌دهند و به دیگر قسمت‌های بدن گسترش نمی‌یابند.

تومورهای مغزی بدخیم که سرطان مغزی نیز نامیده‌ می‌شود، حاوی سلول‌های سرطانی هستند. تومورهای بدخیم احتمال دارد سریع‌تر رشد و تجمع کرده و یا به بافت‌های مغزی مجاور حمله کنند.

البته باید گفت خوش خیم یا بدخیم بودن تومور، به تنهایی در تعیین پیش آگهی و آینده بیماری کافی نیست و محل تومور هم حائز اهمیت است، چون حتی یک تومور خوش خیم، اگر در محلی مهم و حیاتی قرار گرفته باشد، می‌تواند از نظر سیر بالینی بدخیم در نظر گرفته شود و به مرگ زودرس بیمار منجر شود.

یک متخصص مغز و اعصاب گفت: تومور مغزی به صورت یک توده بروز می‌کند؛ این بیماری با بالا رفتن فشار درون مغز خود را نشان می‌دهد و سردرد، تهوع، سرگیجه، تاری دید، تشنج، کما و اغما از علائم افزایش فشار درون مغز است.

علائم تومور مغزی کدامند؟

دکتر علی‌اکبر مومن اظهار کرد: بروز علائم تومور مغزی به نوع تومور بستگی دارد، بسته به این که تومور بدخیم باشد یا خوش‌خیم، علائم تومور مغزی شدت و ضعف خواهند داشت و به اندازه بالا رفتن فشار داخل جمجمه متغیر خواهند بود.

مومن با اشاره به دلایل بروز و درمان تومور مغزی افزود: تومور مغزی مانند هر سرطان دیگری دلیل مشخص و معلومی ندارد؛ بنابراین نمی‌توان راه دقیقی برای پیشگیری از ابتلا به آن معرفی کرد، تنها می‌توان گفت که سبک زندگی، مصرف غذاها و شرایط محیط زندگی می‌توانند در سلامت مغز تاثیرگذار باشند.

وی با بیان این که ایجاد تومور مغزی در تمام سنین شیوع دارد، گفت: در تمام سرطان‌ها از جمله سرطان مغز، راه درمان به نوع تومور بستگی دارد و این که تومور در کدام قسمت باشد. معمولا جراحی، درمان اصلی تومور مغزی است؛ اگر تومور قابل برداشت باشد و جراحی به قسمت‌های دیگر مغز آسیب نرساند، جراح مغز و اعصاب تومور را برمی‌دارد.

این متخصص مغز و اعصاب اظهار کرد: در برخی موارد به دلیل فشاری که تومور ایجاد می‌کند، آب درون مغز جمع می‌شود و باید راهی را از مغز به بیرون باز کرد و آن را تخلیه کرد. در چنین شرایطی، معمولا راهی به درون شکم باز می‌کنند تا بتوانند فشار مایع زیاد درون مغز را تخلیه کنند. علاوه بر درمان با جراحی، از شیمی‌درمانی و رادیوتراپی نیز در درمان تومورهای مغزی استفاده می‌شود.

مومن افزود: تومورها علاوه بر این که به خوش‌خیم و بدخیم تقسیم‌بندی می‌شوند، بنا به این که تومور در چه قسمتی از مغز باشد، نامگذاری می‌شود و علائم آنها نیز متفاوت است؛ تومورهای نخاع یا قسمت‌های تحتانی و فوقانی مغز علائم متفاوتی دارند.

وی گفت: این که یک تومور مغزی در چه مدت زمانی انسان را از پای درآورد به نوع تومور و محل آن بستگی دارد. اگر تومور نزدیک به محل‌های حیاتی مغز مانند ساقه مغز و حفره خلفی مغز قرار داشته باشد، در صورتی که درمان نشود، بیمار را به سرعت از پای در می‌آورد.

این متخصص مغز و اعصاب درباره چگونگی بروز علائم تومور مغزی گفت: مدت زمان و چگونگی بروز علائم به محل قرارگیری تومور بستگی دارد؛ اگر تومور در فضاهای محدود مغز باشد، زودتر خود را نشان می‌دهد. مثلا تومورهای حفره خلفی مغز خود را سریع‌تر نشان می‌دهند. اما اگر تومور در قسمت‌هایی از مغز باشد که فضای وسیع‌تری دارند، ممکن است مدتی طول بکشد تا علائم آن بروز کند؛ تومورهایی که در نیم‌کره‌های مغز هستند ممکن است مقداری طول بکشد تا خود را نشان دهند.

روش های تشخیص تومور مغزی

۱- معاینه دستگاه عصبی: پزشک بینایی، شنوایی، هوشیاری، قدرت عضلات، هماهنگی و رفلکس‌های شما را بررسی می‌کند. همچنین چشم‌هایتان را جهت بررسی تورمی که در اثر فشار یک تومور بر عصبی که چشم را به مغز متصل می‌نماید به‌وجود می‌آید، مورد معاینه قرار می‌دهد.

۲- ام‌آر‌آی (MRI): دستگاه بزرگی مجهز به آهنربای قوی که به کامپیوتر متصل است، جهت عکس‌برداری دقیق از نواحی مختلف سر مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی اوقات رنگ مخصوصی (ماده حاجب) هم به داخل رگ‌های خونی در بازو یا دست شما تزریق می‌شود، تا کمک کند تفاوت‌های بافت‌های مغز بیش‌تر نشان داده ‌شوند. این عکس‌ها می‌توانند نواحی غیرعادی، از قبیل تومور را نشان دهند.

۳- سی‌تی‌اسکن (CT Scan): دستگاه اشعه ایکس، متصل به کامپیوتر، یک‌سری عکس‌های دقیق از سر شما می‌گیرد. گاهی ماده حاجب نیز به داخل رگ‌های بازو یا دست شما تزریق می‌شود. ماده حاجب باعث می‌شود که نواحی غیرعادی راحت‌تر دیده‌شوند.

۴- آنژیوگرام (Angiogaram): مواد رنگی که به داخل جریان خون تزریق می‌شود موجب می‌شود که رگ‌های خونی مغز در اشعه ایکس نشان داده شوند. اگر تومور در مغز وجود داشته‌باشد، اشعه ایکس تومور و یا رگ‌های خونی که آن تومور را تغذیه می‌کنند نشان می‌دهد.

۵- نمونه‌برداری از مایع مغزی نخاعی: پزشک از مایع مغزی نخاعی شما (مایعی که فضا‌های داخل و اطراف مغز و نخاع را پر می‌کند) نمونه‌برداری می‌کند. این فرآیند با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. پزشک از یک سوزن بلند نازک، جهت برداشتن مایع از داخل قسمت پایینی ستون فقرات، استفاده می‌کند. شما بایستی برای چندین ساعت بعداز نمونه‌برداری به پشت دراز بکشید تا دچار سردرد نشوید. این مایع جهت کشف سلول‌های سرطانی و یا دیگر علائم بیماری، در آزمایشگاه مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

۶- نمونه‌برداری از بافت مغز: جهت بررسی وجود سلول‌های تومور، از بافت مغز نمونه برداری یا بیوپسی می شود. آسیب‌شناس جهت کشف سلول‌های سرطانی، به بررسی سلول‌های غیرعادی زیر میکروسکوپ می‌پردازد. نمونه‌برداری می‌تواند سرطان، تغییر بافت منجر به سرطان و یا دیگر شرایط غیرعادی را نشان دهد. این روش تنها راه مطمئن جهت تشخیص تومور مغزی، اطلاع از درجه آن وبرنامه‌ریزی درمان است.

راه های درمان

– جراحی

– پرتودرمانی

– شیمی‌درمانی

بسیاری از بیماران ترکیبی از این درمان‌ها را دریافت می‌کنند.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید