علائم اولیه بارداری

0
522

برای تشخیص دقیق بارداری، نیازمند دستگاه تست حاملگی یا یک آزمایش خون هستید. اما قبل از انجام اینکارها می‌توانید با بررسی علائم اولیه بارداری نیز متوجه حاملگی خود بشوید. در ادامه به معرفی رایج‌ترین علائم اولیه بارداری می‌پردازیم.

علائم اولیه بارداری

تنگی نفس

به گزارش گیاه یاب به نقل از «پرنتینگ» کم آوردن نفس هنگام انجام فعالیت‌های ساده می‌تواند نشانۀ بارداری باشد. جنین در حال رشد نیاز به اکسیژن دارد و همین باعث می‌شود تا اکسیژن برای تنفس خودتان کم شود. این نشانه می‌تواند تا پایان دوران بارداری نیز ادامه داشته باشد، به خصوص اگر جنین در حال رشد به ریه‌ها و دیافراگم‌تان فشار بیاورد.

درد سینه

بزرگی و سنگین شدن سینه‌ها، تیره شدن هاله‌های دور پستان و نمایان شدن رگ‌های پستان می‌توانند علائم اولیه بارداری باشند. برای کاهش ناراحتی سینه‌ها، هنگام خوابیدن از راحت‌ترین سینه‌بندتان استفاده کنید.

خستگی

اگر به طور ناگهانی احساس خستگی می‌کنید، ممکن است علت آن مربوط به افزایش‌ها هورمون‌های بدنتان باشد. خستگی برای زنان باردار در سه ماهه اول وجود دارد و سپس در سه ماهه دوم فروکش می‌کند.

حالت تهوع

این نشانه را اغلب زنان باردار بعد از ۶ هفته از حاملگی تجربه می‌کنند، اما برای برخی از افراد ممکن است به تهوع بارداری تبدیل شود که ممکن است در هر زمانی از روز (صبح، ظهر و شب) با آن مواجه شوند. این مشکل به احتمال زیاد پس از وارد شدن به دوره سه ماهه دوم بارداری فروکش می‌کند. سعی کنید از مواد غذایی مانند زنجبیل استفاده کنید که برای آرام کردن معده مفیدند.

تکرر ادرار

اگر نیاز به دستشویی خواب شبانه را از شما گرفته، ممکن است باردار شده باشید. در دورۀ بارداری بدن شما مایعات بیشتری را تولید می‌کند که منجر به افزایش فعالیت مثانه می‌گردد و باعث می‌شود تا مراجعات شما به دستشویی بیشتر شود.

سردرد

یکی از علائم اولیه بارداری سردرد می‌باشد که ناشی از تغییرات هورمونی در بدن است. اگر احساس می‌کنید باردار هستید، برای رفع سردرد با مشورت پزشک از استامینوفن کودک استفاده کنید و از مصرف ایبوپروفن خودداری کنید.

کمردرد

از آنجایی که در طول بارداری بر وزن‌تان افزوده می‌شود، احتمال بروز کمر درد در تمام دوران بارداری وجود دارد.

هوس‌های غذایی

ناگهان هوس خوردن مرکبات می‌کنید و سیر هم نمی‌شوید! یا دیگر نمی‌توانید ماهی بخورید. اگر با مشکلات غذایی این‌چنینی مواجه هستید، ممکن است بدن‌تان سعی دارد به شما بگوید که باردار شده‌اید.

یبوست و نفخ

احساس پُر بودن و پُف کردن دارید، و حاضرید قسم بخورید که هفتۀ پیش شلوارتان اندازه بود و به راحتی آن را تن می‌کردید. این احساس پُر بودن و تنگ شدن لباس‌ها ممکن است ناشی از بارداری باشد، چراکه در این دوران دستگاه گوارش کُندتر از حالت عادی عمل می‌کند.

نوسانات خلقی

اگر احساس بدخلقی می‌کنید، احتمالا دلیلش این است که بندتان در حال تنظیم کردن خود با هورمون‌های جدید است. به همسرتان اطمینان دهید که این نوسانات ناشی از بارداری بوده و گذرا هستند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: parenting.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید