علائم اولیه آلزایمر را بشناسید

0
775

از دست دادن حافظه که در زندگی روزمرۀ امروزی بیشتر اتفاق می‌افتد، می‌تواند نشانۀ آلزایمر و یا نوعی زوال باشد. آلزایمر یک بیماری ذهنی است که باعث کندتر شدن و کاهش عملکرد حافظه، تفکر و توانایی‌های استدلالی می‌شود. این بیماری دارای ۱۰ علامت و هشدار اولیه است. هر فردی ممکن است یک یا چند مورد از این علائم را در زندگی خود تجربه کرده باشد. اما اگر شما هر یک از این علائم را در خود مشاهده کردید، بهتر است با پزشک خود نیز مشورت کنید. با گیاه یاب همراه باشید تا علائم اولیه آلزایمر را بشناسیم.

علائم اولیه آلزایمر

از دست دادن حافظه در زندگی روزمره

یکی از شایع ترین علائم اولیه آلزایمر از دست دادن حافظه می باشد، بخصوص فراموش کردن اطلاعاتی که به تازگی فراگرفته اید. همچنین از دست دادن حافظه بدین معنی نیز می باشد که فرد تاریخ و وقایع مهم را فراموش کند، یک مطلب را بار ها و بار ها بپرسد، نیاز بیش از اندازه به ابزار یاد آوری داشته باشد (مانند یادداشت کردن  یا لوازم الکترونیکی این چنینی) و یا نیاز به اعضای خانواده برای انجام کار هایی که باید خود فرد انجام دهد.

دشواری در برنامه‌ریزی و یا حل مسائل

برخی افراد ممکن است متوجه شوند که توانایی شان در انجام و دنبال کردن برنامه ها و یا کار هایی که با اعداد و رقم در ارتباط می باشند، کاهش یافته است. این افراد احتمالا با دستور العمل ها و پرداخت های ماهیانه ی خود نیز به مشکل بر می خورند. آن ها ممکن است در تمرکز کردن و انجام دادن کاری که قبلا به راحتی انجام می دادند، با دشواری مواجه شوند و یا زمان بسیار زیادی را صرف آن کار کنند.

مشکل در انجام کارهای خانه، محل کار و یا حتی اوقات فراغت

افرادی که آلزایمر دارند اغلب در انجام کارهای منزل نیز با مشکل مواجه می شوند. گاهی حتی رانندگی کردن در محیطی که با آن آشنایی دارند، حساب کردن پرداخت ها و خرید های منزل و یا حتی به یاد آوردن قوانین بازی مورد علاقه این افراد نیز برایشان سخت خواهد شد.

سردرگمی و ندانستن زمان و مکان

افرادی که به بیماری آلزایمر مبتلا هستند، نمی توانند تاریخ و فصل را به خاطر بیاورند و گذر زمان را نیز متوجه نمی شوند. این افراد معمولا نمی توانند چیزی که در زمان نزدیک اتفاق افتاده است را به خاطر بیاورند. این بیماران حتی گاهی نمی توانند به یاد بیاورند که کجا هستند و چگونه به آنجا رفته اند.

درک نکردن تصاویر بصری

در برخی افراد، بروز مشکلات بینایی می تواند از علائم اولیه آلزایمر محسوب شود. این افراد ممکن است نتوانند مطالب را درست بخوانند، فواصل بین چیز ها را درک کنند و همچنین در تعیین رنگ و تفاوت بین دو چیز به مشکل برمی خورند؛ در حقیقت همه ی این علائم باعث بروز مشکل در رانندگی می شوند.

در کلمات، صحبت کردن و حتی نوشتن به مشکل بر می‌خورند

افرادی که به بیماری آلزایمر مبتلا هستند ممکن است در دنبال کردن و یا ایجاد مکالمه ای منسجم با دشواری مواجه شوند. این افراد ممکن است در وسط صحبت شان، جمله ی خود را رها کرده و ندانند که چگونه باید ادامه ی جمله را بازگو کنند. همچنین این افراد با کلمات نیز دچار مشکل می شوند و نمی توانند کلمه ی مناسبی پیدا کنند و حتی گاهی برخی اشیاء و افراد را با کلمات نادرستی خطاب می کنند (مثلا “ساعت مچی” را “ساعت دستی” خطاب می کنند).

علائم اولیه آلزایمر

جابجا گذاشتن اشیاء و عدم توانایی در دنبال کردن رد پاها

افرادی که آلزایمر دارند ممکن است اشیاء را در یک جای غیر عادی بگذارند. همچنین آن ها ممکن است یک چیز را گم کنند و دیگر نمی توانند قدم های خود را به عقب برگردند و به یاد بیاورند که آن را کجا گذاشته اند. این بیماران حتی گاهی به دیگران تهمت دزدی نیز می زنند. این اتفاق ممکن است بار ها  و بار ها تکرار شود.

کاهش و یا از دست دادن قدرت قضاوت

افرادی که آلزایمر دارند ممکن است در قضاوت و تصمیم گیری های خود دچار مشکل شوند. برای مثال این بیماران ممکن است نتوانند در مورد پول و پرداخت های خود نیز قضاوت درستی داشته باشند و گاهی پول بسیار هنگفتی را به یک مغازه دار می دهند. همچنین ممکن است نسبت به تمیز و پاکیزه بودن خود نیز دیگر توجهی نداشته باشند.

صرف نظر کردن از کار و یا فعالیت‌های اجتماعی

فردی که به بیماری آلزایمر مبتلا است ممکن است از سرگرمی ها، فعالیت های اجتماعی، پروژه های کاری و ورزش کردن کناره گیری کند. این افراد احتمالا دیگر نمی توانند در ورزش های مورد علاقه ی گذشته ی خود شرکت داشته باشند و حتی به یاد بیاورند که اوقات فراغت خود را چگونه پر می کردند. افرادی که آلزایمر دارند ، به دلیل تغییراتی که در خود مشاهده می کنند معمولا خود را از اجتماع دور نگه می  دارند.

در رفتار و شخصیت‌شان تغییر ایجاد می‌شود

بیماران آلزایمری حتی در رفتار و شخصیت شان نیز تغییراتی ایجاد می شود. این بیماران ممکن است دچار گیجی و سردرگمی، شک و بد گمانی، افسردگی، ترس و تشویش شوند. همچنین احتمال این وجود دارد که در منزل، محل کار ، در جمع دوستان و یا در محلی که راحت نباشند، در یک لحظه برآشفته و ناراحت شوند.

هنگامی که این علائم را مشاهده کردید چه کاری باید انجام دهید؟

اگر شما هر یک از این علائم اولیه آلزایمر را در خود و یا شخص دیگری مشاهده کردید، به هیچ وجه نباید از کنار آن ها به راحتی بگذرید و باید هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه کنید.

اگر علائم اولیه آلزایمر سریع تشخیص داده شود شما می توانید با روش های درمانی جدیدی که وجود دارد حداکثر بهبودی تان را بدست آورید؛ شما می توانید به دنبال راه های درمانی باشید که علائم بیماری شما را تسکین می دهند و به شما کمک می کنند که تا حدودی بتوانید استقلال خود را حفظ کنید. همچنین ممکن است شما این شانس را داشته باشید که تحت درمان های دارویی قرار بگیرید که می توانند به تحقیقات پیشرفته تر کمک کنند.

منبعalz.org
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید