علائم التهاب لوزالمعده

0
526

لوزالمعده غده‌ای بزرگ است که در قسمت پشتی معده و در نزدیکی روده کوچک قرار دارد. لوزالمعده با انتقال آنزیم‌های گوارشی قوی به روده کوچک، به هضم غذا کمک می‌کند. این غده همچنین دو هورمونِ گلوکاگون و انسولین را در جریان خون آزاد می‌کند. این هورمونها به دریافت انرژی از غذاها توسط بدن کمک می‌کنند. پانکراتیت یا التهاب معده زمانی اتفاق می‌افتد که آنزیم‌های گوارشی قبل از رسیدن به روده کوچک فعال شده و به لوزالمعده حمله میکنند، که در نتیجه به آسیب دیدن لوزالمعده منجر می‌شود. در این مطلب به بررسی علائم التهاب لوزالمعده می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

علائم التهاب لوزالمعده
علائم التهاب لوزالمعده

دو نوع التهاب لوزالمعده وجود دارد: مزمن و حاد. علائم این دو از یکدیگر بسیار متفاوت هستند. اگر فکر می‌کنید که به التهاب لوزالمعده دچار هستید، بسیار مهم است که برای درمان موفق و مناسب، نوع آن تشخیص داده شود.

علائمی التهاب لوزالمعده حاد

در این نوع ممکن است التهاب ناگهانی و برای مدت کوتاهی پدیدار شود. این بیماری می‌تواند خود را به صورت یک ناخوشی کوچک تا یک بیماری جدی نشان دهد و حتی جان بیمار را تهدید کند. اگر این التهاب به موقع درمان شود، زمان ریکاوری یا بازیابی سلامت سریع صورت می‌گیرد. اگر التهاب جدی باشد، می‌تواند به بافت آسیب زده و خونریزی به داخل غده و در نهایت تشکیل کیست را منجر شود. آسیبِ بیشتر ممکن است بر روی کلیه‌ها، ریه‌ها و قلب نیز اثر بگذارد.

  • درد علامتی شایع است و میتواند به صورت آرام بروز کرده یا به طور کاملا ناگهانی باشد. اگر ناگهانی باشد، معمولا دردی تند و تیز است. درد تدریجی ممکن است آرام شروع شود، اما سریعا به دردی جدی تبدیل گردد.
  • محل درد در اغلب موارد در شکم و در قسمت‌های چپِ میانی یا چپِ بالایی است. بیماران حس می‌کنند که درد از قسمت جلویی شکم به سمت پشت در حال حرکت است.
  • درد ممکن است بعد از خوردن غذا بدتر شود.
  • احساس درد معمولا برای چند روز به طول می‌انجامد.
  • خوابیدن بر روی کمر ممکن است درد را تشدید کند.
  • بروز تب، لرز یا هر دو ممکن است. تب ناشی از التهاب لوزالمعده حاد ممکن است به ۱۰۰ تا ۱۰۱ درجه فارنهایت برسد. علائم دیگری که ممکن است با تب همراه باشند عبارتند از تعریق زیاد، فشارخون بالا یا پایین، احساس خستگی و از هوش رفتن.
  • حالت تهوع و استفراغ از شایعترین علائم التهاب لوزالمعده هستند.
  • تب و درد می‌توانند به ضربان قلب سریع منجر شوند.
  • حساس شدن شکم نیز ممکن است.

علائم التهاب لوزالمعده مزمن

التهاب لوزالمعده حاد میتواند به التهاب لوزالمعده مزمن تبدیل شود. این نوع التهاب میتواند نتیجهٔ یک الگوی مصرف سنگین الکل در درازمدت باشد. این التهاب ممکن است برای مدتی خود را نشان ندهد، اما هنگام پدیدار شدن با علائم شدیدتری همراه خواهد بود.

دیابت و فشارخون بالا: حدود یک‌سوم از کسانی که به التهاب لوزالمعده مزمن دچار هستند، به دیابت نیز مبتلا می‌شوند. علائم دیابت عبارتند از افزایش اشتها، عطش و ادرار. اگر همزمان با التهاب لوزالمعده مزمن به دیابت هم مبتلا شوید، وضعیت کمی پیچیده می‌شود، زیرا تولید انسولین بوسیلهٔ سلول‌های آسیب دیده تحت تأثیر قرار میگیرد.

درد: درد یک علامت قطعی برای التهاب لوزالمعده مزمن نیست. برخی از بیماران درد را تجربه می‌کنند و برخی نه. اگر بیمار درد بسیار شدیدی را تجربه کند که شدت پیدا کرده و بعد قطع می‌شود، این میتواند به این معنا باشد که لوزالمعده از کار افتاده است.

زردی: زرد شدن پوست و سفیدی چشم‌ها میتواند به معنی زردی یا یرقان باشد، که در میان بیماران التهاب لوزالمعده شایع است. زردی ناشی از مسدود شدن مجاری صفرا و ناتوانی صفرا برای ورود به جریان خون می‌باشد.

تغییر در اجابت مزاج: مدفوع چرب یا Steatorrhea عارضه‌ای است که در آن مدفوع چرب بوده و بوی بسیار بدی دارد. علت این عارضه این است که غذا به خوبی توسط بدن جذب و تجزیه نشده است.

منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید