علائم اضطراب در نوزادان

0
620

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد تفاوت‌های اولیه در نحوه ارتباط داخلی مغز می‌تواند پیش‌بینی کننده علائم اضطراب در آینده باشد. افسردگی و اضطراب می‌تواند از همان لحظات اول زندگی در وجود انسان ریشه پیدا کنند، با این حال الگوهای زندگی و محیط رشد می تواند موجب کاهش یا افزایش این عملکرد شود. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

علائم اضطراب

با استناد به کشفیاتی که در نسخه فوریه ۲۰۱۷ «ژورنال آکادمی آمریکایی کودکان و روان شناسی بزرگسالان» ارایه شده، الگوهای خاصی که در نحوه ارتباط ذهنی نوزادان دیده می‌شوند، می توانند احتمال بروز نشان‌های اولیه بیماری روانی کودک از جمله ناراحتی، خجالت شدید، مضطرب بودن و اضطراب جدایی را نشان بدهند. در مرحله بعد، این نشانه‌های اولیه ارتباطی قوی با افسردگی بالینی و علائم اضطراب در کودکان بزرگتر و بزرگسالان دارند.

دکتر سینتیا راجرز، روانشناس کودک دانشگاه واشنگتن در سن لویی و نویسنده اصلی این مطالعه به هافینگتون پست گفت: «الگوهای ارتباط ذهنی می‌توانند در برخی کودکان نشانگر این باشند که ذهن آن‌ها روندی را طی می‌کند که ریسک نشانه‌های سلامت روانی را بالاتر می برد. با این حال مهم است که به این نکته هم اشاره بشود که تجربه‌ها و محیطی که آن‌ها در حین بزرگ شدن در معرض آن قرار دارند، ممکن است این الگوهای ارتباط ذهنی را تغییر دهند و کاری کنند که احتمال به وقوع پیوستن علایم کمتر یا بیشتر بشود.»

هدف اولیه مطالعه این بود که ارتباط عملکردی تفاوت‌های بین کودکانی که زودتر از موعد و کودکانی که سر وقت به دنیا آمدند، مورد بررسی قرار بگیرد. مطالعه‌های گذشته نشان داده بودند کودکانی که زودتر از موعد به دنیا آمده در معرض ریسک بزرگتری از شکل‌گیری مشکلات روانشناختی در مراحل بعدی زندگی‌شان قرار دارند و محققان می‌خواستند ببینند تفاوت‌های ارتباط ذهنی هم در این مسئله نقشی ایفا می‌کند یا خیر.

ابتدا، محققان از ۶۵ نوزاد که سر وقت به دنیا آمدند و ۵۷ نوزاد که پیش از موعد به دنیا آمدند اسکن ام آر آی انجام دادند. نوزادهای پیش از موعد حداقل ۱۰ هفته زودتر به دنیا آمده بودند. دو سال بعد، محققان همان کودکان را برای پیدا کردن علائم اضطراب و افسردگی بررسی کردند.

علائم اضطراب

محققان در حین تحلیل کردن اسکن‌های مغزی بر این مسئله تمرکز کردند که چطور آمیگدال یعنی مرکز ترس مغز، با دیگر بخش‌های مغز تعامل دارد.

برخلاف آن چیزی که راجرز انتظار داشت، نتایج نشان‌دهنده تفاوت‌های اساسی بین نوزادهایی که پیش از موعد به دنیا آمده بودند و نوزادهایی که سر وقت متولد شد، نبودند. نتایج نشان دادند که هر دو دسته نوزادان الگوهای ارتباطی آمیگدال مشابه با بزرگسالان دارند، اما قدرت این ارتباطات در نوزادهای پیش از موعد به دنیا آمده کمی ضعیف تر بود.

در هر دو گروه نوزاد، ارتباط قوی‌تر بین آمیگدال و اینسولا (که به هوشیاری و احساسات مربوط است) و قشر جلویی میانی (که در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری نقش دارد) وابسته به ریسکی بالاتر از علایم اولیه اضطراب و افسردگی در دو سالگی بودند. این به این معنی است که در زمان تولد الگوهای ذهنی خاصی وجود دارند، حالا چه بچه سر وقت به دنیا آمده باشد چه زودتر، که می توانند حاکی از ریسک بیماری روانی در مراحل بعدی زندگی باشند.

راجرز در توضیح می گوید: «مطالعه ما یکی از اولین مطالعه‌هایی بود که اختلاف‌های عملکردی در آمیگدال را در زمان تولد و در ارتباط با علایم اولیه کشف کرد. در گذشته مطالعاتی روی نوزادها با سنین متفاوت انجام شده بود که تفاوت‌های عملکردی را نشان می‌داد، اما مزیت مطالعه کردن نوزادان در زمان تولد این است که این الگوها تحت تاثیر تجربه‌هایی که آن‌ها پس از تولد دارند، قرار نمی‌گیرند.»

کلیک‌سلامت
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید