عسل برای نوزادان ممنوع

0
377

نوزادان گل های تازه هر خانه ای می باشند که نیاز به مراقبت های ویژه ای دارند از این رو باید در رعایت و خورد و خوراک این موجودات لطیف دقت بسیار زیادی به عمل آید. یکی از نکاتی که امروز در زمینه تغذیه نوزادان خواهیم پرداخت، عدم مصرف عسل در نوزادان می باشد که در ادامه به طور کامل به علت و عوارض آن خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

نوزادان

دادن عسل به نوزاد زیر یک سال باعث بروز مسمومیت «بوتولیسم» در آن‌ها می‌شود. بوتولیسم در اثر اسپورهای باکتری بوتولینم به وجود می‌آید که به مقدار زیادی در خاک‌، گرد و غبار و عسل وجود دارد. اگر این اسپورها توسط افراد بزرگسال بلعیده شوند، تاثیر بدی بر آن‌ها ندارند، ولی اگر وارد بدن نوزاد شوند، در مجرای گوارشی او تکثیر شده و باعث تولید سم بوتولینم می‌شوند که بسیار کشنده است. مسمومیت بوتولیسم معمولا در نوزادان شش ماه تا یک سال اتفاق می‌افتد و اولین علامت آن یبوست است (البته یبوست در بسیاری از نوزادان شایع است و خطری هم ندارد) که ۳ تا ۳۰ روز بعد از خوردن عسل بروز می‌کند.در طی روزهای بعدی، نوزاد دچار ضعف‌، بی‌میلی به غذا، کاهش اشتها و گریه کردن ضعیف می‌شود.

اگر بیماری پیشرفت کند، نوزاد کمتر و کمتر حرکت می‌کند، آب از دهانش می‌ریزد و عمل مکیدن و باز کردن دهان در او کاهش می‌یابد. عدم کنترل سر نیز از علائم جدی این بیماری است. حتی تنفس ضعیف ممکن است به تدریج یا به طور ناگهانی بروز کند.

مؤثرترین روش برای جلوگیری از مسمومیت بوتولیسم در نوزاد، ندادن عسل به اوست. شیر مادر نیز شدت بوتولیسم را کاهش می‌دهد.

بوتولیسم می تواند توسط خاک یا گرد و غبار ( به خصوص گرد و خاک کیسه جارو برقی ) در نوزاد ایجاد شود، ولی خوردن عسل، مهم ترین عامل بروز این مسمومیت است. مسمومیت بوتولیسم در نوزادان زیر یک سال اتفاق می افتد ، ولی بیشتر تا سن ۶ ماهگی  است. خوشبختانه در بیشتر موارد، مقدار سم آنقدر کم است که مسمومیت غیرقابل تشخیص است.

اولین علامت بوتولیسم در نوزاد ، یبوست است( البته یبوست  در بسیاری از نوزادان شایع است و خطری هم ندارد ) که ۳ تا ۳۰ روز بعد از خوردن عسل بروز می کند. در طی روزهای بعدی نوزاد دچار ضعف ، بی میلی به غذا، کاهش اشتها  و گریه کردن ضعیف می شود.

اگر بیماری پیشرفت کند، نوزاد کمتر و کمتر حرکت می کند و آب از دهانش می ریزد. عمل مکیدن و بازکردن دهان کاهش می یابد. عدم کنترل سر نیز از علائم جدی این بیماری است. حتی تنفس ضعیف ممکن است به تدریج یا بطور ناگهانی بروز کند.

پس اگر کودک سالمی دچار علائم بالا شد یعنی یبوست همراه با ضعف در مکیدن و گریه کردن یا نفس کشیدن، باید او را نزد پزشک ببرید ، زیرا ممکن است دچار بوتولیسم شده باشد، مگر اینکه علت دیگری برای این ضعف وجود داشته باشد.

اگر پزشک تشخیص داد که کودک دچار بوتولیسم شده است، بایستی برای مدت یک ماه در ICU تحت مراقبت ویژه باشد ( با سیستم تهویه خودکار و غذاخوردن متناوب از راه لوله ). بعد از آن برای مدت دو هفته هم در بیمارستان بستری شود.

اگر پزشک بوتولیسم را به درستی و فوری تشخیص دهد و نوزاد هم سریعاً تحت درمان و مراقبت قرار بگیرد، هیچ خطری سلامتی نوزاد را تهدید نخواهد کرد و می تواند کاملاً بهبود یابد.

میزان مرگ ناشی از این مسمومیت در نوزادان بستری در بیمارستان کمتر از یک درصد است.

اخیراً یک پادزهر برای این مسمومیت کشف شده است که می تواند مدت زمان بستری شدن در بیمارستان و ICU را کاهش دهد.

مؤثرترین روش برای جلوگیری از مسمومیت بوتولیسم در نوزاد، ندادن عسل به اوست. شیر مادر نیز شدت بوتولیسم را کاهش می دهد.

بنابراین علی رغم فواید فراوان عسل، مصرف آن در کودکان زیر یک سال مجاز نمی باشد و برای سلامتی آنها مضر است.

تبیان ، نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید