عرق کردن زیاد میتواند نشانه ی بیماری باشد

0
465

فرآیند عرق کردن نوعی واکنش طبیعی بدن است که هنگام تغییر دما رخ میدهد و بدن برای همگام سازی خود با دمای محیط شروع به عرق کردن میکند، همچنین عرق کردن بسیار مفید میباشد و بسیاری از سموم را از بدن دفع میکند. اما گاهی اوقات برخی افراد بیش از حد و بدون دلیل خاصی عرق میکنند. عرق کردن زیاد میتواند نشانه‌ی بیماری خاصی در فرد باشد. در ادامه به این موضوع میپردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

عرق کردن زیاد

برای اینکه بتوان تعریق طبیعی بدن را از تعریق غیر طبیعی آن تشخیص داد باید به چهار سوال، پاسخ گفت.

آیا به تازگی دچار عرق کردن زیاد شده‌اید؟

بعضی افراد از دوران کودکی و نوجوانی، بدنشان دچار تعریق زیاد بوده که این یک نوع عکس العمل عادی بدن محسوب می‌شود اما عرق ریزی شدید و ناگهانی در دوران جوانی، نشانگر یک نوع بیماری است.

آیا عرق کردن زیاد در تمام بدن شما رخ می‌دهد؟

اگر میزان تعریق در تمام بدن شما یکسان است این واکنش، یک عکس العمل طبیعی است اما اگر فقط یک طرف بدن در اثر تعریق خیس می‌شود نشانگر مشکلات عصبی است.

آیا عرق کردن شما همراه با درد است؟

عرق ریزی غیر طبیعی (تعریق به صورت خیلی زیاد یا خیلی کم) اگر همراه با درد باشد، نشانه سندروم درد ناحیه‌ای است. در این‌جا آسیب به اعصاب نه فقط سبب درد می‌شود بلکه سبب تولید عرق در اطراف آن ناحیه نیز می‌شود.

آیا اغلب در رختخواب دچار عرق کردن زیاد می‌شوید؟

تعریق مکرر در زمان خواب، عملی غیر طبیعی است. این نوع واکنش می‌تواند علامت بیماری ایدز، نشانگر تاثیر منفی داروهای ضد افسردگی و یا اثرات منفی مکمل‌های نیاسین باشد.

هایپرهیدروز را فراموش نکنید

هایپرهیدروز (به انگلیسی: Hyperhidrosis) یا تعریق بیش از حدو غیرطبیعی، وضعیتی است که عرق کردن به طورغیر طبیعی افزایش یافته‌است که این موضوع بیش از مقدار مورد نیاز برای تنظیم دمای بدن است.

بیماریزایی

هایپرهیدروز ثانویه در بزرگسالی تظاهر می‌یابد و برخلاف هیپرهیدروز اولیه (ایدیوپاتیک یا اساسی) هم در طی بیداری و هم در حین خواب رخ میدهد. ورزش و استرس هیجانی شایعترین علل هیپر هیدروز ثانویه هستند. البته این بیماری میتواند ارثی باشد. برخی بیماریهای دیگر (مانند تب و عفونت، پرکاری تیروئید) و مصرف بعضی داروها هم ممکن است باعث فعالیت بیش از حد غدد عرق شوند. تعریق در طول شب می تواند به دلیل تعدادی از بیماریهای سیستمیک زمینه ای باشد مثل بیماری لنفوم هوجکین و سل. فیبرهای سود و موتور سمپاتیک غدد عرق بیشتر کولینژریک هستند.

هیپرهیدروز هیجانی در حوالی زمان بلوغ شروع می شود و به تدریج با گذشت زمان بهبود پیدا می کند. پسرها و دخترها به یک اندازه مبتلا می شوند ولی دخترها زودتر و بیشتر برای درمان طبی مراجعه می کنند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید