عرق شوید

0
1501

شوید یکی از سبزیجاتی است که به دلیل عطر و طعم خوب به صورت خیس و خشک شده در یک برنامه غذایی گنجانده می شود. برای آنکه بیشتر با این سبزی پرخاصیت آشنا شوید در زیر خواص و فواید آن را اورده ایم. با گیاه یاب همراه شوید با عرق شوید، عرق شوید برای لاغری و خواص شوید برای لاغری

عرق شوید

شوید گیاهی است یکساله یا دو ساله که گاهی ارتفاع آن به یک متر نیز می رسد. ریشه آن راست و مخروطی شکل و سفید است. این گیاه در اکثر نقاط دنیا منجمله قسمت های جنوب اروپا، مصر، آمریکا و چین پرورش داده می شود.

میوه شوید بیضوی، مسطح وب طول ۴ میلیمتر و عرض ۳ میلیمتر است. رنگ آن قهوه ای روشن و در سطح آن برجستگی هایی برنگ زرد و در کناره های آن لبه بال مانندی به رنگ زرد روشن دیده می شود . تخم شوید دارای ۳درصد روغن می باشد .

خواص عرق شوید

  • کاهش چربی خون (کلسترول، تری گلیسرید و اسید اوریک)
  • ازدیاد شیر مادران
  • مقوی معده و اعصاب
  • قاعده آور
  • پیشگیری و درمان آرتروز
  • رفع سوء هاضمه
  • نفخ ، استفراغ و سکسکه
  • باد شکن
  • چربی سوزی

روش مصرف عرق شوید

یک فنجان بعد از هر وعده غذایی میل کنید

سایر خواص گیاه شوید

تخم شوید اثرات درمانی زیادی دارد منجمله بعنوان ضد تشنج، ضد درد، نفخ شکم، ادرار آور و برای تقویت معده بکار می رود .
تخم شوید معده را تقویت می کند و انرژی به بدن می دهد . تخم شوید را می توان برای ناراحتی معده ، بی خوابی و ضد گاز معده بکار برد . خانمهای شیر ده که شیر آنها کم است باید حتما روی چند بار دم کرده تخم شوید یا در تخم شوید بخورند و در غذای خود مصرف کنند بطور معجزه آسائی شیر آنها زیاد خواهد شد .
طب گیاهی ایران خواص زیادی را برای شوید قائل است مثلا در مورد درد شدید و ورم معده از دم کرده شوید استفاده می کردند که اثر تسکین فوری دارد .
از شوید برای دل درد در حیوانات نیز استفاده می شود ودام داران قدیم بخوبی به این موضوع واقف بودند . مثلا برای گوسفند و بز کافی است که مقدر ۳۰ گرم تخم شوید به آنها داد که نفخ و دل درد را ساکت کنند .
در مورد بیمارانی که مبتلا به استفراغ شدید هستند و هیچ غذایی حتی آب را نمی توانند در معده خود نگاهدارند بهترین درمان شوید است . این نوع بیماران باید دم کرده شوید را آهسته آهسته بنوشند .
در چین حتی شوید را برای کمردردهایی که بعلت انقباض عضلانی باشد بکار می برند .

خواص شوید برای لاغری

خواص عرق شوید برای لاغری در بین اطبا و کارشناسان طب سنتی اثبات شده است که چربی سوز بوده و به لاغری کمک می کند. البته ترکیب آن با عرقیاتی چون زیره و کرفس تاثیر دو چندانی دارد. معجون لاغری که ترکیب به اندازه این گیاهان بوده نیز در بازار موجود می باشد. پیشنهاد می شود این معجون را از برندهای معتبر مانند معجون لاغری گل آرام تهیه بفرمایید.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید