عرق شبانه نشانه‌ی چه مشکلی است؟

0
439

حتما برای شما هم پیش آمده که ناگهان بعلت گرما و عرق کردن از خواب بیدار شوید، این مورد طبیعی است و به آن عرق شبانه گفته نمی‌شود. عرق شبانه در واقع وضعیتی از تعریق شدید است که هنگام خواب شبانه پدیدار شده و تمام لباس‌ها و رخت ‌خواب‌تان را خیس می‌کند! شایع‌ترین علل بروز چنین مشکلی مربوط به یائسگی و تغییرات هورمونی هستند.

عرق شبانه

به گزارش گیاه یاب به نقل از «پریونشن» مطالعات نشان می‌دهند که حدود ۳۶درصد از خانم‌هایی که در دوران یائسگی قرار دارند، عرق شبانه را تجربه می‌کنند. اما یائسگی تنها علت عرق شبانه نیست. در ادامه به بررسی علل مختلف این مشکل می‌پردازیم.

خطر مشکل قلبی

زنان میان‌سالی که اغلب عرق شبانه را تجربه می‌کنند ممکن است نسبت به دیگران بیشتر در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی باشند. مطالعات نشان می‌دهند زنانی که وزن بالاتری دارند و یا به دیابت مبتلا هستند ممکن است عرق کردن شبانه را بیشتر تجربه کنند. همچنین عواملی مانند وضعیت یائسگی، سن و سبک زندگی نیز در بروز این مشکل تاثیر دارند.

مبارزه بدن با عفونت

عرق کردن شبانه ممکن است ناشی از فرآیند مبارزه‌ی بدن با یک بیماری یا عفونت باشد. حتی زمانی که تمام علائم یک بیماری یا عفونت برطرف می‌شوند، عرق شبانه ممکن است برای چندین روز یا حتی هفته باقی بماند. اگر به تازگی تب یا مشکلی شبیه به آن را تجربه کرده‌اید، عرق کردن شما در خواب ممکن است ناشی از این موضوع باشد.

جهش ژنتیکی

محققان عرق کردن شبانه را به تغییرات ژنتیکی نیز ربط داده‌اند. در واقع در مطالعات انجام شده بر زنان و قسمتی از مغز که هورمون‌ها را کنترل می‌کند، رابطه‌ای بین تغییرات ژنتیکی و بروز وضعیت‌هایی مانند ناباروری و بلوغ دیررس نیز مشاهده شده است. همچنین محققان تاکید می‌کنند که در حال حاضر برای ارتباط دادن تغییرات ژنتیکی و مشکلات سلامتی زود است و باید مطالعات بیشتری در این زمینه انجام شود.

عرق شبانه

مشکل تیروئید

عرق شبانه یکی از علائم شایع پرکاری تیروئید می‌باشد. همچنین سایر مشکلات هورمونی مانند نارسایی آدرنال نیز می‌توانند از علل عرق کردن در خواب باشند.

عوارض جانبی برخی داروها

عرق کردن شبانه می‌تواند از عوارض جانبی مصرف برخی داروها باشد. معروف‌ترین داروها با چنین عارضه‌ای، داروهای ضدافسردگی هستند. درمان‌های هورمونی مخصوصا آنهایی که با درمان‌های سرطان در ارتباط هستند نیز می‌توانند منجر به عرق شبانه شوند. داروهای دیابت نیز ممکن است چنین تاثیری بر فرد داشته باشند.

عملکرد نامناسب سیستم ایمنی بدن

اختلالات خودایمنی باعث می‌شوند تا سیستم ایمنی بدن شما عملکرد درستی نداشته باشد و چیزهایی که برای بردن مضر نیستند و یا حالتی خوش‌خیم دارند را بعنوان یک خطر جدی شناسایی کند. این اختلالات انواع مختلفی دارند، به طور مثال بیماری لوپوس یکی از آنهاست که می‌تواند با عرق کردن شبانه همراه باشد. روماتیسم مفصلی و سلیاک نیز از بیماری‌هایی هستند که می‌توانند باعث عرق کردن در خواب شوند.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید