عرق خارمریم

0
569

خارمریم، گیاهی است که در زمان رشد خود بین سی سانتیمتر تا دو متر قد می کشد. این گیاه پرخاصیت در طب سنتی چین بسیار استفاده شده و از آن به عنوان یک پاک کننده بدن، سم زدایی کبد و تقویت کننده کیسه صفرا استفاده میکرده اند. در ایران پزشکان طب سنتی بیشتر این گیاه را برای درمان مشکلات کبدی توصیه و تجویز می کنند که عرق خارمریم یک نوع راحت و رایج این گیاه جهت استفاده می باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما رو بیشتر با خواص عرق خارمریم آشنا کنیم. با گیاه یاب همراه باشید.

عرق خارمریم

خواص عرق خارمریم

*ضد کبد چرب

*صفراآور

*مقدار املاح صفراوی را کم میکند

*داروی مقوی برای کبد چرب

*ضد سیروز کبدی

*آنتی هپاتوتوکسیک

*دانه خار مریم از کبد در برابر آسیب های ناشی از الکل، هپاتیت، کبد چرب و سیروز محافظت میکند.

*رفع مشکلات کبدی در اثر مصرف بیش از حد برخی داروها مانند استامینفون و داروهای شیمیایی

*ترک اعتیاد

*کاهش علائم پسوریازیس

*خنثی کننده اثرات ناشی از خوردن قارچ سمی

عوارض جانبی

خار مریم معمولاً برای مصرف مقدار کم دارای عوارض خاصی نیست. اما درصورت مصرف بیش از حد این گیاه، عوارض جانبی همچون حساسیت پوستی، اگزما، سردرد و تهوع، ضعیف شدن قوه چشایی، عرق کردن و ضعف را بهمراه دارد. همچنین خار مریم باعث پایین آمدن سطح قند خون خون می‌شود.

به همین دلیل به افراد داری سطح قندخون پایین و یا دارای دیابت و کسانی که به هردلیل برای آنها داروهای مرتبط با قند خون تجویز شده، هشدار برای مصرف کردن داده می‌شود. همچنیان استفاده این گیاه برای زنان باردار و یا در دوران شیردهی باید با احتیاط همراه باشد. خار مریم همچنین در گذشته برای مقوی ساختن شیر مادر به مادران داده می‌شده اما مطالعاتی در مورد مصرف این گیاه برای زنان باردار نشان داده کمی عوارض جانبی برای آنان به همراه دارد.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید