عاقرقرحا

0
648

طبیعت سرشار از گیاهان مختلف با خواص دارویی فراوان است، گیاهانی که نام بسیاری از آنها را نشنیده ایم و از معجزه های درمانی آنها غافل هستیم. عاقرقرحا از گیاهان کمتر شناخته شده ای است که خواص درمانی آن را می خوانید. در ادامه مطلب با گیاه یاب همراه باشید.

عاقرقرحا

گیاه شناسی

عاقرقرحا، گیاهی علفی به ارتفاع ۲۰ سانتی متر و شبیه بابونه است. خاستگاه اصلی این گیاه الجزیره و آفریقای شمالی بوده و از آنجا به نقاط گرم و معتدل زمین ماند آسیا گسترش یافته است.
ریشه آن که در طب سنتی مصرف دارویی دارد، به ضخامت یک انگشت با انشعابات فراوان و برگ های پوشیده از کرک است. گل های آن در دو گونه روی ساقه ظاهر می شود. گل های لوله ای زردرنگ و گل های زبانه ای، بوی آن معطر و محرک مخاط بینی و طعم آن تند و سوزنده است. در بعضی منابع، به دلیل خواص مشابه این گیاه با ریشه ترخون کوهی، هر دو گیاه را یکی دانسته اند.
طبیعت: طبع این گیاه گرم و خشک است.

خواص درمانی عاقرقرحا

مصرف عاقرقرحا، به تجویز متخصص طب سنتی انسداد مجاری را باز می کند.
این گیاه سستی و رخوت را از بین می برد.
مدر و قاعده آور است.
برای درمان لقوه، فلج و رعشه مفید است.
درد سیاتیک و مفاصل را تسکین می دهد.
با شروع سردرد میگرنی، سر یک تکه عاقرقرحا را آتش بزنید تا دود کند، این دود را تنفس کنید تا درد تسکین یابد.
برای درمان لکنت زبان کودکان، چهار مثقال عاقرقرحا را نیم کوب کرده و دم کنید. آب آن را صاف کرده و با نبات شیرین کنید و روزی سه بار، هر مرتبه یک قاشق مرباخوری به او بخورانید.
ضماد عاقرقرحا در استعمال خارجی برای درد مفاصل و سینه مفید است.
مخلوط پودر عاقرقرحا با روغن زیتون برای درمان کزاز، استرخای مزمن و بی حسی عضلات مفید است.
ریختن قطره گیاه، مخلوط با روغن گل سرخ در بینی برای تسکین سردرد و درد شقیقه ناشی از بلغم مفید است.
اگر عاقرقرحا را در دهان بجوید یا گرد آن را زیر زبان بپاشید و نگه دارید، رطوبت های موضع را خشک می کندو لکنت زبان را کاهش می دهد.
گرد عاقرقرحا را با عسل مخلوط کنید و بخورید تا سرفه های کهنه بلغمی را آرام سازد.
برای تقویت نیروی جنسی سرد مزاجان مفید است.
مقداری از کوبیده شده گیاه عاقرقرحا را در سرکه بجوشانید و پای دندان پوسیده بگیرید، از پیشرفت پوسیدگی جلوگیری می کند.
گیاه عاقرقرحا را نیمکوب کرده و در روغن زیتون بجوشانید و نگه دارید. این روغن را در بینی افرادی که مبتلا به سردردهای شدید سرد هستند بچکانید.
گیاه عاقرقرحا را نرم بکوبید، با زرده تخم مرغ مخلوط کنید و بر کمر ببندید. این کار را سه روز تکرار کنید تا کمردرد را درمان کند.

روغن عاقرقرحا

برای تهیه روغن عاقـرقرحا حدود ۳۰ گرم عاقرقرحای خشک را در ۴۵۰ گرم آب بریزید و اجازه دهید بجوشد. در مجموع ۳۰ گرم بماند. بعد آن را صاف کرده و با ۶۰ گرم روغن زیتون مخلوط کرده و بهکار ببرید.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید