عاداتی که علت چاقی شکم هستند

0
386

داشتن هیکلی مناسب و بدون چربی اضافه، آرزوی بسیاری از افراد است، اما متاسفانه بسیاری از مردم برای دستیابی به این آرزو حاضر نیستند تا عادات ناسالم خود را ترک کنند. بسیاری از این عادت های کوچک، علت چاقی شکم شما هستند و همواره مقدار چربی اضافه را در بدن شما افزایش میدهند. در این نوشتار به بررسی این عادات ناسالم میپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

علت چاقی شکم

بی خوای، علت چاقی شکم

یکی از مهم‌ترین علت‌های اضافه وزن کم‌خوابی است زیرا بر متابولیسم بدن تاثیر می‌گذارد و روند طبیعی آن را کاهش می‌دهد. اگر به اندازه کافی نخوابید، احساس گرسنگی افزایش می‌یابد و کورتیزول بیش از حد معمول تولید می‌شود. به علاوه، خستگی ناشی از استراحت ناکافی نیز مانع از تحرک و ورزش می‌شود. بنابراین، سعی کنید حتما شب‌ها ۷ تا ۸ ساعت بخوابید.

شام سنگین

خوردن غذاهای چرب و پرکالری در وعده شام نیز عادت اشتباهی است زیرا هضم غذا کند می‌شود و ریزمغذی‌ها به خوبی جذب بدن نمی‌شوند. همچنین تماشای تلویزیون در زمان شام موجب خوردن غذا بیش از حد نیاز می‌شود. یادتان باشد خوردن غذاهای سرخ‌شده در شب با کالری بالایی همراه است که بدن قادر به هضم آن نیست. همچنین چربی‌های اشباع موجود در آنها مانع از خواب راحت می‌شود. بنابراین اگر دوست دارید شب‌ها راحت بخوابید، حتما غذاهای ساده و سبک میل کنید.

سریعا بعد از شام به رختخواب نروید

اگر پس از شام خوردن فورا به رختخواب بروید، مطمئنا چاق خواهید شد. این عادت موجب تجمع چربی در بدن می‌شود و سوء‌هاضمه ایجاد می‌کند. بنابراین، بهتر است شام ۵/۱ تا ۲ ساعت پیش از خواب میل شود.

شام های پر ادویه

افزودن فلفل و دیگر ادویه‌ها به وعده شام روند هضم را پیچیده‌تر می‌کند و مانع از خواب راحت می‌شود. همچنین به‌دلیل اینکه چند ساعت ماده غذایی دیگری میل نمی‌کنید، ادویه‌ها باعث سوزش معده خواهند شد. از این رو، توصیه می‌کنیم خوردن چنین غذاهایی را به وعده ناهار موکول کنید.

دسر، علت چاقی شکم

دسرها معمولا سرشار از شکر و آرد تصفیه‌شده هستند که به‌دلیل عدم هضم سریع در شب به چربی تبدیل می‌شوند. یادتان باشد میوه بهترین دسر شبانه است زیرا سرشار از ویتامین است و چربی ندارد.

علت چاقی شکم

تنقلات مضر

زود شام خوردن عادت خوبی است به شرط اینکه تا زمان خواب ریزه‌خوری و تنقلات کنار گذاشته شود زیرا کالری زیادی به بدن می‌رسد و باعث چاقی می‌شود. این دریافت انرژی زیاد مانع از خواب مطلوب نیز می‌شود.

حذف شام

اگر فکر می‌کنید با حذف شام وزنتان کم می‌شود، سخت در اشتباه‌اید. شام نخوردن مانند حذف دیگر وعده‌های غذایی متابولیسم را تا حد بالایی کند خواهد کرد. در نتیجه روز بعد با گرسنگی شدیدی بیدار می‌شوید و تمام طول روز تمایل به خوردن مواد غذایی بسیار چرب و شیرین دارید. به علاوه، شام نخوردن نوعی اضطراب و تحلیل توده عضلانی را نیز در پی دارد.

کافئین زیاد

نوشیدنی‌های حاوی کافئین کیفیت خواب را مختل می‌کنند و کالری بالایی نیز دارند. همچنین نظم بیولوژیک را به هم می‌زنند و بعلت چاقی شکم هستند. نوشیدن یک لیوان شیر گرم یا آب مطمئنا احساس بهتری در پی خواهد داشت.

گوشی هوشمند

نور آبی و امواج رادیوفرکانس منتشرشده از دستگاه‌های دیجیتال، کیفیت خواب را به هم می‌زند و می‌تواند در طولانی‌مدت زمینه‌ساز افزایش وزن شود. بنابراین توصیه می‌کنیم تلویزیون، رایانه، تبلت، تلفن همراه و… را یک ساعت قبل از خواب خاموش کنید و کتاب بخوانید یا موسیقی ملایم گوش دهید تا با آرامش بیشتری به رختخواب بروید.

دیر خوابیدن

بیدار ماندن تا دیروقت، تاثیرات منفی بر سلامت دارد که یکی از آنها علت چاقی شکم است زیرا با ریتم طبیعی بدن مغایرت دارد. به علاوه، این عادت شما را به ریزه‌خوری و تنقلات ترغیب می‌کند زیرا زمان زیادی از شام می‌گذرد و گرسنگی احساس می‌شود. بنابراین سعی کنید برنامه خواب منظمی داشته باشید و هیچ‌وقت تا نیمه‌شب بیدار نمانید.

هفته نامه سلامت

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید