طرز تهیه گارنی یاریخ

0
530

بادمجان بسیار پرخاصیت و لذیذ است و مورد پسند ذائقه‌ی اغلب ایرانی‌هاست. گارنی یاریخ یک غذای سنتی و تبریزی است که در واقع نوعی بادمجان شکم پر محسوب می‌شود. این غذای لذیذ و متفاوت را در خانه تهیه کنید و از طعم آن در کنار خانواده لذت ببرید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

گارنی یاریخ

مواد لازم

بادمجان ۶ عدد

پیاز درشت ۱ عدد

گوشت چرخکرده ۴۵۰ گرم

سیر ۲ حبه

فلفل هالوپینو ۱ عدد

ذرت ۲ قاشق غذاخوری

هویج کوچک ۱‌ عدد

رب ۲ قاشق غذاخوری

زردچوبه ۲ قاشق چایخوری

نمک و فلفل به مقدار کافی

پوره سیب زمینی به مقدار کافی

بادمجان شکم پر تبریزی (گارنی یاریخ)

طرز تهیه گارنی یاریخ

۱.نکته مهمی که در ابتدا باید به آن توجه کنید، این است که بادمجان‌هایی با سایز مناسب انتخاب کنید. برای تهیه گارنی یاریخ احتیاج به بادمجان‌های بزرگ و نسبتاً قطوری دارید. پس از انتخاب بادمجان‌ها آنها را به خوبی بشویید و پوست بکنید (کامل یا راه راه). سپس چاک عمیقی در طول هر یک از آنها ایجاد کنید به طوری که به انتهای آن نرسد و دو طرف بادمجان بسته باقی بماند. بادمجان‌های شکاف برداشته را در قابمه‌ای پر از آب نمک بریزید و اجازه بدهید حدود نیم ساعت در آن باقی بمانند.

۲.بادمجان‌ها را از آب نمک خارج کنید و بعد از اینکه کمی خشک شدند آنها را در روغن کم روی شعله پایین سرخ کنید تا کاملاً مغزپخت شوند.

۳.در این مدت، مواد میانی بادمجان شکم پر را تهیه کنید. ابتدا پیاز را خرد کنید و در کمی روغن تفت بدهید. پس از چند دقیقه سیر را هم به همین ترتیب خرد کنید و اضافه نمایید. وقتی سیر و پیاز طلایی رنگ شدند گوشت را اضافه کنید و ۵ دقیقه به تفت دادن ادامه دهید. سپس هویج رنده شده، فلفل خرد شده، ذرت، رب، زردچوبه، فلفل سیاه و نمک را اضافه کنید و هم بزنید. بعد از ۲-۳ دقیقه تفت دادن، مواد را از روی حرارت بردارید.

۴.بادمجان‌های سرخ شده را از مواد میانی پر کنید و برای تزیین روی آنها از پوره سیب‌زمینی استفاده کنید. لازم است پوره سیب زمینی را از قبل آماده کنید تا موقع مصرف خنک باشد. می‌توانید با استفاده از قیف و ماسوره روی بادمجان‌ها را تزیین کنید. حال بادمجان‌های شکم‌پر را به مدت ۲۰ دقیقه در فر با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد قرار دهید. وقتی روی سیب‌زمینی‌ها طلایی رنگ شد گارنی یاریخ شما آماده است. نوش جان!

ایران‌کوک
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید