طرز تهیه روغن کرمانشاهی

0
685

آیا تا بحال طعم روغن کرمانشاهی (حیوانی) خانگی را چشیده‌اید؟ اگر پاسخ منفی است، پس آستین‌ها را بالا بزنید و دست به کار شوید. اگر با روغن کرمانشاهی آشنایی داشته باشید، باید بدانید که بسیار لذیذ و در عین حال اندکی گران قیمت است. پس چرا جلوی هزینۀ اضافی را نمی‌گیرید و خودتان روغن کرمانشاهی درست نمی‌کنید؟ طرز تهیه این روغن ساده و سریع بوده و همچنین سالم، مقوی و حتی لذیذتر از روغن‌های آماده است. در ادامه به طرز تهیه روغن کرمانشاهی می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

طرز تهیه روغن کرمانشاهی

روغن کرمانشاهی یا همان کرۀ صاف شده، در حقیقت کرۀ ذوب شده است. البته کره ای که شیر جامد آن حذف شده باشد. این روغنِ مقوی و چرب دوام بالایی دارد که می توانید آن را در یخچال یا اتاق خنک تا مدت ها نگه داری کنید. این روغن برای اولین بار توسط هندی ها تهیه شد که اغلب از آن در غذاهای مقوی و طب سنتی هند استفاده می شود.

روغن کرمانشاهی دارای نقطۀ دود بسیار بالایی است و به همین دلیل برای پخت و پز بهترین انتخاب محسوب می شود؛ بخصوص اگر میخواهید از اکسیداسیون های التهابی پرهیز کنید. این روغن سرشار از ویتامین A و E می باشد که از رنگ طلایی آن کاملا مشخص است. همچنین حاوی ویتامین کمیاب K2  و اسید لینولئیک (CLA) می باشد که به تنظیم متابولیزم و داشتن وزنی سالم و متعادل کمک می‌کنند.

روغن کرمانشاهی به خاصیت ضد التهابی مشهور است که کلسترول را پایین می آورد (البته باید در نظر داشته باشید که همه ی این مزایا به کیفیت کرۀ موجود در آن بستگی دارد). با توجه به فرآیند جداسازی موادِ این روغن، گفته میشود که در این روغن میزان لاکتوز و مواد حساسیت زایی که در لبنیات وجود دارد، بسیار کم است. در حقیقت افرادی که از رژیم بدون لبنیات پیروی می کنند، می توانند با خیال راحت از این روغن استفاده کنند.

آموزش طرز تهیه روغن کرمانشاهی

 برای تهیۀ این روغن شما تنها به نیم کیلوگرم کرۀ بدون نمک (یک لیوان پر) و پارچۀ نخی مخصوص گرفتن آب پنیر نیاز دارید.

مواد لازم

۱.یک لیوانِ پر از کرۀ بدون نمک

۲.سه لایه پارچه ی کتانی برای سفت کردن روغن

طرز تهیه روغن کرمانشاهی

۱.کره را درون یک کاسه ریخته و با حرارت کم ذوب کنید.

۲.کره را بجوشانید تا حباب هایی روی آن ظاهر شوند. پس از مدتی می توانید مشاهده کنید که تکه های جامد آن به یک طرف ظرف چسبیده اند.

۳.وقتی کره به آرامی شروع به حباب زدن کرد، شیر جامد آن به رنگ قهوه ای تبدیل خواهد شد.

۴.پس از ۸ الی ۱۰ دقیقه که کره جوشید، در حالی که کره ی آب شده طلایی و براق شده، شیر جامد آن به رنگ قهوه ای تیره در می آید و به کف ظرف می رود. اکنون ظرف را از روی شعله بردارید.

۵.مایع را از سه لایه پارچه نخی رده کرده و درون یک ظرف مقاوم در برابر حرارت بریزید.

۶.مواد جامدِ باقی مانده در پارچه را دور بریزید.

۷.کرۀ آب شده (که در حقیقت اکنون روغن کرمانشاهی است) را در یک بطری شیشه ای نگهداری کنید. می توانید از آن در یخچال یا یک اتاق خنک، نگهداری کنید.

*درست کردن روغن کرمانشاهی از ابتدا تا انتهای کار، تنها ۱۵ دقیقه وقت شما را می گیرد و در نهایت یک شیشه پر از روغن مایع خوب و مقوی خواهید داشت. می توانید آن را روی نان بمالید، در پخت و پز استفاده کنید، در چای و قهوه بریزید وغیره . روغن کرمانشاهی یک روغن بسیار شگفت انگیز است که هم برای سلامت بدن و هم مغز مفید می باشد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید