طب سوزنی برای بیماری های متابولیک

0
153

طب سوزنی دیدگاه‌های مختلف و روش‌های درمانی متفاوتی برای درمان انواع بیماری‌ها و همچنین بیماری های متابولیک دارد. این روش‌ها بر اساس نوع بیماری، حاد و مزمن بودن آن و وضعیت بیمار بررسی و سپس انتخاب می‌گردند. در انتخاب این تکنیک‌ها به حداقل بودن عوارض، قدرت درمانی و سرعت درمان نیز توجه می‌شود. طب سوزنی بیماری را به عنوان یک علامت درمان می‌کند و به دنبال ریشه‌ی اصلی بیماری فعلی می‌گردد تا به درمان قطعی آن نیز بپردازد. در ادامه مطلب با گیاه یاب همراه باشید.

بیماری های متابولیک

بیماری های متابولیک

منظور از بیماری های متابولیک همان اختلالاتی است که دستگاه هورمونی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به دیابت، چاقی و کوتاهی قد اشاره کرد. تاثیر طب سوزنی در چاقی بارها بررسی شده است، اما در مورد دیابت باید گفت طب سوزنی می‌تواند قند خون را کاهش دهد و به درمان دیابت کمک کند. با توجه به خطرات زیاد کاهش قند خون در بیماران دیابتی و به خصوص آن‌هایی که درحال مصرف انسولین هستند، حتما این کار باید با دقت و زیر نظر دقیق پزشک متخصص داخلی و پزشک متخصص طب سوزنی انجام شود. کار مهم دیگری که طب سوزنی برای بیماران دیابتی انجام می‌دهد، کمک به درمان مشکلات حسی ناشی از دیابت در آن‌هاست. سوزش، درد، گرفتگی‌های عضلانی و بی‌حسی ناشی از نوروپاتی دیابتی به آسانی با طب سوزنی درمان می‌شود. همچنین زخم پای دیابتی و زخم بستر نیز به سادگی قابل کنترل هستند. تاری دید و اختلالات بینایی ناشی از دیابت هم می‌تواند با طب سوزنی درمان شود. در مورد کوتاهی قد نیز ممکن است طب سوزنی موثر عمل کند. این اثر تا زمان باز بودن صفحات رشد استخوانی ادامه دارد. یعنی بعد از بسته شدن صفحات رشد در استخوان‌های بلند، دیگر به هیچ‌وجه قد بلند نخواهد شد. البته بهتر است قبل از انجام، حتما در مورد میزان و احتمال پاسخ، با پزشک معالج مشورت شود.

سوزنی برای همه

هر نقطه‌، نشانی مخصوص به خود در بدن انسان دارد که تحریک آن‌ها توسط سوزن، عملکردهای متفاوتی را به دنبال دارد. همین تحریک نقاط و عملکرد اختصاصی آن‌هاست که طب سوزنی را در زمینه‌های مختلف، اثربخش کرده است. طب سوزنی در مجموع ۳۶۱ نقطه‌ی استاندارد در بدن انسان تعریف می‌کند، البته نقاط دیگری نیز در مکاتب درمانی مختلف طب سوزنی وجود دارند که هر یک در حوزه‌ی خود حائز اهمیت هستند. نقاط روی کانال‌ها می‌توانند از طریق مسیرهای ارتباطی، روی یکدیگر اثر بگذارند و باعث تقویت یا تضعیف اثر هم باشند.

طب سوزنی چین اعتقاد دارد، در بدن انسان ۱۲ کانال اصلی و کانال فرعی تعریف می‌شوند که بیشتر آن‌ها به نام یکی از اندام‌های حیاتی بدن مانند قلب، معده، روده‌ی کوچک و … هستند. نقاط طب سوزنی که هویت این رشته را تشکیل می‌دهند، روی همین کانال‌ها قرار دارند. در رشته‌های تخصصی مثل طب سوزنی از طریق نقاط گوش، پزشک می‌تواند با استفاده از دستگاه‌های نقطه‌یاب، نقطه‌ی‌ صحیح را پیدا کند و حتی ممکن است با معاینه‌ی دستی یا با خود سوزن، نقطه دردناک‌تر را پیدا کند و آن را به عنوان نقطه‌ی اصلی در نظر بگیرد.

ترکیب نقاط در یک نسخه درمانی

به طور معمول، درمان طب سوزنی شامل تعدادی نقطه‌ی طب سوزنی است که می‌تواند از نقاط کانال‌های مختلف انتخاب شود. تعداد این نقاط محدودیتی ندارد. در طب سوزنی، نوع و تعداد نقاط، شیوه‌ی ترکیب آن‌ها و حتی سمت راست یا سمت چپ بدن، بسته به دانش و مهارت پزشک طب سوزنی و همچنین شرح حال بیماری ممکن است برای هر بیمار متفاوت باشد و حتی می‌تواند در یک بیمار ثابت از جلسه‌ای به جلسه‌ی‌ دیگر تغییر کند.

نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید