طاسی منطقه ای – دلایل و علائم

0
467

طاسی منطقه ای Alopecia areata گاهی اوقات به عنوان ریزش موی وابسته به پادتن های مضر نیز نامیده می شود که یک وضعیت مربوط به ریزش مو است. در این وضعیت، مو به طور معمول در نواحی گرد می ریزد. طاسی انواع مختلفی دارد برای   مثال، طاسی  مردانه و ریزش موی زنانه و طاسی منطقه ای. این نمونه ها علل مختلفی دارند؛ طاسی مردانه و زنانه به طور معمول وابسته به هورمون است، در حالی که طاسی منطقه ای یک بیماری خودایمنی محسوب می شود.

طاسی منطقه ای

این نوع از طاسی اگر بدون درمان رها شود، می تواند به دو شکل مختلف بیماری تبدیل شود:

  • بیماریAlopecia totalis (AT): در این شکل کل سر کچل می شود.
  • بیماریAlopecia universalis (AU): در این حالت تمام موهای بدن از بین می روند.

علل

  • وضعیت وابسته به پادتن های مضر:

طاسی منطقه ای  به عنوان یک بیماری خود ایمنی در نظر گرفته شده است. طی این بیماری، سیستم ایمنی بدن بخش های سالم بدن را بعنوان مواد خارجی و مضر می پندارد و به فولیکول های مو حمله می کند. فولیکول های مو حفره هایی هستند که موی سر از آنجا رشد می کند.

هنگامی که سیستم ایمنی بدن به آن ها حمله می کند، اندازه یشان را کاهش داده و سپس به تدریج تولید موهای جدید را متوقف می کند. این همان چیزی است که باعث ریزش مو می شود. دلیل دقیق این بیماری هنوز معلوم نیست چرا که دانشمندان نمی توانند دریابند که چرا سیستم ایمنی به فولیکول های مو حمله می کند. با این حال کشف شده است که به طور کلی در افرادی با سابقه خانوادگی بیماری های خود ایمنی مانند رماتیسم مفصلی، قرحه اکله، فلج چندگانه، دیابت نوع ۱ و غیره رخ می دهد. این نکته نیز دلیلی بر باور برخی از دانشمندان به نقش ژنتیک در بروز طاسی منطقه ای می باشد.

  • عوامل محیطی: این عامل همچنین نقش بزرگی در ایجاد طاسی منطقه ای در افراد مبتلا به بیماری های ژنتیکی دارد.
  • اختلالات تیروئید:

طاسی منطقه ای اغلب با اختلالات تیروئید همراه است، زیرا تعادل هورمونی در بدن عامل کلیدی برای تحریک و یا غیرفعال کردن فولیکول های مو است و اختلالات تیروئید، توازن هورمونی را بر هم میزند! از آنجایی که شرایط می تواند به سرعت بدتر شود، درمان به موقع آن بسیار حائز اهمیت است.

  • عدم تعادل هورمونی

 گاهی اوقات، عوامل روانشناختی یا موقعیتی همچنین می توانند موجب بروز طاسی و ریزش مو به علت عدم تعادل در سطوح هورمون ها شوند. اگر چه، در اغلب موارد، آن ها به طور خودکار ازبین رفته و مو دوباره رشد می کند.

علائم

شایع ترین علائم طاسی منطقه ای عبارتند از:

  • خارش منطقه ای که مو های آن از بین رفته است.
  • از دست دادن حجم زیادی از مو، که معمولا در مدت زمان کوتاهی در یک طرف پوست سر، اتفاق می افتد.
  • موهای سالم در نزدیکی تکه های کچل شده را می توان به راحتی کند.
  • سطح ناخن ها ممکن است دچار حفره شود.
منبعhealthline.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید