صبور بودن چه فوایدی برای روح و جسم‌مان دارد؟

0
493

با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از کارهایی که تا چندین سال پیش شاید بسیار زمان‌گیر بودند، اکنون در یک چشم بر هم زدن و اراده کردن انجام می‌شوند. مثلا ارسال یک نامه از شهری به شهر دیگر هفته‌ها زمان می‌برد اما الان کافیست پیام خود را از طریق ایمیل یا همان پست الکترونیکی تنها در چند ثانیه برای افراد مختلف در سراسر دنیا ارسال کنید. اما این پیشرفت تکنولوژی مشکلاتی را نیز با خود به همراه دارد که یکی از آنها نایاب شدن افراد صبور است. بسیاری از مردم صبر وشکیبایی خود را از دست داده‌اند و توقع دارند هرکاری را با سرعت انجام دهند و به نتیجه برسند. در این نوشتار قصد داریم به فواید صبور بودن بپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

صبور

بی تابی و ناشکیبایی می تواند به استرس و خشم افزایش یافته و موارد دیگر منجر شود. اما تمرین صبر می تواند کیفیت زندگی را بهبود بخشیده و امکان مقابله با این آثار منفی را فراهم کند.

صبور بودن و سلامت قلب

به طور کلی، افراد دارای شخصیت نوع A – افرادی که حس رقابت، بلندپروازی، عجله و/یا پرخاشگری در آنها بارزتر است – و آنهایی که از سطوح بالای خصومت برخوردار هستند، هر دو از سطوح صبر و شکیبایی پایین برخوردار هستند. نتایج پژوهش های صورت گرفته نشان می دهند افرادی که در هر یک از این گروه ها قرار دارند به طور قابل توجهی با خطر افزایش یافته ابتلا به بیماری قلبی مواجه هستند که پیوند بین صبر و خطرات قلبی کاهش یافته را پیشنهاد می دهد.

آرامش جسم و ذهن

آثار ناشکیبایی و عجله می تواند موجب تنفس نامنظم، تنش عضلانی، پرخاشگری های شفاهی یا غیر شفاهی و موارد دیگر شود. تکنیک های کسب آرامش مانند تنفس عمیق یا تجسم موضوعی خوشایند می توانند در مقابله با این شرایط موثر باشند.

تفکری جدید داشته باشید

به عنوان مثال، اگر هنگام حضور در صف خرید فروشگاه بی تاب شده اید، نگاهی به اطراف خود انداخته و ببینید که افراد دیگر نیز باید در صف منتظر باقی بمانند و اجازه دهید این به بخشی از روند تفکر شما تبدیل شود. به خود بگویید که من دوستدار انجام سریع کارهای خود هستم، اما این مساله همواره واقع بینانه نیست. اگر چند دقیقه منتظر بمانم مشکلی پیش نخواهد آمد.

افزایش تمرکز حواس

تمرکز حواس به ما اجازه می دهد تا در زمان حاضر زندگی کنیم. روش های مختلفی برای تمرین تمرکز حواس با هدف دستیابی به صبر وجود دارند. شما می توانید از حواس پنج گانه خود برای کمک به آغاز یک تمرین تمرکز حواس استفاده کنید. این کار می تواند به سادگی تماشای غروب آفتاب و یا اختصاص چند دقیقه برای توقف و حضور در حال حاضر باشد.

صبور

ترویج همدلی

صبر به شکل گیری همدلی کمک می کند زیرا زمانی که در برابر دیگران صبور هستید، تحمل را فرا می گیرید و در درک احساسات آنها تواناتر خواهید بود.

قبل از صحبت کردن فکر کنید

پیش از آن که درباره مساله ای صحبت کنید یا چیزی درباره آن بنویسید و از طریق ایمیل یا پیامک ارسال کنید، اندکی تامل کنید. گاهی اوقات ما بدون در نظر گرفتن عواقب حرف هایمان شروع به صحبت می کنیم، اما اگر اندکی زمان اختصاص داده و درباره آنچه قصد بیانش را داریم، فکر کنیم می توانیم از آزار دیگران و یا حتی خودمان جلوگیری کنیم.

شناسایی محرک ها

فهرستی از چیزهایی که موجب تحریک شما یا تشدید احساس بی تابی می شوند، تهیه کنید. هر فردی باید با نشانه های استرس و عوامل محرک بی تابی و ناشکیبایی خود آشنا باشد.

خودتان را آرام کنید

مواجهه با عوامل تنش‌زا در زندگی اجتناب ناپذیر به نظر می رسد، اما با استفاده از مهارت های مقابله می توانید احساس بهتری در خود ایجاد کنید. در همین راستا، گزینه هایی مانند ورزش، پیاده روی در طبیعت، بازی با حیوان خانگی یا نوشتن می توانند به کاهش آثار استرس کمک کنند.

عصرایران

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید