شگردهای افزایش خواص مواد غذایی

0
276

برای بهره مند شدن از ارزش غذایی موادی نظیر سبزیجات و میوه ها بهتر است از روشهایی استفاده شود تا خواص آنها افزایش یابد ، به عنوان مثال هویج یکی از سبزیجات خوشمزه و مغذی است که معمولا در تهیه‌ی انواع سوپ‌ها و برخی غذاها استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید بیشتر از خواص این ماده استفاده کنید، آن را برش دهید. برش دادن هویج، اندازه‌ی سطح آن را افزایش داده و باعث انتشار بیشتر مواد مغذی آن می‌شود. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد پختن هویج، فعالیت‌های کاروتنوئیدهای آن را افزایش داده و در نتیجه، اثر آن را تشدید می‌کند. در ادامه مطلب به شگردهای افزایش خواص مواد غذایی خواهیم پرداخت ، با گیاه یاب همراه باشید.

افزایش مواد غذایی

افزایش خواص سیر

سیر هزار و یک خاصیت دارد و مصرف آن ضامن سلامتی است. یادتان باشد سیر را کامل نخورید، زیرا بررسی‌ها نشان می‌دهد باید قبل از مصرف سیر، آن را خرد کرد و ۱۰ دقیقه به آن زمان داده تا آنزیم «آلیسین» داخل آن ترشح شود. این آنزیم به کاهش خطر بیماری‌های قلبی – عروقی کمک می‌کند.

برخی خواص سیر

تاثیر مصرف سیر بر کاهش فشار خون

بیماری های قلبی عروقی نظیر حملات قلبی و سکته های مغزی شایع ترین علل مرگ و میر در سراسر جهان می باشند. فشار خون بالا، از جمله مهم ترین عوامل محرک اینگونه بیماری ها به شمار می رود. مطالعات انسانی نشان می دهد که مصرف سیر در مبتلایان به فشار خون بالا، تاثیر قابل توجهی بر کاهش سطح فشار خون این افراد دارد.

آنژیوتانسین ۲ پروتئینی است که به انقباض عروق خونی بدن کمک می‌کند تا در صورت لزوم، فشارخون افزایش یابد؛ اما آلیسین که ترکیب موجود در سیر است با ایجاد ممانعت از فعالیت آنژیوتانسین ۲ باعث کاهش فشارخون می‌شود. ترکیبات پلی‌سولفیدی موجود در سیر در بدن به گازهایی به نام هیدروژن سولفید تبدیل می‌شوند که توسط گلبول‌های قرمز بدن حمل می‌شوند. این گازها توسط گردش خون در گلبول‌های قرمز در سراسر بدن به گردش درآمده و باعث بهبود کنترل فشارخون خواهند شد.

خواص سیر در کاهش کلسترول خون

سیر می تواند کلسترول بد و کلسترول تام را کاهش دهد. به نظر می رسد مصرف سیر سبب کاهش ۱۵-۱۰ درصدی میزان کلسترول تام و یا کلسترول بد در مبتلایان به چربی خون بالا می شود.

افزایش خواص سیب‌زمینی

سیب‌زمینی از خوش خوراک‌ترین مواد غذایی محسوب می‌شود و بسیار هم پرطرفدار است. برای این که از خواص این ماده بهره‌مند شوید، پیشنهاد می‌کنیم سیب‌زمینی بنفش را امتحان کنید. سیب‌زمینی بنفش فواید بسیاری دارد و خواص آن با سیب‌زمینی سفید قابل مقایسه نیست. این نوع سیب‌زمینی فشار خون را کاهش داده و خطر بروز سرطان را کم می‌کند. سیب‌زمینی بنفش به دلیل دارا بودن پلی‌فنول‌های موجود باعث کاهش قند خون می‌شود.

برخی خواص سیب زمینی

سیب زمینی ادرار  را زیاد می کند، در نتیجه برای کلیه  و مثانه مفید است.

سیب زمینی حاوی آنزیم هایی است که برای التیام زخم های معده بسیار مفید است و برای تسکین مواضع متورم خارجی ، پخته آن را گرم بر روی محل آسیب دیده می گذارند که موجب التیام خواهد شد.

چای

چای علاوه بر این که خستگی را از بین می‌برد، حاوی مواد مفیدی است که سلامت قلب و عروق را به دنبال دارد. تحقیقات نشان می‌دهد افزودن شیر به چای، فواید قلبی آن را کاهش می‌دهد. از سوی دیگر، افزودن آب‌میوه‌های حاوی ویتامین‌ C به چای سبز به جای مواد شیرین‌کننده، فعالیت مواد مغذی داخل آن را افزایش می‌دهد.

افزایش خواص بروکلی

بروکلی یکی از مغذی‌ترین و مفیدترین سبزیجات محسوب می‌شود، زیرا خواص درمانی بسیاری دارد. این سبزی در جلوگیری از بروز انواع سرطان‌ها مانند سرطان سینه و پوست بسیار موثر است. پختن بروکلی تنها روشی است که باعث فعال‌تر شدن ترکیبات ضد سرطانی آن می‌شود. در این میان جوشاندن و سرخ کردن بروکلی به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. علاوه ‌بر این، افزودن مواد تند به بروکلی قدرت ضد سرطانی آن را افزایش می‌دهد.

برخی خواص بروکلی

مقدار بالای فیبر غذایی موجود در بروکلی برای افراد دیابتی بسیار مفید است و افراد دیابتی برای کنترل بیماری خود بایستی این سبزی با ارزش را در وعده های غذایی خود قرار دهند .

کلسیم موجود در بروکلی ، به همان میزان کلسیم موجود در شیر است، در نتیجه مصرف آن برای افرادی که دچار پوکی استخوان یا کمبود کلسیم هستند، بسیار مفید است. ولی چون شیر علاوه بر کلسیم ، دارای ویتامین D نیز می باشد ، به عنوان منبع بهتری برای پوکی استخوان مطرح می شود زیرا ویتامین D به جذب کلسیم در بدن کمک می کند .

سیب و هلو

مطالعات نشان می‌دهد فرآیند رسیدن باعث شکستن کلروفیل در میوه‌هایی چون سیب و هلو می‌شود که تولید آنتی‌اکسیدان‌های فعال‌تری را در میوه به دنبال دارد. به همین دلیل متخصصان توصیه می‌کنند میوه‌ی رسیده مصرف کنید.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید