شوید

0
280

شوید

شوید از آن دسته سبزی هایی می باشد که از لحاظ ظاهری بسیار ظریف می باشد ولی در عین حال از خواص بسیاری برخوردار است, اما قبل از پرداختن به خواص شوید کمی با این سبزی آشنا می شویم,شوید گیاهی یک یا دوساله ای می باشد که ارتفاع آن گاهی به یک متر هم می رسد. ریشه ی آن راست و مخروطی شکل و سفید است. محل پرورش این گیاه در نقاط مختلف دنیا عبارتند از : مصر , چین و آمریکا.

میوه شویـد بیضوی ، مسطح و به طول ۴ میلیمتر و عرض ۳ میلیمتر است . رنگ آن قهوه ای روشن و در سطح آن برجستگی هایی به رنگ زرد و در کناره های آن لبه بال مانندی به رنگ زرد روشن دیده می شود .

شوید

خواص آب شوید

 خوردن آب شبت با عسل باعث آسودگی از آزار طعام خراب می شود.آب پخته آن رفع درد پشت و کلیه و مثانه می کند. آب پخته خود و تخم آن مسکن درد شکم و روده، و رافع نفخ شکم ناشی از پرخوری به دنبال گرسنگی زیاد می باشد. خوردن آب پخته شبت رفع سکسکه و قی و غثیان غذای فاسد می کند.
آب شویـد موجب رفع بیماری های گوش می شود به صورتی که با چکاندن اب شویـد در گوش می توانید امراض گوش را برطرف کنید.
 نشستن در آب جوشانده شبت در بهبود امراض زخم بی مانند است، و ضماد پخته آن که از جوشیدن و پختن سفت شده باشد با عسل بر مقعد باعث لینت طبع می شود.

خواص داروئی

تخم شویـد اثرات درمانی زیادی دارد منجمله بعنوان ضد تشنج ، ‌ضد درد ، نفخ شکم ، ادرار آور و برای تقویت معده بکار می رود . برای کسانی که اشتهای زیادی به غذا ندارند و لاغر هستند تخم شوید بهترین دارو است زیرا اشتها را زیاد کرده , معده را تقویت می کند و انرژی به بدن می دهد . تخم شویـد را می توان برای ناراحتی معده، بی خوابی و ضد گاز معده بکار برد .خانمهای شیر ده که شیر آنها کم است باید حتما روزی چند بار دم کرده تخم شوید یا در تخم شویـد بخورند و در غذای خود مصرف کنند بطور معجزه آسائی شیر آنها زیاد خواهد شد .طب گیاهی ایران خواص زیادی را برای شوید قائل است مثلا در مورد درد شدید و ورم معده از دم کرده شویـد استفاده می کردند که اثر تسکین فوری دارد .از شوید برای دل درد در حیوانات نیز استفاده می شود و دامداران قدیم بخوبی به این موضوع وا قف بودند . مثلا برای گوسفند و بز کافی است که مقدار ۳۰ گرم تخم شویـد به آنهاداد که نفخ و دل درد را ساکت کنند .در مورد بیمارانی که مبتلا به استفراغ شدید هستند و هیچ غذایی حتی آب را نمی توانند در معده خود نگاهدارند بهترین درمان شویـد است . این نوع بیماران باید دم کرده شوید را آهسته آهسته بنوشند .
در چین حتی شوید را برای کمردردهایی که بعلت انقباض عضلانی باشد بکار میبرند .
یک نسخه قدیمی چینی برای باد فتق نیز از تخم شویـد استفاده می کنند . همچنین افرادی که دارای بیماری چربی خون می باشند از علف شوید و تخم آن برای درمان بیماری استفاده نمایند که نحوه استفاده تخم شویـد به صورت جوشانده می باشد که روزانه باید به مقدار دو استکان مصرف نمایند و عرق شویـد یک استکان بعد از نهار و شام.

خواص تخم شوید

تخم شویـد از ترش کردن معده جلوگیری می کند. تخم شویـد اثرات درمانی زیادی درد منجمله بعنوان ضد تشنج ، ضد درد، نفخ شکم، ادرار آورو رای تقویت معده بکار می رود .

برای کسانیکه اشتهای زیادی به غذا ندارند و لاغر هستند تخم شود بهترین دارو است زیرا اشتها را زیاد کرده معده را تقویت می کند و انرژی به بدن می دهد . تخم شویـد را می توان برای ناراحتی معده ، بی خوابی و ضد گاز معده بکار برد . خانمهای شیرده کهش یر آنها کم است باید حتما روی چند بار دم کرده تخم شویـد یا در تخم شود بخورند و در غذای خود مصرف کنند بطور معجزه آسائی شیر آنها زیاد خواهد شد .
 خانمهای شیر ده که شیر آنها کم است باید حتما روی چند بار دم کرده تخم شویـد یا در تخم شوید بخورند و در غذای خود مصرف کنند بطور معجزه آسائی شیر آنها زیاد خواهد شد .
همچنین افرادی که دارای بیماری چربی خون میباشند از علف شوید و تخم آن برای درمان بیماری استفاده نمایند که نحوا استفاده تخم شوید به صورت جوشانده میباشد که
 شوید

خواص شوید خشک

 سائیده سوخته شبت خشک با عسل که بخورند و بر موضع گذارند رفع علت بواسیر می کند.

 پاشیدن سائیده خشک شبت، زخم و جراحت چرک دار را به هم آورده خشک می کند و در جهت بهبود زخم آلت تناسلی بی عدیل می باشد.

 مضرات و هشدارهای مصرف شوید

گرم مزاجان باید آن را با آب لیمو و سکنجبین و آب غوره و ترشی ها بخورند و سرد مزاجان باید آن را با قرنفل و دارچین و عسل بخورند.

شوید از تیره جعفری بوده و بخاطر داشتن فورانوکومارین ها موجب افزایش حساسیت پوست به نور ماوراء بنفش و افزایش احتمال بروز واکنش حساسیت به نور می گردد.
مصرف شوید در کسانی که بیماری حاد کلیوی ( ATN) یا بیماری مزمن کلیوی دارند،موجب تشدید التهاب مجاری کلیوی بواسطه اسانس اجزاء شوید می گردد.
مصرف مقادیر زیاد از فراورده های تغلیظ شده می تواند موجب تقلیل میزان اسپرم گردد .
دید را ضعیف می‎کند.
کسانی که زخم معده دارند احتمالاً ایجاد خونریزی می‎کند.
مصرف افشرده شوید موجب افزایش احتمال اختلالات کبدی در بیمارانی که مبتلا به التهاب مزمن کبدی ( سیروز Cirrhosis ) می گردد.
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید