شلغم

0
307

شلغم سبزی ریشه ای است به رنگ سبز و سفید و یا بنفش و با برگ‌هایی ناصاف و بریدگی‌های زیاد. ریشه ی شـلغم غدّه‌ای و به شکل‌های گرد و یا دراز به رنگ سفید با لکه‌های بنفش می‌باشد. شلغم نه تنها از نظر داشتن ویتامین و خواص معدنی‌اش بسیار ارزشمند است، بلکه از نظر سایر ویژگی‌های غیر غذایی هم حائز اهمیت بوده و در زمره سبزی‌های مهم شمرده می‌شود.

شلغم

شـلغم گیاهی است علفی و دوساله با ریشه‌های متورم. این ریشه‌ها که ما آن را به نام شـلغم می‌شناسیم، بسته به واریته‌های گوناگون، به رنگ‌های سفید، سفید با لکه‌های گلی یا بنفش، سبز، زرد و یا گلی مایل به قرمز هستند. شـلغم تقریباً بدون یقه است و ساقه‌های گلدار به طول ۳۰ تا ۵۰ سانتی‌متر از روی آن رشد کرده‌اند. در قسمت بالای ساقه‌ها گل‌های زرد روشن می‌رویند. گلبرگ‌ها ۶ تا ۱۰ میلی‌متر طول دارند. برگ‌ها سبز روشن تا سبز بوده و ممکن است بدون کرک و یا دارای کرک‌های زبر باشند. میوه‌ها به صورت خورجین و به طول ۴تا ۵/۶ سانتی‌متر و دارای دم درازی هستند که به ساقه متصل می‌شوند. داخل هر میوه تعدادی دانه به قطر ۵/۱ تا ۲ میلی‌متر و به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز یا سیاه وجود دارد. گل و میوه در سال دوم رشد شـلغم ظاهر می‌شوند.

شـلغم در بسیاری از نقاط جهان، از جمله ایران، کشت می‌شود و بیشتر به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاریخچه شلغم

شـلغم بومی غرب آسیا است و قرن‌ها است به عنوان خوراک دام و انسان مصرف می‌شود. شلغم قبل از پیدایش سیب‌زمینی، یکی از محصولات عمده خوراکی مردم اروپا و در قرون وسطی غذای مردم فقیر بوده است. این گیاه در نواحی و فصول سرد به راحتی قابل کشت است. در حال حاضر شـلغم در فصل‌های پاییز و زمستان در اروپا، آسیا، کانادا و آمریکای شمالی کشت می‌شود. بر اساس بعضی اسناد، شلغم از چهارهزار سال قبل در اروپا کشت می‌شده است.

شلغم

خواص داروئی :

شلغم از نظر طب قدیم ایران گرم و تر است.

خواص شلغم آنقدر زیاد است که می توان گفت این گیاه برای هر دردی درمان است و اگر مردم می دانستند که این گیاه چقدر فایده درد تمام باغچه های خانه خود را شلغم میکاشتند و هر روزه از آن استفاده می کردند .

۱) شـلغم مقوی است.

۲) شـلغم اشتها آور است.

۳) شـلغم ضعف جنسی را درمان کرده و اسپرم را زیاد می کند.

۴) شـلغم سرفه را تسکین می دهد.

۵) ترشی شلغم بهترین نوع ترشی است زیرا مقوی معده و روده ها و اشتها آور است.

۶) آب شـلغم قند خون را پائین می آورد.

۷) تخم شـلغم را اگر سرخ کرده و بخورید برای ضعف جنسی موثر است.

۸)اگر گلو درد دارید آب پخته شـلغم را قرقره کنید.

۹) خوردن آب شـلغم درمان کننده جوش صورت است.

۱۰) آنهایی که حافظه ضعیف دارند حتما باید شلغم بخورند زیرا ثابت شده است که شـلغم حافظه را تقویت می کند.

۱۱) شـلغم شب کوری را درمان می کند.

۱۲) شلغم بعلت داشتن ویتامین B1 علاج کم خونی است.

۱۳) شـلغم برای رشد و نمو استخوانها مفید است بنابراین زنان باردار و شیرده حتما باید از آن استفاده کنند .

۱۴) زن حامله ای که در مدت بارداری شـلغم خورده باشد بچه اش زودتر رشد کرده ، زودتر حرف می زند و حتی زودتر راه می افتد و در مقابل امراض مقاومت بیشتری خواهد داشت .

۱۵) آنهایی که غده تیروئیدشان کم ترشح می کند باید حتما شلغم بخورند زیرا شـلغم بعلت داتشن ید فراوان ترشحات غده تیروئید را تنظیم می کند .

۱۶) شلـغم مهمترین گیاه ضد سرطان است و حتی گسترش سرطان را متوقف می کند .

۱۷) شـلغم درمان بسیاری از بیماریهای پوستی است.

۱۸) شـلغم پخته بهترین دارو برای برونشیت است.

و بالاخره سعی کنید که در فصل زمستان برای پیشگیری از سرماخوردگی و بیماریهای تنفسی اقلا چند بار در هفته شلغم بخورید شلغم پخته بهترین صبحانه است . بدن را تمیز کرده و مواد سمی را ازبدن خارج می سازد .همانطور که در بالا گفته شد آب شلغم خام خواص بیشتری از شلغم پخته دارد بشرطی که معده شما را ناراحت نکند .

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید