شاه انگبین چیست و چه فوایدی دارد

فواید بی‌نظیر ژله رویال

0
841

در حالی که اکثر مردم می‌دانند که عسل را زنبورها تولید می‌کنند، ولی از این موضوع آگاهی ندارند که مادۀ مغذی دیگری هم توسط این حشره تولید می‌شود. شاه انگبین از بالای سر زنبور عسل خارج می‌شود و در جایی که سلول ملکه (یک لانۀ زنبوری خاص) نام دارد، جمع آوری می‌شود. هنگامی که لاروهای زنبور عسل متولد می‌شوند، به طور مستقیم ژله را از زنبورهای کارگر دریافت می‌کنند تا بتوانند در چند روز ابتدایی زندگی خود، به وسیلۀ این مادۀ مغذی و سالم، زنده بمانند. با این حال، بعد از ۳-۴ روز، لارو دیگر از شاه انگبین مصرف نمی‌کند.

شاه انگبین

این ژله، برای زنبور عسل ملکه از اهمیت زیادی برخوردار است. در واقع، لاروهای ملکه در این سلول های ملکه ویژه قرار می گیرند و توسط شاه انگبین احاطه می شوند. این ماده به آن ها در تکمیل “مورفولوژی ملکه” خود کمک می کند.

ارزش غذایی شاه انگبین

شاه انگبـین حاوی انواع غنی از مواد مغذی می باشد، که از جمله ی آن ها می توان به مواد معدنی مانند کلسیم، مس، آهن، فسفر، سیلیکون، گوگرد و پتاسیم، و همچنین بسیاری از ویتامین های خانواده ی B، بیوتین، اینوزیتول، فولات، اسیدهای نوکلئیک، گاما گلوبولین و ۱۷ آمینو اسید مختلف، از جمله ۸ آمینو اسید ضروری اشاره کرده که بدن انسان نمی تواند آن ها را تولید کند و باید از طریق رژیم غذایی آن ها را دریافت کند.

در ادامه به بررسی خواص شاه انگبین خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

تنظیم فشار خون

تحقیقات نشان داده اند که برخی از پروتئین های موجود در شاه انگـبین تاثیر مستقیمی بر فشار خون انسان دارند. پروتئین هیدرولیزات می تواند اثر طولانی مدتی بر فشار خون داشته باشد. هیدرولیزات هنگامی که با پتاسیم موجود در شاه انگبین که به عنوان یک وازودیلاتور برای کاهش استرس روی عروق خونی و قلب تاثیر دارد، ترکیب می شود، می تواند از بروز بیماری های قلبی – عروقی جلوگیری کند.

متعادل‌سازی سطح کلسترول

اگرچه بیشتر مردم غذاهای شیرین و خوشمزه را حاوی کلسترول ناسالم میدانند، ولی این مورد در مورد شاه انگبین صحیح نیست. در واقع، تحقیقات نشان داده اند که استفاده ی مدام از آن در رژیم غذایی، می تواند باعث کاهش قابل ملاحظه ای در سطح کلسترول بد شما شود، که به شما کمک می کند تا از بیماری های قلبی و عروقی مانند حملات قلبی و سکته ی مغزی جلوگیری کنید.

شاه انگبین

درمان ناباروری

اگر چه عملکرد دقیق شاه انگـبین در فرآیند باروری نامشخص است، ولی برخی معتقدند که اثر آن بر باروری انسان به سلولاکتین مرتبط می شود، یعنی همان پروتئینی که بر مورفولوژی ملکه تأثیر می گذارد و به او کمک می کند تا از لحاظ جنسیتی رشد کند. به هر دلیلی، ثابت شده است که استفاده از شاه انگبین باعث افزایش میزان باروری و تحرک اسپرم در مردان می شود، که در نتیجه ی آن شانس بارداری را افزایش می دهد.

جلوگیری از سرطان

آنتی اکسیدان های بسیاری در شاه انگبین وجود دارند، اما به طور خاص، این ژله توانایی مهار بیزفنول A یا BPA را از خود نشان داده است. BPA یک استروژن محیطی است که با افزایش سطح سرطان پستان ارتباط دارد. بنابراین، با افزودن شاه انگبین به رژیم غذایی خود ، شما می توانید از این نوع سرطان جلوگیری کنید.

کاهش التهاب

ویتامین ها و آنزیم های فعال در شاه انگبین آن را به عنوان یک عامل ضد التهاب معرفی می کنند. با این حال، گرمای بیش از حد، خواص آنزیمی را خنثی می کند، پس با خوردن شاه انگبین نمی توانید از مزیت ضد التهابی آن بهره مند شوید. بنابراین، برای خاصیت ضد التهابی باید آن را به صورتی موضعی بر روی محل مورد نظر، استفاده کنید.

کاهش وزن

لسیتین یکی از اجزای شاه انگبین است که می تواند باعث کاهش کلسترول بده شده، عملکرد کبد را بهبود ببخشد و هضم سالم غذا را افزایش دهد. همه ی این ها می توانند در کاهش وزن موثر باشند. هنگامی که بخاطر مصرف شاه انگبین سوخت و ساز و محتوای پروتئینی بدن افزایش یافته باشند، وزن انسان به طور موثری کاهش خواهد یافت.

احتیاط: تعدادی از مردم به عسل، گرده ی زنبور عسل و شاه انگبین آلرژی دارند. واکنش آلرژیک نیز می تواند بسیار شدید باشد، و حتی باعث آنافیلاکسی سریع شود. قبل از اضافه کردن شاه انگبین به رژیم غذایی خود، بهتر است با پزشک یا متخصص آلرژی صحبت کنید.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید