شاهدانه و خواص ۵ گانه

285

دانه های شاهدانه که همچنین به قلب شاهدانه نیز شناخته می شوند، غنی از چربی های سالم، پروتئین و مواد معدنی می باشند.

شاهدانه

با پنج تا از اصلی ترین خواص شاهدانه آشنا شوید :

شاهدانه منبع عالی مواد مغذی

بیش از ۳۰ درصد دانه ی شاهدانه را چربی های سالم تشکیل میدهند که شامل اسیدهای چرب ضروری مانند اسید لینولئیک و آلفا اسید لینولئیک  ( امگا-۳ گیاهی ) میباشد. دانه ی شاهدانه همچنین دارای اسید گاما لینولئیک میباشد که به عملکرد طبیعی و رشد سلول ها، عصب ها، ماهیچه ها و اندام های سراسری بدن کمک می کند.

تقریبا ۲۵ درصد دانه ی شاهدانه از پروتئین تشکیل شده است و همچنین دارای مواد مغذی از جمله ویتامین E، فسفر، پتاسیم، منیزیم، گوگرد، کلسیم، آهن و روی می باشد.

سلامت قلب

دانه ی شاهدانه حاوی ترکیب هایی است که برای سلامت قلب مفید است، از جمله اسید آمینه ی آرژنین. آرژنین پیش ماده ی (پریکرسر) نیتریک اکسید در بدن می باشد که  برای افزایش جریان خون و کمک به حفظ  فشار خون مفید بوده و باعث منبسط شدن رگها، وجریان خون آزادانه تر میشود.

این موضوع به رگ ها کمک میکند تا از پلاکت خون در امان باشند. زمانی که نیتریک اکسید موجود در بدن کافی نباشد، ریسک بیماری سرخرگ کرونریقلب (CAD) افزایش می یابد. اسید گاما لینولئیک موجود در دانه ی شاهدانه خاصیت ضد التهابی دارد. تحقیقات گذشته همچنین نشان داده است دانه های شاهـدانه میتواند به کاهش فشار خون و لختگی خون کمک کند و به بهبود قلب، بعد از حمله ی قلبی سرعت ببخشد.

سلامت پوست

کمبود اسید چرب به روش های مختلف آشکار می شود، که از رایج ترین آنها مشکلات پوستی همچون اگزما، لکه های سفت روی پوست و پاشنه های ترک خورده می باشد. دانه های شاهـدانه منبع غنی و مطلوبی از اسیدهای چرب در نسبت امگا ۶ به امگا ۳ (omega-6 to 3 ratio) میباشند. تحقیقات نشان می دهد، روغن دانه ی شاهـدانه میتواند به بهبود علائم درماتیت آتوپیک کمک کند و محتملاً اگزما را تسکین دهد.

همچنین بخوانید :  شربت های سنتی و خواص آنها

پروتئین گیاهی

اگر از رژیم گیاهی استفاده می کنید، شاهـدانه یک منبع سالم پروتئین می باشد. دانه های شاهدانه، با داشتن تمام اسید آمینه های مورد نیاز و مقدار پروتئین یکسان با گوشت گاو، یک نوع پروتئین گیاهی عالی به حساب می آیند.

دو یا سه قاشق غذاخوری دانه ی شاهـدانه تقریباً ۱۱ گرم پروتئین فراهم می کند که با اسید آمینه لیزین، متیونین و سیستئین کامل می شود.

گوارش

دانه های کامل شاهـدانه حاوی فیبر محلول و نامحلول می باشند که باعث سلامت گوارش می شود. فیبر محلول، در یک بافت ژل مانند حل می شود که به کاهش سرعت گوارش کمک می کند. این امر باعث می شود به مدت طولانی تری احساس سیری کنید. فیبر نامحلول به هیچ وجه حل نمی شود که باعث می شود حجم مدفوع افزایش یابد. این امر باعث می شود غذا سریع تر در دستگاه گوارش حرکت کرده تا به پاکسازی سالم منجر گردد.

فیبر نقش مهمی را در سلامت گوارش، قلب و پوست ایفا می کند. همچنین امکان بهبود کنترل قندخون،  وزن و … را فراهم می سازد.

توجه داشته باشید که تنها دانه ی کامل شاهدانه دارای مقدار بالایی از فیبر می باشد.


ترجمه شده توسط تیم ترجمه گیاه یاب

شاهدانه و خواص ۵ گانه
5 (100%) 1 vote
بنر تلگرام گیاه یاب

یک دیدگاه

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید