شاد زندگی کردن با این مواد غذایی

0
549

بیماری‌های روانی در بسیاری از کشورها رو به افزایش هستند؛ برای مهار کردن این پدیده باید به فکر پیدا کردن را‌ه‌های درمانی ارزان و موثر باشیم. مطالعات زیادی نشان می‌دهند که داشتن یک رژیم سالم و مناسب می‌تواند تاثیر به سزایی بر سلامت روح و روان افراد داشته باشد. مطالعات مقطعی که در سراسر جهان در این باره انجام شده، اشاره به رابطه‌ی میان شاد زندگی کردن و مصرف روزانه‌ی میوه‌ها و سبزیجات دارند.

شاد زندگی کردن

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» بزرگترین مطالعه در این زمینه در کشور انگلستان انجام شده که به طور قاطع رابطه‌ی میان مصرف میوه و سبزی را با شاد زندگی کردن و راضی بودن از زندگی اثبات کرده است. افرادی که روزانه هفت یا هشت وعده میوه و سبزی مصرف کرده بودند، بیشترین رضایت را از زندگی خود داشتند و احساس شادی می‌کردند. همچنین این رضایت از زندگی تاثیر به سزایی بر عواملی همچون درآمد، بیماری، ورزش، سیگار کشیدن و وزن افراد شرکت‌کننده در این مطالعه داشته است.

مصرف میوه و سبزی چگونه بر شاد زندگی کردن اثر می‌گذارد؟

بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات دارای مقادیر زیادی از ویتامین ث هستند که عاملی مهم برای تولید دوپامین در بدن است. دوپامین نوعی انتقال‌دهنده‌ی عصبی بوده که به افزایش شادابی کمک می‌کند. همچنین آنتی‌اکسیدان‌های موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها باعث کاهش التهاب شده که ممکن است منجر به افزایش خوش‌روانی گردد.

خوش‌روانی چیست؟

خوش‌روانی در فلسفه به معنای این است که فرد دارای روح و روانی شاد، خرسند و سالم است.

این مطالعه بر روی ۴۰۰ نفر جوان سالم به مدت ۱۳ روز انجام گرفت که نتایج آن نشان می‌دهند افرادی که بیشتر میوه و سبزی مصرف می‌کنند از خوش‌روانی برخوردار بوده، احساس کنجکاوی شدیدتری داشته و بسیار خلاق‌تر هستند.

همچنین این مطالعه به این موضوع اشاره دارد که اگر افراد در حال و هوای خوبی بوده و خلق‌وخو‌یشان مطلوب باشد، احتمال اینکه غذاهای سالم‌تری مصرف کنند بیشتر است. مثلا اگر شما خلق‌وخوی خوبی داشته باشید، احتمال اینکه یک سیب را به یک شکلات پُر از شکر ترجیح دهید بسیار بیشتر است.

محققین این مطالعه پیشنهاد می‌کنند که برای بهبود خلق‌وخو و حس کردن شادی در زندگی خود، روزانه بین ۷ تا ۸ وعده میوه مصرف کنید.

مترجم: حسین حیدری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید