سیلیسیم چیست و چه فوایدی دارد

0
1173

پس از اکسیژن، سیلیسیم (Si) دومین عنصر مهمی است که در پوسته ی زمین یافت می شود و از جمله ی مهم ترین عناصری است که در ساخت دستگاه های فنی و نیمه رسانا به کار برده می شود. سیلیسیم یک ماده ی معدنی حیاتی است که در بدن برای انعطاف پذیری و نیرومند ساختن مفاصل، شفافیت و درخشندگی پوست، و نیرومند ساختن استخوان ها مفید می باشد. گفته می شود که سیلیسیم در بدن انسان به شکل استخراج شده از سیلیکات و یا به شکل اسید سیلیسیک وجود دارد. از آنجایی که این عنصر خواص کلی ویتامین D، glucosamine و کلسیم را افزایش می دهد، باید در رژیم های غذایی جای داده شود. سیلیسیم را در خاک رس و ماسه می توان یافت؛ همچنین بخش زیادی از سنگ هایی مانند الماس کوهی و گرانیت از سیلیسیم تشکیل شده اند.

سیلیسیم

علائم کمبود سیلیسیم

از آنجایی که عنصر سیلیـسیم به اتصال بافت ها مربوط می شود، علائم کمبود سیلیسیم نیز کاملا واضح و آشکار هستند. این کمبود باعث ضعف در رشد استخوان ها، نارک شدن تار مو ها، شکننده شدن ناخن ها، چروک شدن پوست و پیری پوست می شود.

منابع اصلی سیلیسیم

از جمله مهم ترین و اصلی ترین منابع سیلیـسیم می توان به سیب، حبوبات، کلم خام، بادام، هویج، پیاز، خیار، کدو تنبل، ماهی، دانه های تصفیه نشده، جوی دو سر، بادام و پرتقال اشاره کرد. میزان  سیلیسیم در آب های سنگین نسبت به آب های سبک بیشتر می باشد.

سلامت استخوان ها

سیلیسیم به همراه کلسیم، دارای نقشی اساسی در رشد و تولید مفصل و استخوان می باشد. این عنصر با افزایش میزان کلاژن –که یک پروتئین موجود در استخوان ها می باشد، باعث قابلیت ارتجاعی در استخوان ها می شود. سیلـیسیم همچنین به افزایش سرعت بهبود دررفتگی و شکستگی استخوان ها کمک می کند. عنصر سیلیسیم برای ترمیم سلامت اسکلت بدن نیز ضروری می باشد و به افزایش مواد معدنی دیگر در بافت استخوانی، مانند کلسیم نیز کمک می کند.

درمان ریزش مو

ریزش مو و یا نازک شدن تار موها به دلیل استفاده از مواد تصفیه نشده در رژیم غذایی و کمبود مواد مغذی مانند سیلیسیم می باشد. این ماده ی معدنی باعث ترمیم و بهبود مو ها می شود و به افزایش درخشندگی و براقیت مو ها نیز کمک می کند.

مراقبت از پوست

سیلیـسیم از شل شدن پوست جلوگیری می کند و باعث ترمیم درخشندگی طبیعی پوست می شود. این عنصر همچنین باعث براق شدن چشم ها نیز می شود. سیلیسیم از بسیاری از مشکلات جدی پوستی جلوگیری می کند.

التیام سریع

سیلیـسیم در جلوگیری از بسیاری بیماری ها مانند سل و دیگر بیماری هایی که به غشای مخاطی مربوط می شوند، کمک می کند. همچنین سیلیسیم در هنگام شکستگی استخوان ها نیز باعث تسریع روند بهبود می شود.

جلوگیری از ایجاد سم آلومینیوم

در بخشی از آسیب مغزیِ افرادی که مبتلا به بیماری آلزایمر هستند، وجود مقادیری از آلومینیوم کشف شده است. همچنین مشخص شده است که اگر سیلیسـیم با آلومینیوم ترکیب شود از مشکل جذب در معده و روده جلوگیری می کند و می تواند علائم و نشانه های سم ناشی از آلومینیوم را کاهش دهد.

ترمیم غشای مخاطی

از دیگر فواید سیلیسـیم می توان به بهبود و ترمیم غشای مخاطی رشته های تنفسی، در شرایطی که فرد مبتلا به دهیدراته شده باشد، اشاره کرد.

جلوگیری از شکنندگی ناخن ها

سیلیـسیم در بهبود و سلامت ناخن ها نیز نقش بسیار مهم و اساسی ایفا می کند. سیلیسیم به بهبود کیفیت ناخن ها و جلوگیری از انواع عفونت های ناخن کمک می کند و انگشتان را نیز  سالم و قوی نگه می دارد.

جلوگیری از تصلب شرایین

ایجاد یک گرفتگی در شریان های قلب که از پمپاژ خون به بافت های آسیب دیده جلوگیری می کند و باعث اکسید شدن کلسترول می شود، مانع از گردش طبیعی خون در بدن شده که این مسئله باعث تصلب شرایین می شود. بر اساس تحقیقات اخیر، قرص های سیلیـسیم از ایجاد این گرفتگی ها جلوگیری می کنند و متعاقبا خطر بیماری های قلبی –مانند تصلب شرایین، حملات قلبی و سکته را نیز کاهش می دهند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید