سویق ، غذایی شگفت انگیز

0
1244

یکی از خوراکی هایی که مصرف آن در طب اسلامی و سنتی به عنوان غذا و مهم تر از آن دارو سفارش شده، سویق است. در مصرف روزانه به آرد نخودچی، سـویق یا قاووت می گویند، اما در طب سنتی و اسلامی سویق تعریف متفاوتی دارد و به آرد تفت داده‌ای گفته می شود که از غلات و حبوبات به دست می آید. این خوراکی مقوی که بسیار آسان تهیه می شود، خواص فراوانی دارد که در برخی از روایات اسلامی نیز به آن اشاره شده است. با گیاه یاب همراه باشید.

سویق

سویق گندم

سـویق گندم پر مصرف ترین و پر خاصیت ترین نوع سـویق است. سـویق گندم مقوی، چاق کننده، تقویت کننده‌ی نیروی جنسی و بسیار مفید برای رشد کودکان و مادران باردار و شیرده است. برای تهیه‌ی این سویق، ابتدا گندم را در ظرفی مسی یا سنگی تفت دهید و بعد آن را آسیاب کنید. در مرحله‌ی آخر گندم آسیاب شده را دوباره تفت دهید، سپس آن را مصرف کنید.

سویق جو

سـویق جو بسیار مقوی و برطرف کننده‌ی برسام (التهاب پرده‌ی میان کبد و قلب) است و اگر خشک و در وعده‌ی صبحانه مصرف شود، بدون ایجاد ضعف باعث کاهش وزن خواهد شد. مصرف دو قاشق غذاخوری سـویق جو در هر وعده‌ی غذایی، کاهش دهنده‌ی قند خون است. اگر جو را بشویید و سـویق درست کنید برای تقویت پا مفید بوده و اگر سـویق با جوی نشسته تهیه شود، تقویت کننده‌ی دست ها و چشم هاست.

سویق عدس

سویق عدس بهترین دارو برای کاهش صفرا و تقویت کننده‌ی موثر معده است. عطش را از بین می برد، هیجان خون را ساکن کرده و خونریزی شدید دوران قاعدگی را متوقف می کند.

سویق برنج

برنج، بازکننده‌ی روده هاست. اسهال را از بین می برد و باعث تقویت بنیه و چاق شدن افرادی می شود که به دلیل بیماری لاغر شده‌اند.

سویق سنجد

سـویق سنجد بسیار مقوی است و بهترین غذا برای مادران شیرده و تقویت کننده‌ی سیستم ایمنی بدن است. برای تهیه‌ی این سویق، ابتدا سنجد و هسته‌ی آن را کاملا پودر کنید، سپس آن را تفت دهید.

سویق سیب

این نوع سـویق برطرف کننده‌ی خون دماغ، درمان نیش مار و عقرب و دفع کننده‌ی انواع سموم از بدن مثل مواد مخدر و ضد تب است.

سویق نخود

سویق نخود مقوی و برطرف کننده‌ی درد و ضعف کمر است.

سـویق برای کودکان

سـویق کودکان، انواع سویق کامل با ذرات ریزتر و قابل حل در شیر است. مادر باردار می تواند با مصرف انواع سـویق خواص آن را به نوزاد منتقل کند تا استخوان هایش محکم شود. همچنین کودک از زمانی که دندان در می آورد و توانایی غذا خوردن پیدا می کند، می تواند سویق بخورد. گرچه سویق خالص و خشک آن مقوی تر است، اما مادران می توانند سویق را با شیر مخلوط کنند و به کودک خود بدهند.

طرز تهیه

برای تهیه‌ی سویق (به غیر از سویق کنجد)، هر دانه‌ی گیاهی از خانواده‌ی غلات مانند گندم و جو یا حبوبات مانند عدس و ماش را ابتدا خیس کنید و بگذارید سه تا چهار ساعت در آب بماند. سپس آب آن را دور بریزید و پس از خشک کردن آن را تفت دهید. سپس آن را آرد کرده و مصرف کنید.

شیوه‌ی مصرف: می توان هر روز صبح (ناشتا)، دو قاشق غذاخوری از انواع سـویق را به شکل خشک میل کرد.

خواص درمانی سـویق در کلام بزرگان دین

* امام علی (ع) فرموده‌اند: «بهترین سحری و غذای روزانه، سویق و خرماست.»

* امام باقر (ع) فرموده ‌است: «سویق، غذایی پر برکت است. اگر انسان در زمان سیری آن را بخورد، غذا را گوارش می دهد و اگر در زمان گرسنگی میل شود، او را سیر می سازد.»

* امام سجاد (ع) فرموده‌اند: «سویق و عسل را سه بار از این ظرف به آن ظرف بریزید و به کسی که تب دارد بخورانید که تب داغ را می برد.»

* امام کاظم (ع) فرموده است:‌ «سویق خشک و آبگوشت گاو، پیسی را از بین می برند.»

* از امام صادق (ع) نقل شده است: «به کودکانتان سـویق بدهید؛ چرا که گوشت می رویاند و استخوان را محکم و پوست را نازک می کند. همچنین سـویق عدس درمان هفتاد درد است. تشنگی را از میان می برد، معده را تقویت و صفرا را خاموش می کند و درون را سردی می بخشد. همچنین برای مسمومیت دارویی، سودمندتر از سـویق سیب نیست.»

* امام رضا (ع) فرموده‌اند: «سویق چون خشک باشد و ناشتا خورده شود، حرارت را خاموش می کند و تلخه را فرو می نشاند. همچنین اگر شسته و هفت بار ظرف به ظرف شود، تب را می برد و ساق پا را نیرومند می سازد.»

نکته های خواندنی

* سـویق جو و گندم تولید نفخ می کنند، بنابراین می توانید آن ها را با حرارت ملایم بجوشانید، سپس صاف کرده و با عسل و آب سرد مخلوط و میل کنید.

* افراد صفراوی مزاج که صفرا در آن ها غلبه دارد، سـویق جو را با ماست کم چرب مخلوط کرده و میل کنند. حرارت ناشی از صفرای آن ها فروکش خواهد کرد.

* خوردن سویق گندم و جو در صبح تابستان برای مزاج های گرم سودمند است، البته دیگر نباید میوه های تر و آبدار و سبزیجات میل شود. مقدار سـویق مصرفی نیز باید کم باشد.

* سرد مزاجان، سالمندان و کسانی که معده‌ی نفاخ دارند باید سـویق را با مصلح آن مانند گلپر، زیره یا نعناع و پونه مصرف کنند.

* خانم هایی که به دلیل خونریزی شدید قاعدگی، کم خون و ضعیف شده‌اند، سـویق عدس را همراه با آب شیرین انار میل کنند.

* مصرف سـویق حداقل دو تا چهار هفته قبل از بارداری و بعد از آن (جهت جلوگیری از ضعف کودک) نافع است.

* برای تهیه‌ی سـویق در خانه، آنچه را که می خواهید مانند جو، گندم و … به مقدار کم در یک ظرف مسی به خوبی تفت دهید تا کیفیت سـویق کم نشده و به خوبی پخته شود.

* تهیه‌ی سـویق در اندازه های بیشتر نیاز به مدت زمان تفت دادن بیشتری دارد تا به خوبی پخته شوند.

* بیماران باید از سویق به عنوان غذا استفاده کنند.

* اگر به سـویق کمی عسل اضافه شود عطش زیاد را قطع می کند.

* می توان از مخلوط عسل یا خرما و سویق، انواع حلوا را تهیه کرد.

* مخلوط کردن سویق با شکر و آب مضر است، به خصوص برای آقایان، اما با شیر ضرری ندارد.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید