سویا

242

سویا را می توان دانه ای پرخاصیت و سرشار از ویتامین های ث ، دی ، ای دانست که به آنتی بیوتیک بسیار ارزان قیمت معروف می باشند. سویا از دوران بسیار قدیم غذای مورد مصرف مردم اهالی چینی ها بوده که آن را با برنج مصرف می کردند. در ادامه مطلب به هر آنچه که باید درباره این دانه فوق العاده مفید بدانید، خواهیم خواند. با گیاه یاب همراه باشید.

خواص سویا

سویا گیاهی یکساله دارای ساقه پرشاخه ، برگهای آن بیضی ، نوک تیز و سبز رنگ می باشد . میوه آن شبیه لوبیا است که در هر غلاف آن سه تا پنج دانه جدا از یکدیگر وجود دارد . رنگ دانه سویا بر حسب انواع مختلف متفاوت است و برنگهای زرد ، سفید ،‌سیاه ، خاکستری و خالدار دیده می شود .

دانه سویا به بزرگی یک نخود کمی مسطح و گرد است . دانه سیاه سویا بشتر در طب گیاهی مصرف دارد ولی از دانه زرد رنگ آن بیشتر برای روغن گیری استفاده می کنند . سویا بعلت داشتن پروتئین و مواد مغذی در تغذیه انسان بکار می رود .

سویا از چین به نقاط دیگر دنیا راه یافته است و بطور وحشی در آن کشور وجود دارد . سـویا در حدود ۳۵۰۰ نوع مختلف دارد که هر کدام آب و هوای مخصوصی را می خواهد .

ترکیبات شیمیایی

سویا از نظر  ویتامین های گروهبسیار غنی است و دارای مقداری ویتامین های C,D,E,K و کمی کاروتن می باشد . همچنین در سـویا کلروفیل و آنتی بیوتیکی بنام کاناوالین یافت می شود. دانشمندان موفق شده اند که از لوبیای سـویا یک نوع آنتی بیوتیک ارزان قیمت تهیه کنند که مورومیکس نامیده می شود و باکتریهای مضر روده را از بین می برد . جدول زیر مواد موجود در صد گرم دانه خشک و رسیده ،‌جوانه سـویا ، شیر سـویا و سبوس سـویا را نشان می دهد .

همانطور که گفته شد سـویا از نظر مواد پروتئینی بسیار قوی است و در کشورهای فقیر از آن بعنوان جانشین گوشت استفاده می کنند . در جدول زیر سـویا با گوشت مقایسه شده است.

بنابر این همانطور که در جدول بالا دیده می شود مقدار پروتئین سـویا ۱/۵ برابر گوشت گاو می باشد و منبعی غنی از پروتئین است . برای درست کردن شیر سـویا ، دانه سـویا را له کرده و بمدت ۲۴ ساعت تحت تاثیر آب قرار می دهند سپس آنرا صاف می کنند و بدین ترتیب نوشابه ای مانند شیر بدست می آید که منبع غذایی خوبی است که می توان بجای شیر گاو مصرف کرد .

روغن سـویا که از فشردن دانه های له شده وسیاه بدست می آید رنگ زرد مایل به قرمز دارد و دارای بوی مخصوصی شبیه بوی لوبیا است و در حرارت ۱۵ در جه منجمد می شود ولی درجه حرارت معمولی حالت روان دارد.

خواص سویا ، دانه ای دارویی

سـویا مقوی و باد شکن است.

دانه سـویا ، مدر ، تب بر و ضد سم است .

در چین دانه سویا را بعنوان ضد سم مصرف می کنند.

شیر سویا غذای مفیدی برای کودکان است .

۵ ) نان سـویا برای مبتلایان به بیماری قند بسیار مناسب است  زیرا اولاً ارزش غذایی زیادی دارد ثانیا مواد نشاسته ای که تبدیل به قند می شود در آن کم است .

دانه های سبز سـویا را له کرده و بصورت ضماد در آورید این ضماد برای زخم های آبله و سایر زخم ها مفید است همچنین برای رفع التهاب و قرمزی پای بچه ها که در اثر ادرار بوجود آمده مفید می باشد .

خواص سـویا برای مبتلایان به نقرس و رماتیسم و اشخاص ضعیف البنیه بسیار مفید است.

سس سـویا برای تحریک اشتها بکار می رود.

سس سـویا را برای از بین بردن بوی گوشت بکار می برند.

سس سـویا را به غذاهایی که تردید دارید سالم باشد بزنید سم آنرا خنثی می کند.

سس سویا ملین ،‌ خنک کننده و ضد سم است.

اگر زن حامله در معرض خطر سقط جنین باشد به او سس سـویا بدهید.

اگر ادرار کسی بخون آلوده است سس سـویا درمان آن است .

خواص سـویا برای سوختگی پوست مفید است.

فرآورده های سـویا برای پیشگیری از سرطان مفید است .

خواص سـویا به فعالیت روده ها و دفع منظم سموم کمک می کند.

سـویا مقدار تری گلیسیرین خون را پائین می آورد.

برای تمیز کردن شریانها از فرآورده های سویا استفاده کنید حتی کسانی که مبتلا به شرائین و در معرض خطر قلبی هستند اگر از سـویا استفاده کنند و گوشت را از برنامه غذایی خود حذف کنند بزودی شریانهای آنها تمیز و جوان خواهد بود .

خواص سویا سنگ کیسه صفرا را شکسته و خارج می سازد و اگر از فرآورده های سـویا استفاده کنید در بدن شما سنگ کیسه صفرا تولید نخواهد شد اگر سنگ کیسه صفرا دارید رژیم خود رابه سـویا تغییر  دهید.

خواص سویا برای سلامت روده بزرگ و تنظیم تخلیه و دفع مواد زائد بسیار مفید است.

سـویا موثر برای درمان سرطان کولون است.

سـویا از سرطان سینه جلوگیری می کند.

سـویا منبع غنی هورمون استروژن است بنابراین می توان جانشین هورمونهای مصنوعی در دوران یائسگی باشد . پس خانم ها در دوران یائسگی بهتر است از فرآورده های سویا استفاده کنند .

طرز استفاده

فرآورده های سویا زیاد است و بسته به نوع سلیقه می توانید از آنها استفاده کنید مانند شیر سـویا ، شیر بریده سـویا ،‌بلغور سـویا ، سویای بو داده ،‌پروتیئن سـویا ، سس سـویا ، سویای تخمیر شده ،‌جوانه سـویا و… .

همچنین بخوانید :  عدس
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید